امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99335
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
مجید ابهری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: در رابطه با حمایت از کودکان و نوجوانان چه در محور افراد در ...

مجید ابهری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: در رابطه با حمایت از کودکان و نوجوانان چه در محور افراد در معرض آسیب و چه آسیب‌دیده کودکان خیابانی و کار، فرزندان بدسرپرست باید عرض کنم در سال گذشته که اینجانب در آسیب‌های اجتماعی فعالیت میدانی و پژوهش نظری می‌کردم به این نتیجه رسیدم که ما مشکل قانونی نداریم یعنی آنچه که امروز باعث بروز مشکلات مختلف در این زمنیه می گردد خلا قانون نیست بلکه ضعف در اجرای قوانین موجود، تعدد مراکز سیاستگذاری، تنوع سلیقه‌های اجرایی در این زمینه است.

وی افزود: درست است که سازمان بهزیستی متولی اصلی اینگونه افراد می‌باشد اما با توجه به تعدد وظایف این سازمان و محدودیت امکانات آن چه از نظر سخت افزاری و چه از جهت نرم افزاری باید سازمان ها و نهادهای دیگر به کمک این سازمان بیایند و تلاش گردد برنامه‌ریزی متمرکز، سیاست‌گذاری منسجم و نظارت قدرتمند به عمل آید.

این رفتارشناس با بیان اینکه در موضوع کودکان خیابانی باتوجه به اینکه درصد قابل توجهی از آنها فرزندان مهاجرین بوده و دارای پدر و مادر می‌باشند، اظهار داشت: در این زمینه هنوز قدم مثبتی برداشته نشده است.

وی به بلاتکلیفی خانواده‌هایی که درخواست فرزند به بهزیستی می‌دهند اشاره کرد و بیان داشت: همچنین در رابطه با سپردن کودکان بد سرپرست یا بی سرپرست به خانواده‌های واجد شرایط هنوز بسیاری از خانواده‌ها با داشتن شرایط مناسب در این مسیر بلاتکلیف هستند بنابراین آنچه که امروز در زمینه این آسیب تأسف انگیز موجب آزار می‌باشد خلا قانون نیست.

این جامعه‌شناس افزود: ما کمبود قانون ممکن است داشته باشیم اما اگر همین قوانین موجود را خوب اجرا کنیم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. کودکان کار هنوز بلاتکلیف هستند و معلوم نیست کارفرمایان سنگ‌دلی که از استثمار آنها ثروت‌اندوزی می‌کنند، کجا باید پاسخگو باشند.

ابهری تعبیر دردناکی را از دوران زندگی کودکان کار و خیابانی ارائه داد و گفت: این کودکان از کودکی به پیری می‌رسند و جوانی را نمی‌بینند چرا که دچار بیماری‌های مختلف و پیری زودرس می شوند.

این آسیب‌شناس اجتماعی ادامه داد: بنابراین به جای بحث در مورد قانون در مورد این نکته باید حرف زد که چگونه می توان برای کودکان بدسرپرست که در خطر آسیب‌های مختلف هستند برنامه‌ریزی کرد. همانهایی که به وسیله والدینشان به گدایی یا فروش مواد مخدر مشغول هستند و یا کودکانی که از بدو تولد معتاد بوده و در ردیف جوان‌ترین معتادان دنیا هستند.

وی اظهار داشت: اگر قرار است کاری انجام گیرد باید از خبرگان اجتماعی و صاحبنظران در این زمینه‌ها نظرخواهی گردد. جنجال رسانه‌ای و مانورهای سیاسی فقط برای کسب وجهه مناسب است نه برای حل مشکل.

ابهری در پایان به نقش رسانه‌ها به فرهنگ‌سازی در این زمینه اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها مخصوصا صدا و سیما می‌تواند با اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی جامعه کمک بزرگی به این کودکان بنماید چرا که بسیاری از افراد در جامعه از وضعیت اصلی این کودکان بی‌خبر هستند و با کمک مالی به آنها به آسیب‌دیدگی بیشترشان کمک می‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار