امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98733
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همزمان با پایان نمایشگاه قرآن کریم «رحیم قربانی» رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همزمان با پایان نمایشگاه قرآن کریم «رحیم قربانی» رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ در یادداشتی به نقد و بررسی این رویداد بزرگ قرآنی پرداخته که متن آن به شرح ذیل است؛

یکی از فعالیت‌های مهم تبلیغی و جریان ساز قرآنی در کشور، برپایی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم است که این نمایشگاه به عنوان ویترین دستاوردها و فعالیت‌های قرآنی کشور محسوب می‌شود.

اگرچه نام نمایشگاه بر این رویداد مهم قرآنی کشور نهاده شده است اما در واقع این نمایشگاه به عنوان تفرجگاه قرآنی برای مردم و مجموعه‌ای از جشنواره‌ها و مسابقات و فعالیت‌های قرآنی در کنار عرضه و نمایش آثار قرآنی است و در چند سال گذشته سیر رشد کمی و کیفی مناسب و ویژه‌ای را شاهد بوده است گرچه اعتقاد بر این است که امور و فعالیت‌های نمایش داده شده در نمایشگاه هیچ وقت نتوانسته است نشانگر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های قرآنی کشور باشد، اما مسئولین مربوطه طی سالیان مختلف از ابتدای شروع نمایشگاه همه ساله تلاش داشتند درحد مقدور حداکثر توانمندی‌های قرآنی را در عرصه‌ها و قالب‌های مختلف در نمایشگاه نشان دهند و به خاطر همین استعدادها و ظرفیت‌ها بود که از سال 84 نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از خیابان حجاب به مصلای بزرگ تهران منتقل شد و روند رو به رشد و توسعه کمی و کیفی خود را مانند سال‌های گذشته طی کرد.

حال با این تجربه‌های موفق و تأثیر‌گذاری که حاصل تلاش مسئولان و مدیران و نیز کارشناسان و فعالان قرآنی و فرهنگی بوده است، انتظار می‌رفت همان رشد و بالندگی ادامه دار باشد اما امسال شاهد تغییر مکان برگزاری، کاهش فضاهای نمایشگاهی و حذف بخش‌های مختلف بودیم که با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی مسئولان مربوطه و برخی از رویکردهای جدید و کارهای ابتکاری و جدید که جای تقدیر نیز دارد، نکاتی چند نیز لازم است ‌یادآوری شود.

1- در انجام یک کار بزرگ و ملی و بین‌المللی، تشکیل شورای سیاست‌گذاری با حضور عالی‌ترین مسئولان و کارشناسان مربوطه و تعیین اهداف و سیاست‌ها از مهم‌ترین امور است که متأسفانه در این دوره از نمایشگاه شاهد بودیم حدود سه هفته قبل از برپایی نمایشگاه این شورا تشکیل شود و با وجود اینکه حدود چهار جلسه کمیته اجرایی نمایشگاه بدون هدف و سیاست تشکیل جلسه داده بود، در این جلسه شعار و مکان نمایشگاه اعلام می‌شود. البته حدود یک ماه قبل از برپایی نمایشگاه نیز فراخوان و مسابقه تعیین شعار نمایشگاه داده شده بود!

2- برنامه‌ریزی برای نمایشگاه باید بلافاصله بعد از برگزاری نمایشگاه دوره قبل و فعال بودن دبیرخانه دائمی صورت گیرد که عدم توجه به این مهم از نکاتی است که در دوره‌های قبل هم شاهد بودیم اما تأخیر در فعال شدن گروه‌های اجرایی و تعیین مسئولان بخش‌ها و ... در این دوره بیش از اندازه بود، به طوری که وضعیت برخی از بخش‌ها تا نزدیکی ایام برپایی نمایشگاه مشخص شد و این تأخیر زمان شروع فعالیت‌های نمایشگاه باعث نگرانی‌های زیادی در بین خادمان قرآن کریم شده بود.

3- گرچه باغ موزه دفاع مقدس از جهاتی مناسب مکان نمایشگاه بود اما مکانی در حد و ظرفیت این کار بزرگ بین‌المللی نبود و به واسطه این محدودیت‌ها برخی از بخش‌ها حذف و یا در حد رفع تکلیف برپا شد، همانند بخش دانشگاهی از حدود 70 غرفه در وسعت 2 هزار متر مربع در سال‌های قبل به 9 غرفه و در حدود 100 متر مربع تقلیل یافت و بخش‌هایی نیز حذف شد که باعث شد نمایشگاه دومی در محل مصلای تهران برپا شود و مردم به نوعی سرگردان شدند.

در هر صورت برپایی نمایشگاه در مکان باغ موزه دفاع مقدس، نمایشگاه قرآن را در حد یک نمایشگاه استانی تنزل داد، البته محدودیت‌های رفاهی و ... هم بحث دیگری است.

5- برگزاری افتتاحیه‌ای ضعیف که شاید بتوان گفت در حد یک برنامه معمولی استانی و ملی هم نبود از نکاتی است که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت، به ویژه ارائه آمار و اطلاعات نادرست توسط مسئولان نشان دهنده این بود که شاید مسئولان مربوطه نمایشگاه‌های چند سال قبل را بازدید نکرده‌اند.

6- در نمایشگاه قرآن باید نوای دلنشین آیات قرآن طنین‌انداز شود و بر همین اساس در دوره‌های قبل پخش موسیقی در نمایشگاه ممنوع بود، اما شاید کمتر نوای دلنشین آیات قرآن در نمایشگاه امسال شنیده می‌شد، به ویژه موسیقی‌های برنامه شب‌های شیدایی از حدود 10 شب هم غالب بود. البته پخش موسیقی در نماهنگ افتتاحیه را هم نباید نادیده گرفت.

امید است مسئولین مربوطه به نکات اشاره شده که تنها بخشی از مسائل قابل بازگو و انعکاس بود توجه کنند و خود را به وضعیت موجود راضی و خوشنود نکنند و همه باید بدانیم به نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به عنوان کار فلان شخص یا معاونت و وزارت نگاه نکنیم، بلکه به عنوان یک کار ملی نگاه کنیم که چشم خیلی از دوستان و حتی دشمنان به نوع کارکرد قرآنی کشور است و آبروی قرآنی نظام محسوب می‌شود.

انتهای پیام/ م.ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها