امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99008
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: این روزها از همه اخبار ناراحت‌کننده‌تر، اخبار فلسطین اشغالی و جنایات رژیم ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: این روزها از همه اخبار ناراحت‌کننده‌تر، اخبار فلسطین اشغالی و جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه است، جنایاتی که در بسیاری از کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی محکوم نشده و هنوز هم دولت‌های غربی سعی در سرپوش گذاشتن بر آن‌ها دارند.

در گزارش پیشین نظر 10 استاد حوزه و دانشگاه را جویا شدیم. در این گزارش، نظر 10 تن دیگر از اساتید حکمت و فلسفه کشور را درباره فجایع انسانی غزه جویا شدیم.

   

*راه‌پیمایی روز قدس از واجبات مردم مسلمان است

 حجت‌الاسلام سید حسین میرمعزی عضو شورای عالی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت: هیچ عقل و فطرتی چنین فجایعی را در غزه تأیید نمی‌کند این جنایات اسرائیل محکوم است چرا که مردمی را که وابسته قدرت‌های بزرگ سرمایه‌داری نیستند را هدف قرار داده است. قطعاً راهپیمایی روز قدس از واجباتی است که امام راحل(ره) آن دوره بدان تأکید داشتند و حضور در این راهپیمایی نشانه این است که مردم ایران در کنار مردم غزه هستند و به فکر مشکلات آنها هر سال راهپیمایی می‌کنند همین می‌تواند پشت گرمی و پشتیبانی مردم فلسطین باشد.

 

 *جاهلیت مدرن با توجیه عقلایی چنین فجایعی را به بار آورده است

 حجت‌الاسلام علی اصغر هادوی‌نیا عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: در واقع امروز این جاهلیت مدرن است که با یک اجماع بین خود و به حساب خودشان توجیه عقلانی جمعی چنین جنایاتی را در غزه به بار آورده است شاید نمونه چنین توانمندی در جاهلیت قدیم وجود نداشته که چنین کارهایی را انجام دهد و این نشان می‌دهد که امروز ابزارهای تبلیغاتی چه تأثیر مهمی دارند و چگونه توانسته‌اند دست به دست هم فاجعه و کشتار در فلسطین ایجاد کنند.

 

*جوانان مسلمان و غیرمسلمان در مقاومت فلسطین سهم داشته باشند

 عماد افروغ، جامعه‌شناس: چرا مسئله به این روشنی و بداهت از چشم کشورهای اسلامی دور می‌ماند؟ در کشورها و جوامع اسلامی چه می‌گذرد که متوجه ریشه‌ها و علل بیرونی و درونی پیشبرد طرح‌ها و برنامه‌های این رژیم غیر انسانی و رذل تاریخی نیستند و چرا در جهت پیشگیری و مقابله با این ریشه‌ها و عوامل، اقدامی دسته جمعی نمی‌کنند؟

جوانان داوطلب مسلمان و غیر مسلمان از اقصی نقاط عالم، به ویژه جهان اسلام باید بتوانند، قطع نظر از سیاست‌های دولت‌های خود، در این مقاومت سهمی داشته باشند. بدون تردید مسئله صهیونیسم، یک مسئله منطقه‌ای و حتی منحصر به جهان اسلام نیست، یک غده چرکین سرطانی است که هر کجا باشد خطرناک است و باید جراحی و ریشه کن شود.

 

*روشنگری عمق فاجعه در کل جهان اسلام وظیفه امروز نخبگان ماست

 حسین کلباسی اشتری عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره): هیچ وجدان بشری نمی‌تواند اعمال وحشیانه و غیر انسانی را بپذیرد و سکوت مجامع بین‌المللی هم در روزگار ما جای تأسف دارد در کشور ما مایه خوشبختی است که بسیاری نویسندگان و متفکران دست به نگارش کتاب، مقاله و گفت‌وگو در حوزه بین‌الملل نسبت به ماهیت رژیم صهیونیستی و نقشه‌های پنهان و آشکار آمریکا برای تغییر ساختار جوامع اسلامی و تأثیرگذاری در خاورمیانه و کل جهان اسلام زدند اما آنچه امروز به عنوان وظیفه باید در نظر بگیریم روشنگری و عمق فاجعه در کل جهان اسلام است.

ملت مسلمان و انقلابی ما در جمعه آخر ماه مبارک رمضان به شکل مؤثر و یکپارچه در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده و وحدت و هم سخنی خود را به منصه ظهور می‌رسانند.

 

*سلب آزادی حقیقی انسانی در جهان معاصر 

 رضا سلیمان‌حشمت استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی: این حادثه حقیقتاً تأسف‌بار طرز فکر قهری نفس اماره و شیطانی صهیونیسم را نشان می‌دهد متأسفانه این غرب است که علیه دفاع فلسطین موضع گرفته است و این دوگانگی نشانه بدی است که ما در جهانم عاصر با آن مواجهیم و نشانه حکومت نفس اماره است. انسان در جهان معاصر وضعیت خوبی ندارد این استاندارد دوگانه به زبان عامه یک بام و دو هوا نیست بلکه ضعفی بیش از اینها علیه آزادی حقیقی انسان است.

مقابل این ظلم و ستم باید موضع گرفت، روشنگری کرد و ماهیت صهیونیسم جهانی را فاش ساخت.

 

*راه‌پیمایی روز قدس گامی مؤثر بر علیه مخالفت با فجایع بشری است

 حجت‌الاسلام علیرضا قائمی‌نیا رئیس پژوهشکده اسلامی: دنباله سیاست‌های صهیونیسم و آمریکا در منطقه به چنین فجایعی رسیده است کشتارهای دسته جمعی و از بین بردن نسل مسلمانان، داعش و سوریه و ... همه پروژه‌های آمریکا و اسرائیل است هیچ دین و منطقی چنین کشتار را تجویز نمی‌کند. جنایات صهیونیسم فرامنطقه‌ای است باید فرهیختگان دست به کار شوند و روشنگری کنند نظام سلطه در دنیا تلاش می‌کند و ماه هم باید در جهت عکس تلاش کنیم.

راهپیمایی روز قدس در کشورهای منطقه و جهان کار مؤثری علیه این فجاع بشری است حمایت‌های ما باید بیش از پیش به مردم غزه برسد.

 

 *دنیای مدعی حقوق بشر امروز نظاره‌گر ساکت قتل‌عام از غزه است

حجت‌الاسلام سیداحمد غفاری، عضو مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران: مثلت شوم آمریکا، اسرائیل و انگلیس شامل دولت‌های بدون تعهد و مسئولیت نسبت به دیگران هستند امروز در واقعه خونین رمضان غزه مشاهده می‌کنیم دنیایی که همواره دم از حقوق بشر می‌زند با حالت سکوت نظاره گر قتل عام وسیع کودکان و زنان و انسان‌های بی دفاع شده است.

به تعبیر امام راحل مسئله فلسطین مسئله اول جهان اسلام است این باید برای ما الگو و خط و مشی باشد تا از مرزهای اسلام حفاظت کنیم خطر امروز غزه خطر فردای ایران است باید با حساسیت مباحث را دنبال کرده و هر چند اندک گامی برداریم و در روز قدس با حرکتی عظیم نشان بدهیم که ما نسبت به مردم مسلمان حساسیت داریم.

 

*حمایت کشورهای اسلامی از غزه صِرف حرف و شعار نباشد

زهره توازیانی استاد فلسفه و رئیس دانشکده الهیات دانشگاه الزهرا(ص): به استناد آیه شریفه قرآن کریم «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّیِّبَاتِ...» واقعاً وحشی‌گری و سبوئیت توجیهی ندارد جز اینکه بگوییم اینها انسان نیستند تمام مردم جهان باید مقام هجوم اسرائیل به هر شکلی بایستند و مخالفت خود را ابراز کنند، حمایت جدی کشورهای اسلامی نباید صرف حرف و شعار باشد بلکه تجهیزات پزشکی و دارویی و نظامی باید به غزه رساند، طرفداران اسرائیل با وقاحت از این دولت دفاع می‌کنند مردم و دولت ما نیز حمایت‌های جدی بر علیه کشتارهای وحشیانیه صهیونیستم در منطقه ابراز کند.

هر حرکتی از جمله حضور در راهپیمایی روز قدس می‌تواند نفرت را علیه اسرائیلی‌ها نشان دهد.

 

*رسالت عظیم رسانه‌ها و نخبگان در پوشش روز جهانی قدس

 حمیدرضا آیت‌اللهی رئیس سابق پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: هیچ فاجعه غیرانسانی علیه انسان‌های بی‌دفاع قابل توجیه نیست نکته اینجاست که جهانیان را باید متوجه چنین فجایعی کنیم و رسانه‌ها و نخبگان، نویسندگان و خبرنگاران ما در این راستا رسالت مهمی دارند تا با پوشش روز جهانی قدس و دیگر مراسم‌ها جهانیان را علیه رژیم غاصب اسرائیل بشورانند.

 

*جنایات وحشیانه در فلسطین مربوط به کل نظام سلطه جهانی است

محمد فنایی اشکوری استاد فلسفه مؤسسه پژوهشی امام خمینی (ره): جنایات وحشیانه‌ای که بیش از نیم قرن است که در سرزمین مقدس فلسطین رخ می‌دهد، فقط مربوط به یک موجودیت جعلی بنام اسرائیل نیست و مسئولیت آن تنها بر عهده مشتی صهیونیست خونخوار و آدمکش نیست، بلکه این جنایات مربوط به نظام سلطه جهانی است.

هیچ انسانی نمی‌تواند در مقابل این فجایع بی تفاوت و ساکت باشد مگر اینکه فطرت انسانیش مسخ شده باشد. شرکت در راهپیمایی قدس حداقل کاری است که می‌توانیم انجام دهیم.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها