امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۴:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98738
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، جمعی از هنرمندان تئاتر ظهر امروز 31 تیر ماه به دلیل شرایط حمایتی موجود در تئاتر و عدم پرداخت مطالبات معوقه تئاتری‌ها در ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، جمعی از هنرمندان تئاتر ظهر امروز 31 تیر ماه به دلیل شرایط حمایتی موجود در تئاتر و عدم پرداخت مطالبات معوقه تئاتری‌ها در مقابل معاونت هنری وزارت ارشاد  تجمع کردند. در میان این هنرمندان افرادی همچون خسرو شهراز، پرستو گلستانی، آرش فلاحت‌پیشه، نوشین تبریزی، علیرضا مهران، وحید آقاپور، بهرام افشاری، عباس غفاری، امیر کربلایی‌زاده، علی عابدی،‌روح‌الله جعفری و ... حضور داشتند.

این تجمع ابتدا در مقابل معاونت هنری و اداره کل هنرهای نمایشی صورت گرفت اما در نهایت هنرمندان برای گفت‌وگو و تعامل با مسئولین به تالار رودکی هدایت شدند. این امر باعث شد تا حسین طاهری مدیر کل هنرهای نمایشی در جمع هنرمندان حضور پیدا کند.

هوشمند هنرکار به نمایندگی از هنرمندان در ابتدای این تجمع گفت: طبیعتاً کسی دوست نداشت که کار به اینجا برسد این تجمع سیاسی نیست و کاملاً صنفی است. نمی‌دانم که چرا آقای مرادخانی معاون امور هنری جهت پاسخگویی هنوز در بین ما حاضر نشده است. ما حرکت‌های دولت در بخش‌های مختلف را تأیید می‌کنیم اما آنچه واقعیت است جریان تئاتر هیچ تناسبی با جریان موجود در کشور ندارد از طرفی پاسخگویی نیز وجود ندارد.

وی به برخی تهدیدات از سوی مسئولین برای عدم برگزاری این تجمع اشاره کرد و گفت: با اعلام شدن این تجمع بین هنرمندان و مطلع شدن مسئولین از آن روز گذشته تماس‌هایی با هنرمندان شد تا آنان را ضمن ترساندن از حضور در این تجمع کنار بکشد. آنچه مشهود است تعهداتی در دوره قبل و جدید وجود دارد که هنوز پرداخت نشده است.

وی خطاب به مدیر کل هنرهای نمایشی گفت: ما چه باید بکنیم برویم قوه قضاییه شکایت کنیم وقتی مدیری نمی‌تواند از حداقل خواسته‌های اهالی تئاتر را برآورده کند نباید این سمت را بپذیرد متأسفانه خانواده تئاتر جزو اقشاری است که پایین‌ترین دستمزدها را دریافت می‌کند روا نیست در این وضعیت مملکت با هنرمندان چنین برخورد شود اهالی تئاتر خواسته‌های کوچکی دارد اما آنچه مشهود است تئاتر بدون حمایت دولتی چرخش نمی‌چرخد و مدتی است که هیچ قرارداد و حمایتی از اهالی این هنر صورت نمی‌گیرد نه وعده می‌خواهیم نه شعار، عدالت در تقسیم امکانات محدود تئاتر رعایت نمی‌شود بروید بررسی کنید که نقص این سیستم در چیست؟

در ادامه محمدصادق ملکی بازیگر و کارگردان تئاتر با بیان اینکه من کاری جز تولید تئاتر ندارم و بلد نیستم گفت: مدیر کل هنرهای نمایشی به بنده به عنوان یک تولیدکننده تئاتر بگوید با چه سازوکار جدید و تضمین اجرا در دولت تدبیر و امید چیست متأسفانه سیاست شفافی در این امر وجود ندارد که برای ما قابل درک باشد.

در ادامه وحید آقاپور بازیگر تئاتر گفت: ماجرای شورای حمایت قبلاً با عنوان شورای ساخت فعالیت می‌کرد به کجا رسید این شورا به هر جهت تشخیص می‌دهد که یک کار حمایت شود یا نه اما گویا مسئولان به تدریج به این باور رسیدند که مرکز هیچ بودجه‌ای برای تولید تئاتر ندارد شما در مدیریتتان این تعریف را قبول دارید که دولت بودجه‌ای را برای تولید تئاتر اختصاص داده است.

 علی موسویان یکی دیگر از هنرمندان حاضر در این تجمع بیان داشت: بهمن ماه سال گذشته نامه‌ای را به مدیر کل هنرهای نمایشی نوشتم مشکل ما این است که ما حتی نمی‌توانیم مدیر خود را ببینیم چه برسد معاون امور هنری و به دفتر حسین طاهری حضوراً مراجعه کردم گفتند وقت ملاقاتی به شما داده می‌شود 4 ماه از عید می‌گذرد و من هنوز نتوانستم که جلسه‌ای را با ایشان جهت گفت‌وگو برگزار کنم. وظیفه مدیر تئاتر دادن اجرا به من است شما لطفی به  من نمی‌کنید من خدمت به مردم می‌کنم و شما وظیفه دارید به من خدمت کنید. درد ما مسائل مالی نیست درد ما این است که مدیران تئاتر اهالی تئاتر را نمی‌شناسند. از رئیس جمهور بپرسید اگر تئاتر به درد مملکت نمی‌خورد تکلیف آن را مشخص کنید. اگر تئاتر دولتی است باید بودجه مشخص برای آن تصویب شود و جزئیات آن به صورت شفاف اعلام شود اما متأسفانه آنچه مشخص است این است که تئاتر دارای هیچ برنامه‌ای نیست هنوز جشنواره تئاتر فجر که ویترین تئاتر کشور است دبیر ندارد.

لقمانی‌پور از حاضرین در این جمع هنرمندان تئاتر را بعد از مردم غزه جزو مظلوم‌ترین مردم خواند و گفت: تعریف کار مرکز هنرهای نمایشی باید مشخص شود تا ما سازوکار آن را بدهیم سپس نوبت به حسین طاهری مدیر کل هنرهای نمایشی جهت پاسخ دادن به سؤالات و اعتراضات هنرمندان شد.

وی در ابتدا گفت: بحث مطالبات هنرمندان بسیار عمده است بودجه تئاتر در سال جاری 10 میلیارد است و این میزان نسبت به سه سال گذشته نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه کاهش نیز پیدا کرده است. سرفصل‌های مشخصی در قانون وجود دارد که ما نمی‌توانیم آنها را اجرا نکنیم. قریب به 3 میلیون تومان مرکز هنرهای نمایشی بدهی به هنرمندان دارد.

وی افزود: از 10 شهریور ماه که معاون امور هنری منصوب شدند تعدادی اجرا به روی صحنه رفت که با تزریق بودجه ایشان دستور دادند به آثاری که در دوره خودشان به روی صحنه رفته مبالغی را دریافت کنند سپس قرار شد تلاش کنیم تا دیگر بدهی‌ها که مربوط به دوره گذشته می‌شود را تأمین کنیم که متأسفانه هنوز میسر نشده است.

مدیر کل هنرهای نمایشی به بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجموعه معاونت هنری اشاره کرد و گفت: از وزیر ارشاد تنها یک خواسته داشتم و آن رفع بدهی 3 میلیارد تومانی تئاتر بود و ایشان ضمن موافقت اعلام کردند که تلاش خود را جهت تسویه حساب آن خواهند داد باید کمک کنیم به صورت یکپارچه شرایط تئاتر را ارتقا دهیم تا به واسطه آن بودجه تئاتر افزایش یابد ما معجزه نمی‌توانیم بکنیم تصور کنیم نفتی وجود ندارد و وزارت ارشادی در کار نیست نباید تئاتر از کار بیفتد باید فکری کنیم و راهکارهای جدید را به دست آوریم. از هفته آینده به بحث قراردادها رسیدگی خواهیم کرد و هر وقت پول آمد پرداخت کنیم بنابراین شورای حمایت از هفته آینده برگزار می‌شود.

طاهری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید مدیون هنرمندان است گفت: امروز یک شاخه گل ارزشمندتر از یک دسته گل در دو سال آینده خواهد بود تلاش ما این است تا برآیند مالی و چشم‌انداز تئاتر مشخص شود.

پرستو گلستانی در واکنش به صحبت‌های مدیر هنرهای نمایشی گفت: کلی‌گویی نکنید و به صورت مشخص به سؤالات پاسخ دهید تمام این صحبت‌ها در مصاحبه‌های شما و نشست خبری شما عنوان شده است.
 
سپس علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد در بین هنرمندان حاضر شد و اظهار داشت: روزی که معاونت هنری به من پیشنهاد شد هیچ زیرساختی در آن وجود نداشت سال 83 که ما از معاونت هنری رفتیم بودجه این معاونت 18 میلیارد تومان و بودجه سینمایی 6 میلیارد تومان بود اما الان بودجه معاونت 22 میلیارد و 500 میلیون تومان است و بودجه سازمان سینمایی 95 میلیارد تومان.

وی با بیان اینکه خانه تئاتر این تجمع را تکذیب کرده است، افزود: یکبار در مورد بدهی‌های معاونت هنری صحبت کردم که دوستان نامه دادند و عنوان کردند که اقدام من غیراخلاقی بوده است روز اول که حساب کردیم 13 میلیارد تومان معاونت هنری بدهی داشت که بعد از مصاحبه دقیق مشخص شد که مبلغ بدهی معاونت هنری از دوره گذشته 10 میلیارد تومان است اساساً معتقدم پایه وزارت ارشاد در بودجه ضعیف است باید زیرساخت‌ها را فراهم سازیم و به مهمترین مسئله که بدهی‌ها است بپردازیم. سال گذشته بر اساس طرحی که معاون اول رئیس جمهور ارائه دادند بخشی از بدهی‌های ما را پذیرفتند و قرار شد تا آن را بپردازند که طبق وعده ایشان 4 میلیارد تومان از این بدهی‌ها امسال پرداخت خواهد شد. آرزوی مدیر کل هنرهای نمایشی و هنرمندان افزایش 5 برابری بودجه تئاتر است اما واقعیت این است که بودجه‌های دولتی سالیانه 20 درصد افزایش پیدا می‌کند باید واقعیت را گفت اگر نمی‌شود خداحافظ شما. از اول سال 2 میلیارد و صد میلیون تومان پول گرفتیم که 900 میلیون تومان آن به تئاتر داده شد.

مرادخانی در ادامه صحبت‌های خود از پرداخت حدود 900 میلیون تومان از 3 میلیارد بدهی مرکز هنرهای نمایشی خبر داد و گفت: تا آخر شهریور ماه یک میلیارد بدهی هنرمندان تئاتر را می‌دهیم، در نیمه دوم سال سعی می‌کنیم الباقی آن را تأمین کنیم.

معاون امور هنری با بیان اینکه اساساً شورای حمایت را قبول دارم گفت: شورای حمایت فضای مناسبی است که در آن بررسی می‌شود که به چه مقدار از یک کار حمایت شود اما به شرطی که بودجه وجود داشته باشد.

در پایان این مراسم هنرمندان بیانیه‌ای را به امضا رساندند که در آن 4 مورد قید شد که به شرح زیر است:

_ تسویه مطالبات هنرمندان ظرف 15 روز آینده

_ عقد قرارداد با گروه‌های نمایشی از ابتدای تمرین تا مرحله اجرا

_ به روزرسانی قرارداد تیپ و اجرای آن

_ رعایت عدالت در تقسیم امکانات و ارائه آن به هنرمندان

در این بیانیه ذکر شده است در صورت عدم پیگیری و تحقق خواسته‌های هنرمندان تجمع گسترده‌ای به زودی برگزار خواهد شد.

مرادخانی در واکنش به این بیانیه گفت: شما زمان 15 روزه مشخص کنید اما من شهریور ماه می‌توانم بخشی از این مبلغ را پرداخت کنم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها