امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99414
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدعلی کاشفی خوانساری نویسنده و شاعر ادبیات کودک و نوجوان به بهانه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدعلی کاشفی خوانساری نویسنده و شاعر ادبیات کودک و نوجوان به بهانه جنایات این روزها در غزه یادداشتی تحت عنوان «دغدغه‌های اهل قلم و مسئولیت انسانی» نوشته و آن را در اختیار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس قرار داده است که در ذیل آن را می‌خوانید:

«دغدغه‌های اهل قلم و مسئولیت انسانی»

می‌گویند اهل قلم برای اهل سیاست حکم مرغی را دارند که در عزا و عروسی سربریده می‌شوند. انتظار رسانه‌های سیاسی از نویسنده و هنرمند جماعت این است که امروز از فلانی حمایت و فردا بهمان را  محکوم یا روزی مردم را به انصراف از یارانه و روز دیگر به شرکت در راهپیمایی دعوت کنند.

در این شرایط آن دسته از اهل قلم که برای شخصیت و قلم خود حرمتی قائل‌اند، از هر دعوت و ابراز حمایت و انزجاری می‌گریزند تا وارد بازی‌هایی که از ابتدا و انتهایش بی‌خبرند، نشوند.

اما از سوی دیگر هر نویسنده‌ای فراتر از نقش صنفی، در جایگاه فردی و انسانی‌اش مسئولیت‌هایی دارد. به مصداق «من سمعت بذلک و رضیت به»‌ گاهی سکوت، نه معنای بی‌طرفی که عین همراهی با ظلم است.

من از کودکان می‌نویسم. مگر می‌شود کسی از کودکان بنویسد و چشم‌هایش را به روی آنچه به کودکان غزه می‌رود، ببندد.

مگر می‌شود با تحلیل‌های سیاسی و انتقاد از عملکرد فلان گروه سیاسی یا نظامی یا بدبینی به فلان جناح داخلی، خود را راضی به سکوت کرد. گیرم کسی به حماس و فلسطین و اسلام هیچ علاقه‌ای نداشته باشد، مگر می‌شود مرگ کودکان را تحمل کرد و هنوز خود را انسان نامید.

آن وقت از خودت می‌پرسی امروز منطقی‌تر آن است که ابن ملجم را لعن کنی و یا آن که فکری به حال اشقیای زمانه کنی. گریه بر فرق شکسته حضرت ارباب جن و انس و داور محشر سزاوارتر است یا دلسوزی بر این خلایق و بی‌پناه و عیال پروردگار.

این العفوها و الغوث‌ها که می‌گوییم اگر با مسئولیت انسانی همراه نباشد، بعید می‌دانم از سقف خانه هم فراتر رود. همه از کرده‌هایشان بیم دارند. من می‌ترسم که در روز محشر شرمنده ناکرده‌هایمان باشیم.

سیدعلی کاشفی خوانساری
1 مرداد 1393

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار