امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98817
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۳:۳۹
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از بیزینس اینسایدر، نیروهای تکفیری داعش در طی  تهاجم خود به شمال عراق در ماه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از بیزینس اینسایدر، نیروهای تکفیری داعش در طی  تهاجم خود به شمال عراق در ماه گذشته،‌ موفق شدند 4 میدان نفتی کوچک را به تسخیر در آورند. این نیروها

هم‌اکنون با فروش نفت خام و گازوئیل به تامین مالی دولت مورد ادعای خویش می‌پردازند.

نیروهای داعش در نزدیکی موصل میدان‌های نفتی «نجمه» و «قایارا» و در نزدیکی تکریت میدان‌های نفتی « هیمرین» و «اجیل» را در دست گرفته اند.

اگر چه میدان‌های نفتی که در دست داعش قرار دارد در مقایسه با سایر میدان‌های نفتی عراق که در اختیار دولت مرکزی  و حکومت خودگردان کردستان است  ناچیز قلمداد می‌شود، اما انحصار دسترسی به منابع سوختی در مناطق تحت تسخیر نیروهای تکفیری داعش، اهرم لازم برای اعمال فشار علیه نیروهای رقیب در این مناطق را در اختیار داعش قرار داده است. 

به گفته مقامات عراقی، گروه داعش طی چند هفته اخیر مقادیری از نفت میدان‌های نفتی مذکور را برای پالایش به سوریه منتقل کرده و سپس برای فروش مجددا به موصل بازگردانده است. مقادیر زیادی از نفت خام نیز از طریق واسطه‌ها با قیمت بسیار پایین به تجار ترکیه فروخته شده است.

این تجارت غیر قانونی میلیون‌ها دلار در اختیار گروه داعش قرار داده است.

منابع دولت عراق مدعی شدند که تخمین درآمد گروه داعش از فروش نفت خام و نفت پالایش شده در روسیه دشوار است. با این حال گفته شده است که داعش تنها طی یک عملیات قاچاق سوخت به کردستان  توانسته 1میلیون دلار در روز به‌دست آورد.

داعش که خود را حکومت اسلامی عراق و شام (به عربی: الدولة الاسلامیة فی العراق والشام) می‌نامد،  یک گروه مسلح تروریستی است که اندیشه تکفیری را پیشه کرده است و هدف سازمان دهندگان آن نیز بازگرداندن چیزی است که آنان آن را خلافت اسلامی و اجرای شریعت می نامند و عراق و سوریه نیز جولانگاه عملیات داعش است. داعش در بیستم خرداد با حمله به موصل این شهر را به تسخیر خود در آورد.
انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها