امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98758
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۳
تعداد بازدید: 22
عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی طی سخنانی در مراسم افطاری در باغ لاله‌ که با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از ...

عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی طی سخنانی در مراسم افطاری در باغ لاله‌ که با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد، گفت: مشکل اساسی وزارتخانه در تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی است و با اعتبارات سالانه فقط حدود 15 هزار هکتار از اراضی قابل نوسازی است.

وی افزود: در چند ماه اخیر برای جذب اعتبار برای نوسازی و تجهیز اراضی کشاورزی و متقاعدسازی دولت وقت زیادی صرف شد، تا علاوه بر بودجه‌های جاری و معمول بتوانیم، برای این بخش اعتباراتی را از صندوق توسعه ملی کسب کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورز تصریح کرد: متاسفانه بخش کشاورزی از منابع صندوق توسعه ملی محروم است و فقط 10 درصد از منابع این صندوق برای بخش کشاورزی قابل تبدیل به ریال است و بقیه ارزی است.

بخشنده با بیان این نکته که به دلیل ماهیت بخش کشاورزی نمی‌توان از منابع ارزی استفاده کرد و این بخش به منابع ریالی نیاز دارد، گفت: بالاخره با پیگیری‌های لازم مقام معظم رهبری موافقت خود را مبنی بر اختصاص 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را برای زیر بخش‌های کشاورزی اعلام کردند.

وی اظهار داشت: به دستور مقام معظم رهبری 1.5 میلیارد دلار از 10 میلیارد دلار برای نوسازی و تجهیز اراضی 150 هزار هکتاری خوزستان و ایلام اختصاص یافت و طرح آن عملیاتی شده و قسط اول آن به مبلغ 250 میلیون دلار هم دریافت شده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: در حال حاضر روی 105 هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام کار می‌شود.

*سالانه 10 میلیارد متر مکعب آبهای مرزی از کشور خارج می شود/8 میلیارد دلار برای مهار آب های مرزی

بخشنده با بیان اینکه سالانه 10 میلیارد مترمکعب آب از رودخانه مرزی از کشور خارج و عمدتا به عراق می‌ریزد، گفت: این در حالی است که بخش زیادی از اراضی غرب و شرق کشور دچار مشکل کمبود آب است.

وی افزود: بنابراین برای حل این مسائل و مهار آب‌های مرزی 437 هکتار از اراضی غرب کشور رئیس جمهور در جلسات هفتگی موافقت کتبی مقام معظم رهبری را برای برداشت سالانه 2 میلیارد دلار به مدت 4 سال و در مجموع 8 میلیارد دلار را از صندوق توسعه ملی کسب کردند.

*نرخ 22 درصدی تسهیلات بخش کشاورزی خطرناک است

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: نرخ 22درصدی تسهیلات کشاورزی برای بخش کشاورزی بسیار خطرناک است و رئیس جمهور دستور تجدید نظر آن را داده است.

بخشنده گفت: مقام معظم رهبری موافقت کردند که برای دشت سیستان 500 میلیون دلار اختصاص یابد که قرار است به زودی مجری طرح تعیین شود.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی همچنین از ارائه تمام برنامه‌های اقتصادی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و تصویب در شورای اقتصاد خبر داد.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها