امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۰۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9919
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۵۱
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف از کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در همایش بیداری ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف از کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در همایش بیداری اسلامی، افق‌های آینده و انتخابات 92 در باشگاه دانشجویان سخن می‌گفت، به نامگذاری امسال مبنی بر حماسه سیاسی و اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: قطعا همه قبول داریم که انتخابات از مهمترین مصادیق حماسه سیاسی است. 

وی افزود: ما نظام مردم‌سالاری هستیم که از مصداق آن مشارکت مردم در انتخاب شخصیت دوم کشور است.

عارف دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها و حوزه را از گروه‌های مرجعی برشمرد که می‌توانند در نقش‌آفرینی حماسه و تشویق مردم برای مشارکت در انتخابات موثر باشند.

وی با بیان اینکه باید یک الگوی اخلاقی را در چارچوب قانون ایجاد کرد، گفت: اخلاق‌مداری و قانون‌مداری امروز بیشتر مربوط به کاندیدای انتخابات است که باید این دو مولفه را رعایت کنند.

عارف معتقد است که از سال 88 نشاط از دانشگاه‌ها رخت بر بسته است و به گفته وی انتخابات بهترین فرصت برای برگرداندن این نشاط به دانشگاه‌هاست چرا که دانشجویان سرمایه معنوی کشور هستند و باید روحیه نشاط، پرسشگری و فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی در کنار فعالیت‌های درسی حفظ و ادامه یابد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اختلاف نظر سبب تحرک می‌شود، خاطرنشان کرد:‌ پویایی که با اختلاف نظر ایجاد می‌شود زمانی با ارزش است که در پایان جای خود را به رفاقت بدهد و همه باید رسالت رقابت را بپذیرند.

عارف تصریح کرد: متاسفانه بعد از پایان هر انتخاباتی ما شاهد تسویه حساب‌های سیاسی می‌شویم و شخص پیروز خیلی‌ها را از بدنه اداری کنار می‌گذارد که هزینه آن استفاده از نیروهای کم‌تجربه است که احتمال آزمون و خطا را افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه امروز ایران فرصتی برای آزمون و خطا ندارد، تصریح کرد: شاید اول انقلاب همچین چیزی اتفاق می‌افتاد اما الان که در دهه چهارم انقلاب هستیم آزمون و خطا هیچ توجیهی ندارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام فرد اصلح را کسی دانست که بتواند کشور را به افق چشم‌انداز 1404 برساند و به گفته وی امروز ایران خیلی تا رسیدن به افق سند چشم‌انداز 1404 فاصله دارد.

عارف با تاکید بر اینکه ایران اسلامی باید طبق سند چشم‌انداز به جایگاه اول در منطقه در همه حوزه‌ها تبدیل شود، گفت: کشوری در منطقه ما روزگاری تورمش سه رقمی بود اما الان تورم یک رقمی دارد. البته شتاب ایران اسلامی باید بیشتر از این باشد. بنابراین ما یک کار سنگین اما شدنی را بر روی دوش داریم و کمتر از ده سال به افق چشم‌انداز دست خواهیم یافت.

وی شتاب در تولید رفاه، توسعه انسانی و فناوری را از شاخصه‌هایی دانست که ایران اسلامی باید در این حوزه‌ها خود را تقویت کند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در تولید علم فقط تولید مقاله داشته‌ایم، گفت: اینکه تولید مقاله داریم باارزش است، اما کافی نیست. علم زمانی مفید است که به ثروت ملی تبدیل شود.

«ایران در رفاه، اقتصاد، کارآفرینی، سلامت، شیوه حکومت‌داری رتبه 102 را به خود اختصاص داده و در توسعه انسانی نیز که منظور میانگین امید زندگی، آموزش و نرخ بیسوادی است وضعیت 76 را دارد و در شاخص فناوری و خلق آن رتبه 45 را دارا است».

عارف گفت: برای اداره کشور هیچ راهی جز شایسته‌سالاری نیست. بنابراین باید از برجسته‌ترین نیروها صرف نظر از سلیقه‌ها و دیدگاه‌های سیاسی استفاده کرد.

وی ادامه داد: بنده زمانی که رئیس دانشگاه تهران بودم، دو معاون راست و دو معاون چپ داشتم که بهترین عملکرد را از خود به نمایش گذاشتند. بنابراین هیچ جریان سیاسی نمی‌تواند بدون کمک جریان سیاسی رقیب موفق عمل و کار کند.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در خصوص تحریم‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی نیز گفت: مسئله پرونده هسته‌ای ما سیاسی است چرا که غرب نیز خودش می‌داند که ما تخطی نکرده‌ایم و در این خصوص فتوا داریم و آنان به خوبی جایگاه فتوا را می‌دانند اما باز دست به اعمال تحریم علیه ما می‌زنند که ما باید در صدد حداقل کردن آثار تحریم‌ها باشیم.
 
عارف به ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد‌ها اشاره و تصریح کرد:‌ ما الان رئیس جنبشی هستیم که بیش از صد کشور در آن عضو هستند و می‌توانیم با رابطه و کمک آنان مشکلات را رفع کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه ما نتوانستیم از تضاد اروپا و آمریکا به نفع خود استفاده کنیم، اظهار داشت: ما هنوز می‌توانیم با یک دیپلماسی قوی از این تضاد اروپا و آمریکا به نفع خود استفاده کنیم.
 
وی در خصوص برنامه‌های خود برای دولت آینده نیز گفت: ما یک برنامه علمی را تدوین کرده‌ایم و هفت هدف راهبردی را در آن دیده‌ایم که هم سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری و افزایش درآمد سرانه، رشد اقتصادی 8 درصد و قرار گرفتن در 50 کشور اول HID از این جمله هستند.
 
عارف با بیان اینکه در حوزه فرهنگی از نقشه مهندسی فرهنگ که در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست تدوین است استفاده خواهم کرد، اظهار داشت: سهم سلامت باید افزایش یابد. الان مردم 70 درصد مبلغ درمانی خود را خود پرداخت می‌کنند در حالیکه باید این نرخ به زیر 30 درصد کاهش یابد.
 
وی انضباط مالی، کنترل تورم و نقدینگی، تقویت ساختارهای نظارتی و افزایش اشتغال را از اولویت‌های دولت خود برشمرد و گفت: اشتغال الان مشکل بسیاری از جوانان ما به خصوص فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که ما می‌توانیم با فعال کردن گردشگری و همچنین ارتباطات و اطلاعات در سال یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری از افزایش نرخ طلاق ابراز نگرانی و خاطرنشان کرد: سن ازدواج 5 سال بالا رفته است و نرخ طلاق وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد که ریشه عموم طلاق‌ها اقتصادی است و از همه مهم‌تر مسکن است.
 
عارف با بیان اینکه اگر دولت من روی کار آمد، اولویت اول توجه به ارزش‌ها است، گفت: بنده بر اساس مر قانون و ارزش‌های انقلاب و اسلام جلو می‌روم؛ من یک فرد قانون‌مدارم و به یاد ندارم که تاکنون تخلفی از قانون انجام داده باشم.
 
وی در پاسخ به پرسشی بر این اساس که آیا به نفع روحانی کنار می‌روید یا خیر، گفت: در کشور ما همه چیز امکان دارد. اجماع و ائتلاف از آرزوهای ما نه فقط در جریانات سیاسی بلکه در همه حوزه‌ها است چراکه اگر یکی پیشقدم شود من نفر دوم هستم که پیشقدم می‌شوم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص مرزبندی با مخالفان و براندازان نیز گفت:‌ با مخالفان، قانونی برخورد و تعامل خواهیم کرد و بنده همواره گفته‌ام که در کنار گروه مشاوران، گروه منتقدان نیز برای خود ایجاد می‌کنم چرا که معتقدم مفید هستند. برانداز نیز که تکلیفش مشخص است اما اگر بتوان براندازها را به مخالف تقلیل داد، خوب است.
 
عارف به سابقه خود در دانشگاه تهران اشاره و خاطرنشان کرد: زمانی که رئیس دانشگاه تهران بودم هیچکس را به خاطر اختلاف سیاسی و خطی عوض نکردم بلکه مبانی من عملکرد و برنامه بوده است.
 
وی در مورد فتنه سال 88 نیز گفت: من متاسفم که حوادث سال 88 رخ داد اما باید آن اتفاقات را قبل یا بعد از انتخابات در دانشگاه‌ها ریشه‌یابی شود. ولی اینکه تریبون در اختیار یک جریان خاص باشد و یک طرف به قاضی برود و راضی برگردد، نتیجه آن معلوم است.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار