امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
۰۳:۱۳
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 992
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 356
«حسین اخوان‌اقدم» مدرس هنر تلاوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در رابطه با ...

«حسین اخوان‌اقدم» مدرس هنر تلاوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در رابطه با  آسیب‌شناسی کرسی‌های تلاوتی که در مساجد برگزار می‌شود با اشاره به اینکه اصل برگزاری محافلی که طی آن فقط قرآن خوانده شود و مردم بدان گوش فرا دهند، نباید تحت‌الشعاع هیچ موضوع دیگری قرار بگیرد.

هدف، برگزاری محافلی برای استماع قرآن است

این مدرس هنر تلاوت قرآن کریم با اشاره به رهنمود رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تشکیل محافلی که در آن فقط قرآن خوانده و استماع شود، گفت: این موضوع گاهی تحت‌الشعاع مسائلی همچون بیان مفهوم آیات تلاوت شده توسط ائمه محترم جماعت قرار می‌گیرد و توضیحات این عزیزان گاهی حتی بیش از خود تلاوت طول می‌کشد که این مغایر با برگزاری مجالسی برای تقویت فرهنگ گوش دادن به قرآن است.

اخوان‌اقدم در پاسخ به سؤالی در رابطه با اینکه به علت عربی بودن زبان قرآن کریم عده کثیری از مردم با مشکل فهم آیات تلاوت‌شده در کرسی‌های تلاوت مواجهند، گفت: این اشکال را می توان با توزیع قرآن و رحل در بین حاضران در مجلس به حداقل رساند.

معاون اجرا و آفرینش فرهنگسرای قرآن کریم در این رابطه افزود: از طرفی اجرا و استماع تلاوت زیبا به خودی خود در جذب مخاطب بسیار مؤثر است و چنانچه ما در پی القای مفاهیم آیات باشیم، مناسب‌تر این است که خود قاری قبل از تلاوتش در مدت کمتر از 5 دقیقه اقدام به بیان مفاهیم آیاتی کند که تلاوت خواهد کرد.

مردم قدرت تشخیص تلاوت‌های قوی و ضعیف را از یکدیگر دارند.

اخوان‌اقدم با اشاره به اینکه چنانچه قاریان توانایی ارائه تلاوت‌های زیبا را به هر دلیلی ندارند، باید از پذیرش دعوت‌ها اجتناب و یا اینکه کسی دیگر را جایگزین خود کنند، گفت: قاری نباید مردم را عوام و ناآشنا به مقولات قرائت و تجوید قرآن کریم محسوب کند، چرا که اکنون با وجود رسانه‌های قرآنی و محافل متعدد، وضع مستمعین دو یا سه دهه گذشته بسیار متفاوت است، مردم توقع‌شان از قاریان بالا رفته و به خوبی تلاوت‌های جذاب و فاخر را می‌شناسند.

وی با اشاره به اینکه برخی از قاریانی که در کرسی‌های تلاوت حضور می‌یابند، معلمان و مدرسان خوبی هستند، گفت: اما این افراد قاریانی نیستند که توان ارائه تلاوت‌هایی متناسب با جذابیت‌های یک کرسی تلاوت را داشته باشند که البته خودشان باید از پذیرش ارائه تلاوت در کرسی‌های عمومی بپرهیزند و توانمندی خود را در پرورش شاگردان نخبه و ارائه تجربیات خود به آنها متمرکز سازند.

قاریان تلاوت‌های خود را فدای یکدیگر نکنند

اخوان‌اقدم با اشاره به اینکه قاریان قرآن نباید از نظر زمان و ارائه بهترین تلاوت در کرسی‌های متعددی که ممکن است در بازه‌های زمانی نزدیک به یکدیگر اجرا کنند، کم بگذارند، گفت: قاریی که برای حضور در یک کرسی تلاوت قبول وظیفه می‌کند، باید وقتش را به گونه‌ای تنظیم کند که با سایر برنامه‌هایش تداخل نداشته باشد تا برخی از اجراهای خود را فدای برنامه‌های بعد از آن نکند.

ائمه جماعات و هیئت‌های امنای مساجد در اجرای کرسی‌های تلاوت باید دغدغه‌مند باشند

اخوان‌اقدم، دغدغه‌مند بودن ائمه جماعات و هیئت‌های امنای مساجد را در اجرای مؤثر کرسی‌های تلاوت حائز اهمیت دانست و در این باره افزود: مسئولان مسجد در طول هفته باید برای حضور مردم در کرسی‌های تلاوت تبلیغ و آنها را تشویق به گوش دادن قرآن کنند.

وی همچنین طرح سؤال از آیات تلاوت شده و اهدای جایزه و پذیرایی ساده از حاضران را در انسجام شکلی کرسی‌های تلاوت و استقبال مردم از آن مؤثر دانست.

حق‌القدم باید متناسب با سطح قاریان باشد

اخوان‌اقدم با اشاره به اینکه تلاوت قرآن توسط قاریان در محافل گوناگون در واقع ادای وظیفه و زکات توانمندی است که آنها خود به صورت رایگان آن را از اساتید کسب کرده‌اند، گفت: قاریان ارائه تلاوت‌های زیبا را باید وظیفه خود بدانند و چنانچه وجهی نیز بابت آن به آنها داده می‌شود، به عنوان برکت زندگی خود آن را به کار بگیرند.

وی در این رابطه با اشاره به لزوم منیع‌الطبع بودن قاریان گفت: نباید به سراغ اشخاصی رفت که برای تلاوت قرآن کریم ارقام بالایی را درخواست می‌کنند.

این قاری قرآن کریم با اشاره به وظیفه برگزارکنندگان کرسی‌های تلاوت در این رابطه گفت: برگزارکنندگان کرسی‌های تلاوت باید با ارتباط با مراکز مرتبط با قاریان، ضمن دعوت از قاریان ممتاز، خیلی خوب و یا خوب و اجتناب از دعوت از قاریان متوسط، از تعرفه حق‌القدم قاریان نیز مطلع شوند و از پرداخت وجوه غیرمتعارف جداً پرهیز کنند.

مساجد مجری طرح «نور» در اجرای کرسی‌های تلاوت موفق تر خواهند بود

اخوان‌اقدم یکی از طرح‌های موفق قرآنی اجرا شده در مساجد را تلاوت یک صفحه از قرآن کریم پس از اتمام نماز عشا دانست و گفت: این طرح که موسوم به طرح تلاوت «نور» است توانسته انس خوبی بین قرآن و مردم ایجاد کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه افراد مأنوس با قرآن کریم استقبال بیشتری از کرسی‌های تلاوت قرآن کریم دارند، گفت: بدیهی است که کرسی‌های تلاوت در مساجد مجری طرح «نور»، مخاطبان بیشتری داشته باشد و بدین علت مساجد مجری این طرح باید در اولویت اجرای کرسی‌های تلاوت قرار بگیرند.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها