امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99089
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مواضع اصولی و انسانی خود از ساعات اولیه آغاز دور جدید تجاوزات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مواضع اصولی و انسانی خود از ساعات اولیه آغاز دور جدید تجاوزات ددمنشانه رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان، در ابعاد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و در عرصه بین‌المللی و جهان اسلام و بر اساس دیپلماسی دوجانبه و چند جانبه اقدامات برای حمایت از مردم قهرمان فلسطین و توقف کشتار و قتل عام فلسطینیان بی دفاع در باریکه غزه را مورد توجه جدی قرار داده است.

توجه خاص مقام معظم رهبری به مسائل جهان اسلام و اهمیت راهبردی موضوع فلسطین در این شرایط خطیر و جایگاه مهم و نقش مقاومت در خنثی کردن توطئه‌های رژیم غاصب صهیونیستی، اظهارات و نگرانی‌های جدی ریاست جمهوری نسبت به وضعیت انسانی و شرایط سیاسی جهان اسلام و اهمیت مساله فلسطین و ارسال پیام از سوی حسن روحانی رئیس جمهور برای  روسای کشورهای اسلامی که طی آن به کارگیری همه توان جهان اسلام برای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و کمک به مردم مظلوم فلسطین مورد تاکید قرار گرفته است، طی چند هفته اخیر سرلوحه فعالیت‌های وزارت امور خارجه برای اقدامات در این زمینه بوده است.

وزارت امور خارجه متعاقب دستور و مسئولیت محوله از سوی حسن روحانی به وزیر امور خارجه، هماهنگی انجام تماس‌ها در سطوح مختلف بین مقامات عالیرتبه کشور با همتایان برای اتخاذ تدابیر فوری کشورهای مختلف و موثر در جهان اسلام و عرصه بین‌المللی نسبت به ابعاد خطرناک این تجاوزات به عمل آورده است و در این تماس‌ها ضمن تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی در خصوص قضیه فلسطین و راه‌های کمک به مردم بی‌دفاع غزه، ضرورت تحرک فوری برای توقف تجاوزات ر‍زیم صهیونیستی و نگرانی‌های جدی نسبت به شرایط انسانی و خطر وقوع فاجعه انسانی به خصوص پس از حملات زمینی ارتش صهبونیستی را مورد تاکید قرار داده است.

ظریف همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار اقدام جدی و فوری دبیرکل و استفاده از تمامی ظرفیت‌های سازمان ملل متحد در حمایت از مردم فلسطین و جلوگیری از کشتار مردم غزه شد.

وزیر خارجه همچنین طی تماس‌های تلفنی با برخی از همتایان شرایط مردم غزه و راه‌های کمک انسانی و تحرک جدی کشورها برای محکومیت صهیونیست‌ها را خواستار شد و ظریف با ارسال نامه‌‌های جداگانه به دبیرکل سازمان ملل متحد، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و دبیرکل اتحادیه عرب ضرورت اقدام فوری برای توقف حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه علاوه بر تماس‌های متعدد با همتایان در گفت‌وگوی تلفنی با رمضان عبداله و خالد مشعل رهبران گروه‌های مقاومت فلسطینی، با اعلام حمایت از مردم قهرمان فلسطین بر مواضع اصولی دولت و ملت ایران در همبستگی و پشتیبانی قاطع و همه جانبه کشورمان از مردم فلسطین تاکید کرد.

دستگاه دیپلماسی همچنین ظرفیت سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را برای ایجاد تحرک جهانی در حمایت از مردم غزه را به کار گرفته و در جایگاه ریاست جنبش عدم تعهد و همچنین تحرک در بین اعضای موثر سازمان همکاری اسلامی و مجمع عمومی سازمان ملل متحد هماهنگی‌های مقتضی را به عمل اورده است و تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد.

به دستور وزیر خارجه نشست فوری و اضطراری جنبش عدم تعهد در نیویورک به ریاست نمایندگی کشورمان در نیویورک برگزار شد که متعاقب آن بیانیه‌ای به امضای حسن روحانی به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد در محکومیت تجاوزات صهیونیست‌ها و لزوم اقدام فوری جامعه جهانی در توقف فوری آن صادر شد. 

تماس‌های دیپلماتیک با اعضای جنبش عدم تعهد برای اتخاذ موضع سریع در محکومیت اقدامات ضدبشری صهیونیست‌ها تداوم یافته و فعال شدن همه اعضا برای فشار بر رژیم صهیونیستی به منظور توقف حملات ضدانسانی علیه مردم فلسطین در غزه مورد توجه قرار گرفت.

همچنین سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان در نیویورک درجایگاه نماینده رئیس عدم تعهد با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد و دیدگاه‌های این جنبش برای تحرک فوری در جلوگیری از ادامه کشتار مردم غزه را خواستار شد.

همچنین در پی دستور العمل صادره از سوی ظریف، سفیر و نماینده کشورمان در نزد سازمان همکاری‌های اسلامی و با استفاده از ظرفیت ریاست کشورمان بر جنبش عدم تعهد در نشست کمیته وزرای خارجه این سازمان حضور یافت که این نشست منجر به تصویب و صدور بیانیه وزرای خارجه سازمان همکاری های اسلامی (در 19 تیر در جده) شد و بر اساس این بیانیه زمینه مشترکی برای همکاری‌های عملی بین سازمان همکاری‌های اسلامی و جنبش عدم تعهد برای توقف جنایات صهیونیست‌ها شکل گرفت.

سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان نیز بر اساس دستورالعمل وزارتی که مبتنی بر دستور ریاست جمهوری بوده است ضمن هماهنگی و حمایت از اقدامات سفرای فلسطین در این کشورها، تحرک فوری و سریع در تعاملات دیپلماتیک خود با مقامات کشورهای خارجی و تشریح مواضع کشورمان جهت استفاده از ظرفیت‌های سیاسی کشورهای مختلف در این قضیه مهم انسانی را در صدر فعالیت و تماس‌ها قرار داده‌اند و اقدامات موثری به عمل آمده است.

در راستای بهره برداری حداکثری از ظرفیت دیپلماسی رسمی و مردمی کشور در تعامل و هماهنگی نزدیک بین دستگاه دیپلماسی با مجلس شورای اسلامی، برگزاری نشست تروئیکای سازمان بین المجالس کشورهای اسلامی به ابتکار مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه 31/4 با حضور روسا و هیات‌های پارلمانی از اعضای تروئیکا در تهران برگزار شد و حمایت آحاد ملت‌های مسلمان از مردم بی پناه فلسطین در غزه در این نشست مورد تاکید قرار گرفت.

متعاقب دستور روز گذشته رئیس جمهور به وزاری امور خارجه و بهداشت، وزارت امور خارجه در هماهنگی با طرف‌های ذیربط داخلی و سازمان‌های بشردوستانه در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی به خصوص صلیب سرخ جهانی، مقدمات لازم و فوری برای امداد و کمک رسانی به مردم تحت محاصره و تجاوز فلسطین در غزه به ویژه خدمات فوری درمانی و پزشکی به مجروحان تجاوزات صهیونیست‌ها و ارسال اقلام مورد نیاز خوراکی و بهداشتی و درمانی را با هماهنگی وزارت بهداشت به عمل آورده و اقدامات تکمیلی برای این امر مهم انسانی در دست پیگیری می‌باشد.

در همین ارتباط ظریف وزیر امور خارجه امشب در دیدار با سفرای کشورهای اسلامی مقیم جمهوری اسلامی ایران دیدگاه‌های کشورمان در خصوص تحولات غزه و ابعاد جنایات صهیونیست‌ها را تشریح خواهد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها