امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۸:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98756
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۳
تعداد بازدید: 26
  سید رضا قدیمی در بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به طبقه بندی مشاغل آلاینده گفت: زمانی که هیات وزیران در سال 69 ...

 
سید رضا قدیمی در بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به طبقه بندی مشاغل آلاینده گفت: زمانی که هیات وزیران در سال 69 مشاغل را طبقه بندی کرد، ‌یک سری مشاغل جزو صنایع بزرگ و آلاینده طبقه بندی شدند که مشاغل قرمز نامیده شدند و باید از تهران می رفتند. در کنار آنها مشاغل متوسط و کوچک نیز طبقه بندی شدند.

وی ادامه داد: در این راستا، صنوف شیمیایی فروش ها جزو صنوف فوق العاده خطرناک و کارخانه هایی مثل روغن نباتی قو جزو مشاغل بزرگ و آلاینده بودند که این کارخانه همان زمان عمدتا تعطیل شد و اکنون با 30 درصد ظرفیت خود به کار مشغول است.
 قدیمی افزود: مشاغل متوسط شامل کارگاه های تراشکاری، آبکاری و ریخته گری هستند که فلزات سنگین وارد آب های زیرزمینی می کنند. مشاغل کوچک نیز از قبیل کارگاه های صابون پزی و چرم سازی هستند. اما در میان همه اینها، یک سری مشاغل پرخطر مثل شیمی فروش ها ایمنی و امنیت شهر را به خطر انداخته بودند و به رغم اینکه دستور مستقیم شهردار و مصوبات مختلف برای انتقال این صنف از 14 سال قبل تر وجود داشت، اما به دلیل دردسرهای فراوان آن، کسی به سراغ این کار نمی رفت.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر اضافه کرد: از همان ابتدا که کار خود را در شهرداری شروع کردیم، فعالیت صنف شیمیایی فروش ها در خیابان ناصرخسرو را با همه پیچیدگی هایی که داشت، تعطیل کردیم. چندین دستگاه، نهاد و صنف در این مسئله درگیر بودند و این راسته شامل حدود 270 مغازه می شد که سال های درازی در کوچه خدابنده لو در راسته ناصرخسرو  کار می کردند.
 قدیمی اذعان داشت: البته یک عده از این افراد به صورت شرافتمندانه و شرعی کار می کردند، اما عده ای هم مافیا تشکیل داده بودند و درآمدهای میلیاردی داشتند. به همین دلیل انتخاب فضای انتقال بسیار مهم بود و باید فضایی در نظر گرفته می شد که قابل کنترل و رصد باشد. با در نظر گرفتن این موارد، بازار کیمیا به عنوان مقصد شیمیایی فروش ها انتخاب شد.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تصریح کرد: در عصر حاضر، مواد شیمیایی در دنیا دیگر به این شکل خرید و فروش نمی شود؛ زیرا تولید، نگهداری، خریداری و بسته بندی آن پروتکل های خاصی دارد و دو کتاب در زمینه نحوه بسته بندی و انتقال آن از مسیرهای زمینی، هوایی، ریلی و دریایی چاپ شده است.

وی افزود: این در حالی است که در کشور ما، این مواد خطرناک در گالن، کیسه و گونی به راحتی در شهر رد و بدل می شد که این یک فاجعه بود و لطف خداوند بود که اتفاق خاصی در این زمان نیفتاد،‌ وگرنه در صورت بروز حادثه، ابعاد فاجعه کمتر از حادثه نیشابور نبود. زیرا طبق آمار در منطقه 12 دو میلیون جمعیت شناور روزانه تردد می کنند و با توجه به خدمات ملی که در این منطقه ارائه می شود، چنانچه در بین این جمعیت اتفاقی رخ می داد،‌ عواقب وحشتناکی به همراه داشت.

قدیمی در ادامه گفت: در حال حاضر صنف شیمیایی فروش ها در خیابان ناصرخسرو ریشه کن شده اند. به علاوه ما حدود شش ماه بعد از انتقال این صنف، مجددا به منطقه ورود کردیم و خانه هایی را که به انبار مواد شیمیایی تبدیل شده بودند، متلاشی کردیم. در حال حاضر بازار کیمیا نیز تنها دفتر فروش مواد شیمیایی است و خرید و فروش به صورت مجازی انجام می شود. اجناس نیز بعد از تولید باید از کارخانه مستقیما به انبار رفته و از آنجا به محل مصرف منتقل شود که در این نقطه نیز وزارت دفاع و سایر دستگاه های امنیتی بر نحوه مصرف آن نظارت دارند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر همچنین گفت: از مشاغل قرمز و بسیار خطرناک در حال حاضر تنها دو صنف باقی مانده اند که باید منتقل شوند: کارگاه های آبکاری که رسما 200 کارگاه و به صورت غیررسمی حدود هزار کارگاه در تهران و عمدتا در نواحی شرقی و حاشیه شهر وجود دارد
 وی تصریح کرد: این کارگاه ها فلزات سنگین را وارد زمین می کنند که این فلزات با آب به دشت ورامین می شود و سبزی خوردن و سایر سبزیجات را مشروب می کند و به این شکل به شهر بازمی گردد که سرطان زا نیز هست. به همین دلیل مدیریت پساب کارگاه های صنعتی بسیار پیچیده است و انتقال آنها به  شهرک های صنعتی باید انجام شود.

قدیمی ادامه داد: صنف دیگر نیز تفت دهندگان آجیل هستند که کارگاه های آنها در بافت مرکزی بازار، با سوخت های فسیلی کار می کنند و برخی از آنها که پیشرفته تر هستند، با گاز فعالیت می کنند.

وی در توضیح مضرات فعالیت تفت دهندگان آجیل گفت: ذات این کار آلاینده است و در بافت مرکزی شهر بدون هیچ فیلتری با دودکش های بزرگ مثل کارگاه های آجرپزی دود و بخارات تولید می کند. خدمات این صنف نیز ملی است و از سراسر کشور مشتری دارند. علاوه بر این محصول تولیدی آنها هم بهداشتی نیست.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر گفت: انتقال این صنف نیز جزو کارهایی بود که بر زمین مانده بود و کار بسیار پردردسری نیز به شمار می آمد. در حال حاضر تفت دهندگان آجیل را به شهرک صنعتی قرچک انتقال داده ایم و آنها زمین ها و کارگاه هایی با مساحت بین 100 تا 200 متر خریداری کرده و قرارداد بسته اند تا ظرف 18 ماه کارهای انتقال آنها نهایی شود.

قدیمی در پایان اعلام کرد: بیش از 90 درصد مشاغل آلاینده تهران به خارج از شهر انتقال یافته اند. اما مشاغل مزاحم که گره های ترافیکی، سروصدا، لرزش، دودهای خطرناک و ... ایجاد می کنند، مسئله ای است که در دستور کار داریم.
انتهای پیام/ 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها