امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99109
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، احسان ایروانی اظهار داشت: می خواهیم کاری کنیم که ترجیح مالکان بناهای تاریخی، تخریب آنها نباشد، به همین دلیل، باید ارزش ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، احسان ایروانی اظهار داشت: می خواهیم کاری کنیم که ترجیح مالکان بناهای تاریخی، تخریب آنها نباشد، به همین دلیل، باید ارزش افزوده، برخی معافیت‌ها و بسته‌های تشویقی را برای مالکان بناهای تاریخی ایجاد کنیم.

وی از راه اندازی دفاتر نمایندگی صندوق حفظ و احیا در شهرستان‌ها خبر داد و گفت: در ابلاغی که به اداره کل استان‌ها شده است، از بدنه‌ اداره‌های کل خواسته شده، نمایندگی صندوق حفظ، احیا را در اداره‌های خود تشکیل دهند، و قرار نیست خیلی تشکیلاتی را ایجاد کنیم آن‌ها موظفند برابر با اساسنامه‌ سازمان میراث فرهنگی اقدامات را انجام دهند و در ارتباط مستقیم با معاونت میراث فرهنگی استان‌ها خواهند بود.

مدیرعامل صندوق حفظ، احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی از برگزاری نشست احیاگران بناهای تاریخی تا پایان امسال نیز خبر داد تا بتوان مشاغل مرتبط با احیا را تقویت کرد.

واگذاری 30 بنای تاریخی تا پایان امسال

ایروانی گفت: 30 بنای تاریخی تا پایان امسال از طرف صندوق حفظ و احیا به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود که 5 بنای آن بر اساس تقاضا به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود و 25 بنای دیگر نیز از طریق مزایده به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه تغییر کاربری دادن این‌ بناها مقرون‌ به‌ صرفه است، تصریح کرد: این حرف را قبول ندارم که گفته می‌شود، با تغییر کاربری بناهای تاریخی، سود سرمایه‌گذار بر نمی گردد.

مدیر عامل صندوق احیای آثار تاریخی به پرونده‌های مربوط به 14 بنای تاریخی در کشور اشاره کرد و گفت: پرونده این واگذاری‌ها در حال بررسی است و ساختمان‌های عمارت «مسعودیه» در تهران، کاروانسرای «وکیل» در کرمان، خانه‌ «عامری‌ها» در کاشان، مجموعه‌ «فهادان» در یزد، هتل «آپادانا» در تخت جمشید، حمام «نوبر» در تبریز، حمام «قلعه» در همدان، هتل «لاله» در یزد، خانه‌ی «مستوفی» در شوشتر، خانه‌ «شاپوری» در شیراز، کاروانسرای «شاه‌عباسی» در کرج، کاروانسرای «گبرآباد» در قمصر، عمارت «سعدالسلطنه» در قزوین و باغ «نمیر تفت» در یزد از سال 1386 از طریق برگزاری مزایده‌های مختلف به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی واگذار شدند، اما به‌دلیل بی‌توجهی برخی سرمایه‌گذاران، باید درباره‌ وضعیت آن‌ها فکری شود.

«فهادان» لکه ننگ است

ایروانی درباره مجموعه‌ «فهادان» یزد نیز تأکید کرد: فهادان، لکه‌ ننگی در میان پروژه‌های واگذار شده است، این صندوق برای حفظ و احیای بناهای تاریخی ایجاد شده است، نه برای نابود کردن یا بالا رفتن از پله‌های دادگاه برای آنکه حق خود را از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بگیرد.

درآمد 400 میلیون تومانی صندوق

مدیر عامل صندوق احیا در پاسخ به خبرنگار فارس درباره میزان درآمدهای این صندوق تصریح کرد: درآمد صندوق حفظ و احیا در سال گذشته 400 میلیون تومان بوده است، در اواخر سال 91 که به‌ عنوان مدیرعامل صندوق منصوب شدم از 3 میلیارد تومان اعتبار صندوق فقط 5 درصد اعتبار به صندوق اختصاص یافت. در سال 1392 نیز اعتباری به صندوق داده نشد. به همین دلیل 2 بار استعفا دادم اما در حال حاضر بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌ شده، تأمین بودجه‌ جاری صندوق در سال 93 را از محل درآمدها محاسبه کرده‌ایم.

ایروانی درباره سود ده نبودن صندوق نیز گفت: قرار نیست صندوق سود ده باشد کار اقتصادی هدف صندوق نیست.

وی از تدوین پیش نویس سیاستهای اقتصادی فرهنگی برای جذب بخش خصوصی در احیای اماکن تاریخی نیز خبر داد که توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای شورای عالی استانها ارسال شده است.

مدیر عامل صندوق احیای اماکن تاریخی درباره احیای بناهای دولتی اظهار داشت: احیای این اماکن دولتی الگوساز است و درآمدزا نیست.

ایروانی درباره اساسنامه جدید صندوق گفت: در اساسنامه قبلی صندوق احیای اماکن تاریخی شکل و شمایل اقتصادی به خود گرفته بود در حالی که در اساسنامه جدید بر حمایت کننده بودن آن تأکید شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها