امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99144
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو طی سخنانی در ظرفیت ریاست جنبش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو طی سخنانی در ظرفیت ریاست جنبش غیر متعهدها در نشست ویژه شورای حقوق بشر که روز چهارشنبه اول مراد ماه 1393 با هدف محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین بویژه نواز غزه برگزار شد، طی سخنانی ضمن محکومیت شدید نقض گسترده و نظام مند حقوق بین الملل توسط رژیم صهیونیستی در حمله به نواز غزه به شدت از کشتار بیش از پانصد نفر از زنان وکودکان و مجروح شدن بیش از سه هراز و پانصد غیرنظامی طی حملات گسترده این رژیم به شدت انتقاد کرد.

رئیس جنبش غیر متعدها با تاکید بر اینکه تداوم حملات مذکور صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی را به خطر می اندازد، از جامعه بین المللی  خواست تا سریعا نسبت به پایان دادن به جنایات این رژیم علیه مردم فلسطین و توقف سریع حملات گسترده و همچنین رفع تحریم های نواز غزه و سایر سیاست های غیرقانونی خود که نقض فاحش حقوق بین الملل است، اقدام نماید.

سفیر کشور مان در ادامه ضمن ابراز ناامیدی شدید اعضای جنبش در خصوص  قصور شورای امنیت سازمان ملل متحد در اجرای مسئولیت های خود بر اساس اهداف و اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد ، از شورا خواست تا هرچه سریع تر نسبت به پایان دادن به اقدامات غیر قانونی این رژیم با هدف حمایت از شهروندان بی گناه فلسطینی اقدام نماید.

  نذیری اصل سفیر و نماینده دائم ایران در ژنو و رئیس جنبش غیر متعهدها همچنین با اشاره به مسئولیت شورای حقوق بشر، از آن خواست تا فورا نسبت به اعزام یک کمیسیون تحقیق مستقل بین المللی با هدف بررسی موارد نقض حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین بویژه نواز غزه با هدف شناسایی مسئولین این جنایات و پایان دادن به بی کیفری مسببین آن ،اقدام نماید.

در خواست از کلیه ارکان مرتبط سازمان ملل بویژه گزارشگران ویژه مربوطه از جمله گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص سرزمین های اشغالی فلسطین جهت جمع آوری اطلاعلات و گزازش دهی به شورای حقوق بشر،از دیگر محورهای سخنان نذیری اصل در این نشست بود.

پایان بخش سخنان رئیس جنبش غیر متعهدها، ابراز تسلیت عمیق و همددی با مردم فلسطین و تاکید مجدد بر حمایت بی دریع اعضای جنبش با مردم فلسطین و حمایت از تلاش آنان در کسب حقوق لاینفک خود و نیل به عدالت و صلح بود.

شایان ذکر است در حالی که حملات رژیم صهیونیستی در طول هفته های گذشته به شدت علیه مردم بی دفاع غزه ادامه یافت, کشورهای حامی رژیم صهیونیستی تلاش عمده ای را برای بی تحرکی سازمانهای بین المللی طی روزهای گذشته باجرا گذاشتند.متعاقب سکوت و بی تفاوتی و هدم اقدام جدی شورای امنیت در خصوص جلوگیری از حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه،  کشورهای عضو گروه عدم تعهد به ریاست جمهوری اسلامی ایران و گروه سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب تلاش یکپارچه ای را برای برجسته نمودن اقدام های سبوعانه رژیم اسراییل در چارچوب شورای حقوق بشر بعمل آورند.

طی هفته جاری نشست سفرای عدم تعهد درژنو به ریاست ایران و همچنین سازمان همکاری اسلامی به ریاست پاکستان برگزار شد. طی نشست سفرای عدم تعهد و سها اقدام های مشخصی توافق و باجرا گذاشته شد که  در زمره مهمترین آنها،  درخواست برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در ژنو بود.

گفتنی است به محض تصمیم گروه های منطقه ای برای حمایت از برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر،  رایزنی های فشرده برای کسب حد نصاب لازم برای برگزاری این نشست از طریق حمایت حداقل 16 کشور از 47 کشور عضو شورا بعمل آمد. نهایت اینکه علیرغم فشارهای سیاسی گروه غرب و حامی رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از برگزاری نشست، نشست مذکور روز چهارشنبه 1 مرداد ماه 1393 برگزار گردید.

در پایان نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل، قطعنامه ای ارائه شده از سوی پاکستان از طرف سازمان همکاری های اسلامی تحت عنوان« تضمین احترام به حقوق بین الملل  در اراضی اشغالی فلسطین از جمله بیت المقدس شرقی» با 29 رای مثبت در مقابل 1 رای منفی دولت امریکا و 17 رای ممتنع (از جمله 13 رای مربوط به سیزده عضو اتحادیه اروپا در شورای حقوق بشر)، به  تصویب چهل و هفت عضو شورای مذکور رسید. از جمله نکات مهم مندرج  در پیش نویس قطعنامه مذکور، درخواست اعزام کمیسیون تحقیق بین المللی به سرزمین های اشغالی برای بررسی و گزارش دهی به شورا در خصوص کلیه موارد نقض حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه بین المللی در سرزمین های اشغالی فلسطین است، درخواست از دولت سوئیس بعنوان امین کنوانسیون های چهار گانه ژنو، جهت برگزاری کنفرانس طرفین ذیربط کنوانسیون چهارم ژنو در خصوص اقدام این رژیم در اراضی اشغالی فلسطین، از دیگر موارد مندرج در قطعنامه مذکور است.

به نظر می رسد ناکامی شورای امنیت به عنوان نهاد عهده دار صلح وامنیت بین المللی در قضیه غزه بیش از پیش ضرورت استفاده از ظرفیت سایر نهادهای بین المللی برای تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی را مورد توجه  قرار داد، از اینرو می توان گفت نشست ویژه  شورای حقوق بشر برغم فشار سیاسی متحدین این رژیم، بنوبه خود کم نظیر و بی سابقه بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها