امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99090
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و سرپرست نهاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری امروز پنجشنبه در دیدار و گفتگو با هیات عالیرتبه اقتصادی ایتالیا در تهران گفت: جهت‌گیری‌های دولت ایران در 11 ماه گذشته، به خوبی برنامه ایران را در سیاست خارجی و روابط بین الملل نشان می دهد پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری، دولت جدید همان مطالباتی را که مردم ایران در تعامل با جهان و در مسایل سیاسی و اقتصادی داشتند، به نمایش گذاشته است.

وی اصل حاکم بر رویکرد سیاست خارجی دولت جدید را برد - برد دانست و گفت: در مسایل منطقه ای و بین المللی و روابط دوجانبه در حوزه سیاسی و اقتصادی و هم موضوع هسته ای که متاسفانه با بدفهمی از سوی غرب موجب ایجاد مشکلاتی شد، می توان به راه حل هایی دست یافت که دو طرف احساس برنده بودن داشته و آرامش لازم برای تقویت روابط ایجاد شود.

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: متاسفانه سیاست هایی که توسط برخی کشورهای اروپایی و آمریکا اعمال می شود، متکی بر سوءظن‌های مصنوعی و بی پایه است و راه حل این مشکل، نزدیک شدن و مذاکره بیشتر است.

نهاوندیان افزود: با چنین منطقی است که اعتقاد داشته و داریم که تحریم عکس آن چیزی است که باید انجام می‌شد و غرب باید از همان ابتدا به جای تقابل مسیر گفتگو را انتخاب می‌کرد.

رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: بدون تردید اگر حجم روابط اقتصادی ایران با ایتالیا متناسب با تاریخ و ظرفیت های موجود به حدود ده میلیارد دلارنزدیک شود هزاران شرکت ایرانی با هزاران شرکت ایتالیایی در تماس خواهند بود و علاوه بر ایجاد فرصت های اقتصادی مشترک ،مواضع دو طرف را نیز به یکدیگر نزدیکتر خواهد کرد.

نهاوندیان با اظهار خرسندی از اینکه ایران و ایتالیا در راستای افزایش سطح همکاری های خود در مسیر و جهت گیری درستی در حال حرکت هستند، اظهار داشت: جامعه بازرگانی که معمولا از درجه هوشی بالایی برخوردار است به سرعت این پیام را دریافت کرده که شرایط عوض شده است لذا در 6 ماهه گذشته هیات های تجاری و اقتصادی فراوانی از کشورهای مختلف در تهران بوده اند اما ما از ایتالیا توقع بالاتری داریم.

وی افزود: ایتالیا زمانی اولین شریک تجاری ایران در اروپا بوده است چرا که بازار ایران را به خوبی می شناسد البته باید به این واقعیت هم توجه داشت که در سال های گذشته، کشورهای دیگری سهم شرکت های ایتالیایی را پر کردند لذا تلاش مضاعفی برای برگرداندن آن سهم لازم است.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: فرصت چهار ماهه‌ای که با تمدید مذاکرات هسته‌ای ایجاد شده، یک فرصت طلایی برای ایتالیا به منظور رسیدن به جایگاه گذشته در روابط با ایران است.

نهاوندیان گفت: توصیه می کنم که در این فرصت با توجه به فعال بودن بنگاه های کوچک در اقتصاد ایتالیا، این بنگاه ها را با بنگاه های ایرانی بیشتر آشنا کنید.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: در شرایط فعلی وسیعی برای مبادلات کالایی از جمله در بخش دارو، مواد غذایی، تجهیزات پزشکی ،صنعت خودرو، قطعات هواپیمایی و پتروشیمی وجود دارد که می توان همه این ظرفیت ها را فعال کرد.

نهاوندیان مشارکت در پروژه‌های عظیمی که دولت در دستور کار خود قرار دارد را مورد تاکید قرار داد و گفت: دولت نگاه استراتژیکی به توسعه بنادر و سواحل جنوب ایران دارد تا همه بنادر جنوبی را با خطوط ریلی به یکدیگر و شمال کشور و آسیای میانه وصل کند و این ظرفیت بزرگی برای مشارکت و همکاری است.

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: عرصه پتروشیمی، توسعه معادن و صنایع معدنی، در حوزه آب و آبرسانی و مسایل زیست محیطی و آلودگی هوا و ریزگردها نیز از جمله مجموعه عظیمی از پروژه‌ها است که می تواند به بستری برای کار مشترک تبدیل شود.

نهاوندیان با بیان اینکه ایران با نگاه مثبت به افق روابط خود به ایتالیا نگاه می کند، استمرار رایزنی ها و هماهنگی های مقامات و هیات های عالی رتبه دو کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر تقسیم کار خوبی بین دولت و بخش خصوصی انجام شود، با برنامه ریزی و زمان بندی مناسبی می توانیم خودمان را برای جهش بزرگ در روابط آماده کنیم.

رییس دفتر رییس جمهور همچنین تقویت همکاری دو کشور در بخش توریسم را مورد تاکید قرار داد و گفت: توریسم غیر از اینکه یک صنعت است، می تواند مقدمه ایجاد روابط در عرصه های دیگر نیز باشد و دو کشور با همکاری بیشتر در حوزه صدور روادید بویژه به جامعه تجاری می توانند در این زمینه موثر باشند.

وی با اظهار خرسندی از اینکه ایران و ایتالیا در راستای افزایش سطح همکاری های خود در مسیر و جهت گیری درستی در حال حرکت هستند، اظهار داشت: جامعه بازرگانی به خوبی این پیام را دریافت کرده که شرایط عوض شده است، لذا در 6 ماهه گذشته هیات های تجاری و اقتصادی فراوانی از کشورهای مختلف در تهران بوده اند اما ما از ایتالیا توقع بالاتری داریم.

نهاوندیان افزود: ایتالیا زمانی اولین شریک تجاری ایران در اروپا بوده است و اگر مثل آنهایی که بازار و اقتصاد ایران را نمی شناسند بیشتر صبر کند، خودش را از تجربه طولانی گذشته بی نصیب گذاشته است و چه بسا در آخر صف قرار گیرد.

آندره آ ملونی رییس هیات بازرگانی ایتالیا نیز در این دیدار با تاکید بر اعتقاد راسخ به تقویت روابط با ایران در بخش های مختلف گفت: مسلما زمانی که به رم بازگردم تمامی کارگزاران اصلی در بخش صنعت و اقتصاد را دعوت کرده و راه های افزایش سطح همکاری با ایران را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

وی تصریح کرد: صنعت ایتالیا تمامی توانایی های لازم را برای اینکه به یکی از شرکای اصلی ایران تبدیل شود را در اختیار دارد. طی دهه گذشته نیز تحول عظیمی در صنعت ایتالیا بوجود آمده و این صنعت پویا و به روز شده است.

رییس هیات بازرگانی ایتالیا گفت: ایتالیا مصمم است پایه اساسی روابط خود را بر سنت دیرینه دوستی با ایران استوار کند و ما شرایط لازم را برای تقویت هر چه بیشتر روابط خود با حضور در تهران تهران آماده کرده ایم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها