امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99041
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۴
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اعتکاف رمضانیه دانش‌آموزان، امسال در 150 مسجد کشور با حضور بیش از 5 ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اعتکاف رمضانیه دانش‌آموزان، امسال در 150 مسجد کشور با حضور بیش از 5 هزار دانش‌آموز مقطع متوسطه اول و دوم در دهه سوم ماه مبارک رمضان در حال برگزاری است.

به میان جمعی از دانش‌آموزان پسر در مسجد جامع بقیة‌الله (عج) رفتیم تا بشنویم دلایل آمدن‌شان را به این مراسم معنوی؛ آنها آمده بودند تا بگویند خدایا من تو را معشوقی می‌دانم که سودای شورانگیز عشقت دل باخته‌مان کرده است.

آمده بودند با سن کم و در عنفوان جوانی به معبود خویش دست نیاز بگشایند و ابراز دارند که ما از رسم عاشقان دل سوخته آموخته‌ایم که خرسندی‌ات را پیشه کنیم برای رستگاری؛ اینجا دیگر دانش‌آموز بالاشهر و پایین شهری معنا ندارد؛ قیمت و بهای هرکس تنها خلوص نیت در مقابل معبود معظم است.

چه زیبا به دور رحل‌های مصحف الهی نشسته‌‌اند و قرآن تلاوت می‌کنند و چه عاشقانه بر خوان رحمت حق جلوس کشیده‌اند؛ یکی سربه‌ زیر و محجوب، دیگری غرق در بازی‌گوشی‌های نوجوانی؛ خلاصه هرکس با هر آرزویی آمده‌ است، اما تفاوت این معتکفین با دیگران آن است که لوح اعمال‌شان هنوز بسیار روشن‌تر و پاک‌تر از ما بزرگسالان است و بنای آدم شدن‌شان سهل‌تر و قلبها آماده‌تر. باهم پای صحبت‌های این عزیزان می‌نشینیم:  

* به دست آوردن حس و حال خاص دلیل تداوم حضور در اعتکاف است

اشکان صالحی، دانش‌آموز پیش‌ دانشگاهی منطقه (4) وقتی با این پرسش رو به رو می|‌شود که «چرا در اعتکاف شرکت‌ کرده‌ای؟»،می‌گوید: دلیل حضور در اعتکاف را شناخت خود و معبود خویش می‌دانم.

وی ادامه داد: امسال سومین سال متوالی است که در اعتکاف رمضانیه شرکت می‌کنم و دلیل تدوام حضورم حس و حال خاص و وصف ناشدنی این سه روز است.

صالحی ثمره اعتکاف را تأثیرات زیاد در زندگی شخصی و ایجاد قدرت و اعتماد به نفس فراوان برشمرد و گفت: یکی از ثمره‌های ملموس این حضور، موفقیت در دوره پیش‌دانشگاهی و امتحان کنکور بوده است.

مهدی محمد جعفریان، دانش‌آموز سال سوم دبیرستان منطقه (2) اظهار داشت: با حضور در اینجا می‌توانم بهتر به اعمالم فکر کنم و قصد داشتم به یک قدرت در جهت رسیدن بهتر به احکام دین برسم که اینجا به چنین فرصت بزرگی دست پیدا می‌کنم.

وی ادامه داد: در خلوت با خدا، فقط به ارتباط با او فکر می‌کنم نه علائق زودگذر دنیوی و این سبب ارتقای فکر و جانم می‌‌شود.

محمد جعفریان افزود: برای نخستین‌بار در اعتکاف رمضانیه شرکت کرده‌ام و خانواده‌ام بسیار موافق حضورم در این امر مقدس بودند؛ چرا که آنها نیز قبلاً در اعتکاف شرکت کرده‌اند.

 *با دوری از کارهای ناشایست گذشته دست معنوی‌مان پُرتر می‌شود

علی عباسی، دانش‌آموز سوم دبیرستان منطقه 8 نیز خاطر نشان کرد: در این سه روز در خانه خدا قصد دارم از روزمرگی دنیا و مطالب غیر مفید فاصله گیریم تا به عبادت و راز و نیاز بپردازم و ایمان خود را محکم کنم.

وی اضافه کرد: می‌توانیم با دوری از کارهای ناشایست گذشته، ارتباط بهتری با خدا و قرآن داشته باشیم و دست معنوی‌مان پُرتر می‌شود.

عباسی افزود: برای نخستین‌بار است که در اعتکاف رمضانیه شرکت کرده‌ام و به همسالان‌ خود پیشنهاد می‌کنم در اعتکاف ماه رجب و رمضان حضور پیدا کنند.

*اعتکاف رمضانیه بهترین راه جبران کوتاهی گذشته است 

متین حسنی، دانش‌آموز سوم دبیرستان منطقه 11 هدف خود از شرکت در اعتکاف رمضانیه را با فرمایشی از مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت(ره) آغاز کرد و گفت از ایشان سؤال شد «اگر نماز واجبی را با حضور قلب نخوانیم می‌شود آن را دوباره تکرار کنیم»،که پاسخ دادند: بهتر است نمازهای نافله‌ای که به دنبال نمازهای واجب‌تان می‌خوانید را بخوانید.

وی ادامه داد: حالا در این ماه رمضان هر مؤمنی سراغ نماز و روزه می‌رود و سرگرم عبادت است؛ اما اگر کسی می‌خواهد استفاده بهتر و مطلوب‌تر کند یا کوتاهی قبلی خود را برطرف کند؛ بهترین روش استفاده از اعتکاف رمضانیه است و ماه رمضان ماه رحمت خداست و هرکار خوبی با پاداش چند برابری روبه‌رو می‌شود و این ذخیره‌ای برای آخرتمان است.

حسنی افزود: نخستین‌بار است که در اعتکاف شرکت می‌کنم و اگر می‌دانستم به این میزان شیرینی و حلاوت دارد زودتر در آن شرکت می‌کردم.

ما در این ماه به چیزهای بزرگی دست پیدا می‌کنیم مثل ثواب نماز و روزه؛ اما خیلی اعمال بزرگ است که متوجه ثواب و اجر آن نمی‌شویم که اعتکاف یکی از آنها است.

امیرحسین قاسمی، دانش‌آموز دوم دبیرستان منطقه 4 اظهار داشت: هدف از حضور در اعتکاف، درک فضای معنوی‌ آن است و این دومین حضورم است.

وی اضافه کرد: سه روز خلوت کردن یک حس بسیار خوبی است؛ به خصوص وقتی از درِ خانه خدا وارد می‌شویم؛ با این عمل بزرگ به ثواب و اجر زیادی می‌رسیم.

*آمده‌ام اعتکاف تا ببینم در دنیا چکاره‌ام

علی تیمورخانی، دانش‌آموز پیش دانشگاهی منطقه 18 وقتی در کنارم می‌نشیند شور و نشاط جوانی‌اش با دیگران فرق می‌کند؛ وی در پاسخ به این پرسش که «چرا در اعتکاف‌ شرکت کرده‌ای؟»، با زبان عامیانه‌تر از دیگر دانش‌آموزان گفت: بنویس! آماده‌ام اینجا تا ببینم چکاره هستم! آماده‌ام دعا کنم خدا سرنوشت‌مان را طوری رقم بزند تا به درد امام زمان (عج) بخوریم.

وی ادامه داد: برای سومین‌بار است که در اعتکاف رمضانیه شرکت می‌کنم؛ نخستین‌بار که آمدم خیلی متوجه نبودم؛ اما بعد از آن اگر چند چیز در زندگی وجود داشته باشد که آن را با هیچ چیز نتوانم عوض کنم؛ یکی از آنها اعتکاف است.

تیمورخانی افزود: احساسی که بعد از فارغ شدن از اعتکاف دارم سبکی از دنیا و آزاد شدن از تعلقات دنیوی است و هیچ اجباری در آمدن به اعتکاف وجود نداشته است؛توصیه می‌کنم هرکس اعتکاف را امتحان نکرده یکبار امتحان کند.

عبدالله زینعلی کلهری، دانش‌آموز مقطع پیش‌دانشگاهی نیز این چنین می‌گوید: هدف اعتکاف نزدیکی به خدا و قرب به اوست و یکی از راه‌های بهتر برای نزدیکی؛ اعتکاف در مسجد است و اینکه دعا می‌کنیم تا به خدا برسیم و از دلبستگی و علائق دنیا جدا شویم.

وی خاطرنشان کرد:‌ بنده نیز سومین حضورم در اعتکاف رمضانیه را تجربه می‌کنم و در سال گذشته بود که آیت‌الله جاودان توصیه کرد تا یک استاد اخلاق برای خودمان انتخاب کنیم و من نیز انتخاب کردم و این انتخاب استاد اخلاق، نتیجه حضورم در اعتکاف مجدد بود و امسال به دنبال یاد گرفتن نکات تازه‌تر هستم.

دیگر زمان خداحافظی با کاروان رستگاری فرارسیده و در عجبم که راستی در عصر هجمه‌های گوناگون فرهنگی که هدف اصلی و غایی آنها نیز همین نوجوانان و جوانان است و با شگردها و روش‌های دل‌فریب، سعی در گمراهی و تیهان نسل آینده‌ساز کشورمان را دارند؛ چطور نغمه «الغوث الغوث » و «یارب یارب »شان طنین‌انداز می‌شود و مرا نیز در حسرت دیدار در رمضان دیگری وا می‌گذارد و تنها دلخوشی‌ام التماس دعایی است که هنگام وداع با این معتکفین از آنها مسئلت می‌کنم. 

انتهای پیام/

گزارش‌ از محمد تاجیک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها