امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9937
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۵۶
تعداد بازدید: 121
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم یادبود زنده‌یاد امیرحسین فردی شامگاه گذشته در خانه هنرمندان با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم یادبود زنده‌یاد امیرحسین فردی شامگاه گذشته در خانه هنرمندان با حضور خانواده این نویسنده انقلابی برگزار شد.

در این مراسم مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی و قنادیان رئیس سازمان بسیج هنرمندان حضور داشتند.

سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ضمن گرامیداشت یاد امیرحسین فردی به چرایی برگزاری این مراسم اشاره و اظهارداشت: بنا بود امسال در خانه هنرمندان برای سالروز آزادسازی خرمشهر که نقطه عطفی در تاریخ جنگ است و هیچ‌گاه از تاریخ ما فراموش نمی‌شود برنامه‌هایی را آغاز کنیم از این رو فکر کردیم شاید مناسب این باشد که آغازگر برنامه‌های ما یادی از دوستانمان باشد که سالها در حوزه دفاع مقدس و ترویج این فرهنگ زحمت کشیدند بنابراین مراسم حاضر یادبودی از این هنرمندان فرهیخته و نویسنده انقلاب خواهد بود. گرچه زنده‌یاد فردی در میانمان نیست اما یاد و آثار او در دل و جان ما جاری خواهد بود این مراسم آغازگر جشنواره «سبکبالان عاشق» به مناسبت پیروزی خرمشهر خواهد بود.

وی افزود: برخی موارد شاهد انتقاد‌هایی هستیم زیرا افرادی که از زاویه دیگر به جنگ می‌نگرند متوجه نیستند این بزرگداشت‌ها و توجه به جنگ، توجه به ارزش‌هایی است که در جنگ خلق شده، و اگر در فضای کنونی باقی می‌ماند مشکلات کنونی را نداشتیم ، ارزش‌هایی که یک ملت را به سمت کمال و روزهای بهتر سوق می‌دهد، یادبود خرمشهر و دفاع مقدس معنایش این نیست که ما جنگ طلبیم قطعاً دین اسلام در مجموع همه ادیان و آئین‌ها به عنوان کامل‌ترین دین ، اساسش در نجابت و انسان‌دوستی است.

سرسنگی در خاتمه گفت: آنچه ما را موظف یه یادآوری می‌کند ارزش‌های معنوی است که در 8 سال دفاع مقدس با جانفشانی این مرز و بوم زاده شد، قطعاً یکی از راه‌های مهم برای برون رفت از بن‌بست‌های اجتماعی جوامع اتصال و ارزشهای معنوی است که بر پایه آئین و دین و برمبنای مهربانی بنا شده است.

سرسنگی ابراز امیدواری کرد آثار زنده‌یاد فردی تا سالها بتواند حوزه فرهنگ را مشحون کند.
 

* قنادیان: امیرحسین فردی یک معلم اخلاق بود

قنادیان رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور در این مراسم گفت: بحث آزادسازی خرمشهر به عنوان قله و نماد 8 سال دفاع مقدس برگ زرینی بود که اگر بخواهیم به ریشه‌ها برگردیم و چرایی آفرینش این افتخار را جویا شویم می‌بینیم در رأس همه موارد موضوع امامت و ولایت مطرح است چراکه پیوند امام با امت باعث شد این افتخار رقم بخورد.

وی افزود: خرمشهر از یک ویژگی خاص جغرافیایی برخوردار بود از این رو صدام اعلام کرد اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند من کلید طلایی بسته را تقدیمشان می‌کنم البته عملیات بیت‌المقدس 3 مرحله داشت که در نهایت دشمن را به عقب راندیم و 18 هزار اسیر توسط نیروهای ایرانی به اسارت در آمدند. دشمن تا مرز فرار کرد چرا که رمز پیروزی این عملیات ولایت و یا علی‌بن ابی‌طالب(ع) بود.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور، زنده‌یاد فردی را معلمی با اخلاق خواند و ادامه داد: امیر حسین فردی حق پدری بر ادبیات انقلاب اسلامی خصوصاً در حوزه داستانی دارد، 10 سال قبل برای اینکه بحث ادبیات را در بسیج پایه‌گذاری کنیم خدمتشان در موسسه کیهان رسیدم، او از این موضوع استقبال کرد و گفت: هرچه در توان دارم در خدمت بسیجیان قرار می‌دهم و از هیچ تلاشی برای این کار دریغ نمی‌کنم؛ در طول 13 سالی که در خدمت بسیجیان بود نیروهای خوبی تربیت شدند و ما توانستیم تاکنون هفتمین جشنواره ادبیات داستانی بسیج را که دوسالانه برگزار می‌شود ادامه داده و بیش از 8 هزار اثر را دریافت کنیم، این جشنواره از میراث‌هایی گرانبهایی است که زنده‌یاد فردی برجا گذاشته است.

قنادیان با اشاره به مشکل امروز تصریح کرد: حجاب معاصرت مشکل امروز است که با آن درگیریم، افرادی که هم‌عرض بوده و در میانمان زندگی می‌کنند را کمتر می‌شناسیم البته این موضوع دو علت دارد دلیل نخست به خود این عزیزان باز می‌گردد چراکه به دنبال نان و نام نیستند و تنها طبق رسالت میان خود و خدا تکلیفشان را انجام می‌دهند که امیرحسین فردی از جمله افرادی بود که معمولاً از مصاحبه‌ها پرهیز می‌کرد؛ علت دوم به دلیل قدرناشناسی ما است چرا که ما گوهرهای گرانبهای اطراف را نمی‌توانیم در حوزه‌ها بشناسیم، افرادی که از شهرت پرهیز دارند گوهرند و ما باید بگردیم و آنها را پیدا کنیم چرا که این مسیر را عبادت طلقی می‌کنند، امیرحسین فردی پیش از نویسنده بودن و هنرمندی یک معلم اخلاق بود، بچه‌ها بیش از هر چیز کرامت انسانی را از او می‌آموختند .

وی با اشاره به اینکه فردی اعتماد و اعتقاد عجیب به ولایت داشت، اضافه کرد: زمانی قرار بود با جمعی از دوستان خدمت رهبر انقلاب برویم ایشان فرمودند من خجالت می‌کشم چرا که در دیدار گذشته ایشان احوال جلد دوم رمان اسماعیل را گرفتند الان که کتاب کامل نشده احساس می‌کنم اگر دوباره جویا شوند باید چه جوابی بدهم؛ این نویسنده تا این حد پایبند به تکلیف بود، هرگز در بحث اعتقادی کوتاه نمی‌آمد، سازش ناپذیری و متکی بودن به آنچه در مکتب وجود دارد رمز پیروزی است که در او دیده می‌شود.

ویژگی دیگر فردی که باید برای ما درس باشد این است که ریشه او در مسجد بود، آنچه اندیشه او را شکل می‌داد از مسجد بود، اگر قرار است هنر ادبیات، سیاست ، اجتماع و ... روی پای خود بایستد باید ریشه‌ای را در مسجد محکم کنیم چراکه مسجد نماد باورهای دینی ماست که موجب نجات است.

افتخاری: خرمشهر در تاریخ ما نقطه اوج است

لاله افتخاری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: همسر و پدر من در عملیات کربلای 4 در خرمشهر به شهادت رسیدند، آزادسازی این شهر برای مردم، رزمندگان و حتی دشمن پیام‌های بسیار داشت چرا که فتح بابی‌ برای خود باوری بود.

افتخاری ضمن گرامیداشت یاد امیرحسین فردی اضافه کرد: بنده معمولاً خود را موظف می‌کنم تا صفحاتی از آثار افرادی چون امیرحسین فردی را مطالعه کنم، احساس می‌کنم اینجاست که انسان یادآوری می‌کند که مدیون چه افرادی است.

این نماینده مجلس ضمن اشاره به اینکه هر گلی یک رنگ و بویی دارد، افزود: رزمندگان هریک مثل گلهای باغی هستند که خاصیت،رنگ و بوی خاص خود را دارند و خواهشی که داریم این است که تا زمانیکه یادگاران 8 سال دفاع مقدس و خانواده‌هایشان هستند آن‌ها را قدر بدانیم چرا که اگر روایت‌گری حضرت زینب و امام سجاد از کربلا نبود خبر چندانی به ما نمی‌رسید و یا کربلا با چهره‌ای دیگر نقل می‌شد.

وی در پایان ضمن بیان این مطلب که امروز وظیفه داریم فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت را با زبان هنر، کودکانه و حتی در رمان و داستان به آیندگان منتقل کنیم، افزود: ما در کمیسیون فرهنگی مجلس و فراکسیون فرزندان شاهد از این مسیر و تلاش مزایقه نخواهیم کرد تا بتوانیم بار سنگین را بر زمین بگذاریم.

در پایان این مراسم از سوی خانه هنرمندان به پاس سالها تلاش زنده‌یاد امیرحسین فردی ، لوح یادبودی تقدیم فرزند این نویسنده انقلابی شد و پس از این مراسم برنامه سبکبالان عاشق در خانه هنرمندان آغاز به کار کرد.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها