امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۴:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99038
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۴
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری‌های عراقی، مجلس نمایندگان عراق امروز پنجشنبه جلسه جدیدی برای انتخاب رئیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری‌های عراقی، مجلس نمایندگان عراق امروز پنجشنبه جلسه جدیدی برای انتخاب رئیس جمهور جدید برگزار می‌کند.

رئیس جمهور جدید جانشین «جلال طالبانی» 80 ساله خواهد شد که دوره ریاست وی رو به پایان است. 

چهارمین جلسه پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهوری و معاونان وی به گفته برخی منابع به درخواست ائتلاف کردستان برای بررسی بیشتر درباره نامزد این ائتلاف در تصدی پست ریاست جمهوری به امروز موکول شد.

سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق هم خبر داد که بیش از یکصد تن برای تصدی منصب ریاست جمهوری نامزد هستند.

نمایندگان مجلس عراق بر این موضوع اتفاق نظر دارند که به خاطر تعطیلات عید فطر در هفته آتی فرصت انتخاب رئیس جمهور را برای امروز پنجشنبه از دست ندهند.

بر اساس قانون اساسی عراق انتخاب رئیس جمهور جدید ظرف سی روز از تاریخ تشکیل اولین جلسه مجلس منتخب انتخاب می‌شود و اولین جلسه مجلس جدید عراق در یکم جولای برگزار شد.

رئیس جمهور منتخب عراق هم نامزد فراکسیون بزرگ تر در مجلس نمایندگان را مامور تشکیل کابینه ظرف پانزده روز از تاریخ انتخاب رئیس جمهور خواهد کرد و نخست وزیر هم ظرف حداکثر سی روز از تاریخ مامور شدنش برای تشکیل کابینه مکلف به معرفی اسامی پیشنهادی کابینه عراق است.

سلیم الجبوری رئیس مجلس نمایندگان عراق دیروز در نشستی خبری تاکید کرد که جلسه روز چهارشنبه با توافق های سیاسی همراه نبود.

از طرفی دیگر، اتحادیه میهنی کردستان عراق چهارشنبه شب اعلام کرد که «فؤاد معصوم» را برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق نامزد خود معرفی کرده است.

مجلس نمایندگان عراق هفته گذشته در سومین جلسه خود موفق شد سلیم الجبوری را به عنوان رئیس جدید مجلس انتخاب کند.

رئیس جمهور جدید عراق هم باید با کسب آرای اکثریت دوسوم نمایندگان مجلس انتخاب شود.

بر اساس قانون اساسی عراق، در صورت شکست نامزدی در کسب اکثریت دوسوم آرا در دور نخست، انتخابات در دور دوم راحت‌تر خواهد بود، زیرا در این دور هر نامزدی که آرای بیشتری را کسب کند، رئیس جمهور خواهد شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها