امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99111
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
عباس ربانی، فوق تخصص جراحی عروق در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در توضیح بیماری آمبولی گفت: ...

عباس ربانی، فوق تخصص جراحی عروق در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در توضیح بیماری آمبولی گفت: آمبولی در اصطلاح به معنی حرکت است و آن چیزی که در پزشکی به آمبولی مصطلح است آمبولی لخته خون است که در سیستم گردش خون اتفاق می‌افتد.

وی تصریح کرد: در سیستم گردش خون دو نوع جریان خون وجود دارد؛ نوع اول جریان سرخرگی یا شریانی است که در این جریان سرخرگ‌ها خون را از قلب به تمام اندام‌ها می‌رسانند و نوع دیگر جریان وریدی است که در این جریان خون توسط سیاهرگ‌ها به قلب باز می گردد و بر این اساس دو نوع آمبولی وجود دارد.

این فوق تخصص جراحی عروق افزود: در آمبولی جریان سرخرگی یا شریانی، لخته در قلب ایجاد می شود و به نقاط مختلف بدن می‌رود و این بخش‌ها را متاثر می‌کند برای مثال در صورت ورود این لخته به شریان مغز سکته مغزی، در صورت ورود به شریان چشم نابینایی، در صورت ورود به شریان کلیه از کار افتادن کلیه روی می‌دهد.

ربانی درباره آمبولی وریدی یا سیاهرگی نیز گفت: این نوع آمبولی برعکس است یعنی لخته در محیط ایجاد می‌شود و از طریق سیستم وریدی خون به قلب باز می‌گردد و از آنجا به سمت ریه می‌رود و در ریه ایجاد آمبولی می‌کند.

وی افزود: آن نوع آمبولی که بیش‌تر بین مردم مشهور است،‌ آمبولی‌های ریوی است که در این مورد لخته‌های خونی از طریق قلب وارد رگ‌های ریه و از آنجا وارد ریه می‌شود که اگر شدت آمبولی ریه کم باشد تنگی نفس خفیف بر فرد عارض می‌شود ولی اگر آمبولی به حدی شدید باشد که در یک لحظه تمام رگ‌های ریه را مسدود کند باعث مرگ می‌شود.

این فوق تخصص جراحی عروق گفت: در صورت درمان نشدن به موقع در زمان بروز آمبولی شریانی در دست و پا ممکن است دست یا پا از بین برود.

ربانی پیشگیری را در بروز آمبولی بسیار مهم دانست و تصریح کرد: پیشگیری در آمبولی بسیار مهم است و افراد با روش زندگی مناسب همچون تحرک کافی، سیگار نکشیدن و پیشگیری از چاقی می‌توانند ریسک ابتلا به آمبولی را کاهش دهند.

وی افزود: قابلیت لخته شدن خون در برخی افراد بسیار بالاست که این امر شانس ابتلا به آمبولی را افزایش می‌دهند.

این فوق تخصص جراحی عروق گفت: علاوه بر افراد چاق، سیگاری و بی‌تحرک افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند بیش از دیگران در معرض ابتلا به آمبولی قرار می‌گیرند زیرا در این افراد حالت انعقادی خون بیشتر می‌شود و لخته جمع می‌شود و ناگهان یک تیکه لخته در بخش وریدی جمع و سپس تبدیل به آمبولی می‌شود.

ربانی خاطرنشان کرد: در بین عمل‌ها افرادی که عمل مربوط به سرطان می‌کنند یا جراحی‌شان سخت و سنگین باشد یا سن مریض بیشتر باشد احتمال ابتلایشان به آمبولی بیشتر می‌شود.

وی افزود: برخی موارد پیشگیری از ابتلای به آمبولی بر عهده پزشکان است برای مثال پزشکان در هنگام جراحی با دارو خون را رقیق کنند و جوراب‌های مخصوصی را به پای بیمار کنند که حالت انقباض و انبساط دارد و خون را تکان می دهد و اجازه راکد شدن را به خون نمی دهد.

این فوق تخصص جراحی عروق از دیگر موارد ابتلا به آمبولی را بستری شدن افراد دارای بیماری‌های مزمن است که گاهی تا 2 ماه طول می‌کشد دانست.

ربانی آمبولی را دارای جنس‌های متفاوتی دانست و گفت: آمبولی می‌تواند جنس های متفاوتی داشته باشد که مهمترین آن ها لخته خون و چربی است.

وی افزود: آمبولی چربی فقط در شکستگی استخوان‌های بزرگ مثل لگن بوجود می‌آید زیرا استخوان‌ها مستقیما با جریان خون مرتبط هستند و به همین ترتیب چربی به رگ ها انتقال یافته و سپس در ریه رسوب می کند که آمبولی خطرناک، کشنده و سخت است.

این فوق تخصص جراحی عروق درباره علائم آمبولی گفت: علائم آمبولی در سیستم وریدی، ورم و دردناک شدن موضع مورد نظر است چرا که در این آمبولی خون نمی‌تواند به سمت قلب بازگردد و هر چه شدت لخته شدن بیشتر باشد این علائم شدیدتر می‌شود تا جایی که دیگر مریض نتواند راه رود.

ربانی خاطرنشان کرد: آمبولی وریدی زمانی خطرناک است که نشانه‌ای از خود بروز ندهد و در نتیجه این لخته خون با حرکت از پا به سمت اندام‌های حیاتی حرکت کند.

وی درباره بروز آمبولی در سیستم شریانی نیز گفت: اگر آمبولی در سیستم شریان بوجود بیاید خون نمی‌تواند به پا و دست و یا هر جای دیگر برسد که در این صورت عضو مبتلا ظرف چند ساعت از بین می‌رود یعنی باید نسبت به درمان مریض در زمان طلایی اقدام کرد درغیر اینصورت موضع مربوط بسیار دردناک و سفید می‌شود که مریض فورا متوجه می‌شود.

این فوق تخصص جراحی عروق درمان آمبولی را در مرحله اول تزریق داروهای رقیق کننده خون و در مرحله بعد باید لخته را به هر روشی اعم از دارویی یا جراحی مجددا برقرار کرد.

ربانی درباره طول درمان ابتلای به آمبولی نیز گفت: طول درمان به شدت و محل آمبولی بستگی دارد که گاهی می تواند تا پایان عمر باشد.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها