امروز : جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 30
۰۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99091
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (پنج‌شنبه) در دیدار با اعضای شورای برنامه‌ریزی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (پنج‌شنبه) در دیدار با اعضای شورای برنامه‌ریزی دانش‌پژوهان و نخبگان شاهد و ایثارگر، اظهار داشت: اینکه ایثارگران و فرزندان شهید، شورایی داشته باشند و در خصوص مسائل مختلف حساس باشند و چاره‌اندیشی کنند قابل تقدیر است و با توجه به توانمندی‌هایی که این شورا دارد، می‌تواند به یک مرکز مولد در کشور تبدیل شود.

وی با بیان اینکه زنده بودن جامعه در تولید فکر است، افزود: کشور در چندین بخش با چالش‌های متفاوتی روبروست که برای حل آنها به تفکر و ارائه راهکار نیاز است که از جمله آنها چالش در حوزه بین‌المللی است. البته این چالش‌ها از ابتدای انقلاب وجود داشته است و اکنون نیز مسئله هسته‌ای از سایر مباحث در این حوزه پررنگ‌تر شده است و نیاز به نقطه‌نظر و راهکار دارد.

رئیس مجلس ادامه داد: داشتن روحیه احساسی خوب است اما باید در برخورد با مسائل و مشکلات از راهکارهای فکر شده و طراحی شده و ابزارهای متفاوت دیگر استفاده کرد و در چنین اموری نقش‌آفرینی شوراهایی مانند شورای دانش‌پژوهان و نخبگان شاهد و ایثارگر پررنگ‌تر می‌شود و این شوراها و نخبگان در این شرایط باید برای مشکلات راهکارهای نظری و علمی پیشنهاد دهند.

وی با بیان اینکه دفاع از انقلاب نباید دولتی باشد، تأکید کرد: باید مردم با حضور در صحنه‌های مختلف طرح‌ها و اندیشه‌های خود را ارائه کنند و بتوانند در آینده خود نقش‌آفرینی کنند.

لاریجانی در ادامه به وجود مشکلات اقتصادی در داخل کشور اشاره کرد و متذکر شد: اینکه گفته می‌شود توسعه کشور بیمار است، حرف کاملاً صحیحی است و گروه‌ها و جریان‌های مختلفی که تاکنون روی کار آمده‌اند فراز و فرودهایی در این بخش داشته‌اند اما همیشه این بیماری وجود داشته و هیچگاه درمان نشده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر بیماری‌های اقتصادی درمان نشود گروه‌های مختلف که وارد قدرت می‌شوند تأثیر کمی می‌توانند در مسائل اقتصادی داشته باشند هر چند اگر عملکرد و برنامه‌هایشان کارشناسی و از روی فکر نباشد اوضاع را خراب‌تر می‌کند نتیجه این بیماری‌ها هم وجود پدیده‌هایی مثل فساد اداری و رشوه است که هیچ ارتباطی با حکومت اسلامی ندارد.

رئیس مجلس در تشریح ریشه‌های مشکلات تصریح کرد: وجود مقررات حجیم و بلاوجه و عدم نظارت می‌تواند موجب افزایش این فسادها شود.

وی افزود: اینکه ظرفیت تولید کشور همراه با رونق نیست یک بیماری محسوب می‌شود و یا اینکه وضعیت اقتصادی کشور دولتی است خودش مشکل بزرگی است و هنوز هم می‌بینید نبض صنعت کشور در دست دولت است علیرغم اینکه سال‌ها از ابلاغ سیاست‌های رهبری معظم از جمله ابلاغ اصل 44 می‌گذرد هنوز خیلی از واحدهای تولیدی دولتی خصوصی نشده‌اند و تنها نامشان به شبه‌دولتی تغییر کرده است که این نشان از درست اجرا نشدن خصوصی‌سازی است.

لاریجانی با بیان اینکه ریشه دیگر وجود مشکلات توسعه کشور عدم وجود رقابت است، یادآور شد: تا زمانی که رقابت نباشد رونق هم وجود ندارد و تکامل صنعتی نیز رخ نمی‌دهد. برای مثال تا زمانی که خودروسازی انحصاری است انگیزه‌ای برای بهینه‌کردن وجود ندارد اما زمانی که بنگاه‌های اقتصادی با یکدیگر رقابت داشته باشند مجبورند برای رضایت مشتریان خود و افزایش فروش محصولات خود را بهینه کنند.

وی در ادامه به حوادث منطقه‌ای اشاره و تصریح کرد: به خاطر ویژگی الهام‌بخشی انقلاب همواره در مسائل منطقه‌ای نقش پررنگی داشته‌ایم و این ویژگی نشان بر توفندگی انقلاب است که با وجود چالش‌ها در عرصه داخلی همچنان در مسائل منطقه‌ای بسیار اثرگذار و نقش‌آفرین هستیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که در مسئله فلسطین سینه‌اش را سپر کرده است، اظهار داشت: اگر مردم فلسطین توانسته‌اند قدری خودشان را نشان بدهند به دلیل قدرت نظامی‌شان بوده است و اگر کشورهای اسلامی به آنها کمک‌های نظامی و مالی می‌کردند اکنون وضع فلسطین این چنین نبود.

وی خطاب به حاضرین در نشست گفت: با توجه به وظیفه مسلمانی، ایران باید نقش خود را در منطقه ایفا کند و این نخبگان و ایثارگران هستند که باید در این باره فعال شوند و در این زمینه ایده‌های خود را مطرح کنند.

در ابتدای این نشست برخی از اعضای شورای مرکزی نخبگان و دانش‌پژوهان شاهد و و ایثارگر با محکوم کردن کشتار مردم مظلوم غزه و سکوت مجامع بین‌المللی گزارش عملکرد، مشکلات و پیشنهادات خود را به رئیس مجلس ارائه کردند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار