امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99024
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۹
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، جمعی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره، لایحه‌ای را ارائه کردند که طبق ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، جمعی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره، لایحه‌ای را ارائه کردند که طبق آن رئیس‌جمهور آمریکا موظف می‌شود قبل از رسیدن به هرگونه توافق هسته‌ای با ایران، کنگره را مطلع کرده و اعضای کنگره می‌توانند درباره پذیرش آن توافق تصمیم‌گیری کنند.
طبق گزارش رویترز، پنج نفر از جمهوری‌خواهان کنگره روز چهارشنبه، اول مردادماه، این لایحه را در حالی ارائه کردند که این حزب کنگره به شدت از تمدید چهارماهه مهلت مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا،انگلیس،فرانسه،روسیه،چین بعلاوه آلمان) بسیار خشمگین بودند.
بر اساس این گزارش، سناتور «باب کورکر»، «مارکو روبیو»، «جان مک‌کین»، «جیمز ریش» و  «لیندسی گراهام»، چنین لایحه‌ای را پیشنهاد داده‌اند و خواستار هر توافقی با ایران طی سه روز به کنگره هستند و گفتند: هر توافق نهایی باید توسط نمایندگان کنگره بازبینی شده و به کنگره ارائه شود و کنگره باید امکان نظارت بر این توافق را داشته باشد.
جمهوری‌خواهان پیشتر اعلام کرده بودند که تنها توافقی را می‌پذیرند که در آن ایران متعهد شود برنامه موشکی خود را کنار بگذارد و  از حمایت گروههایی که آنها آن را تروریست می‌دانند، دست بردارد و این در حالی است که این موضوعات به هیچ عنوان موضوع بحث مذاکرات هسته‌ای راه حل جامع نیست.
رویترز نیز از قول سناتور کورکر، عضور ارشد کمیته روابط خارجی سنا، از مهم‌ترین نمایندگان حامی تحریم‌ها علیه تهران، آورده است که لایحه پیشنهاد شده «در حالی‌که تحریم‌هایی جدید علیه ایران را در بر نمی‌گیرد، به کنگره اجازه می‌دهد چنانچه توافق قابل قبولی حاصل نشود، تحریم‌هایی جدید را وضع کند».
هنوز وضعیت این لایحه مشخص نیست زیرا این لایحه برای تصویب نهایی باید در سنا آمریکا که اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند نیز تصویب شود اما چهارماه دیگر و همزمان با پایان مهلت مذاکرات هسته‌ای، انتخابات میاندوره‌ای کنگره برگزار می‌شود و اگر جمهوری‌خواهان در آن پیروز شود، این احتمال می‌رود که این لایحه در سنا نیز تصویب شود.
لایحه مطرح شده، به «باراک اوباما»، سه روز وقت می‌دهد تا نتیجه‌گیری برای توافق احتمالی با ایران را به نمایندگان کنگره ارائه کند. پس از آن نمایندگان، ۱۵ روز فرصت دارند تا آن را بررسی کنند. سپس ۱۵ روز دیگر فرصت خواهند داشت تا قطعنامه‌ای در مخالفت با آن توافق ارائه کنند که اگر تصویب شود تحریم‌های برداشته شده را بار دیگر اجرایی می‌کند.
این لایحه در عین حال از مدیر اطلاعات ملی آمریکا می‌خواهد تا طی ۱۰ روز از زمانی که متوجه می‌شود ایران به تعهدات خود عمل نکرده یا موفق به همکاری با بازرسان بین‌المللی هسته‌ای نشده است، آن را به کنگره اطلاع دهد.
بر اساس این گزارش، لایحه مذکور تمدید مجدد توافق موقت را ممنوع کرده و در برابر آن بازگشت تحریم‌های پیش از سوم آذر را، چهار روز پس از پایان توافق فعلی و در صورت دست نیافتن به توافقی جامع، خواستار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها