امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99419
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی؛ حوزه بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از بخش های مهم کانون است که در آن علاوه بر اینکه آثار ...

گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی؛ حوزه بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از بخش های مهم کانون است که در آن علاوه بر اینکه آثار به زبان های رایج دنیا ترجمه و به دست کودکان و نوجوانان می رساند در کشورهای منطقه نیز حضور داشته و به ارائه برنامه های متنوع برای این مخاطبان اهتمام ویژه ای دارد.

در این راستا به سراغ محسن حموله مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رفته و با وی درباره برنامه های این معاونت در سال جاری به ویژه در حوزه کتاب به گفت وگو پرداختیم که در ذیل از خاطرتان می گذرد:

* فعالیت‌های رسمی کانون در حوزه‌ بین‌الملل از پیشینه‌ای 50 ساله برخوردار است

آقای حموله درباره برنامه کانون پرورشی در حوزه بین‌الملل طی سال جاری سخن بگویید؟

فعالیت‌های رسمی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حوزه‌ بین‌الملل از سابقه و پیشینه‌ای نزدیک به 50 ساله برخوردار است. بسیاری از فعالان عرصه‌ فرهنگ و هنر در ایران، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به عنوان یکی از پیشگامان حضور موفق و تأثیرگذار در مجامع بین‌المللی می‌شناسند.

در آن سوی مرزها نیز کانون پرورشی با همین پیشینه از اعتبار و جایگاه برجسته‌ای در مجامع بین‌المللی تخصصی در حوزه‌ کودک و نوجوان برخوردار است؛ حتی نمایندگی برخی از سازمان‌های معتبر بین‌المللی را بر عهده دارد و یا عضو این نهادهای بین‌المللی است از جمله‌ آنها باید به سازمان فیلم‌ برای کودک و نوجوان(CIFEJ)، سازمان بین‌المللی تئاتر حرفه‌ای کودک و نوجوان(ASSITEJ)، اتحادیه بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسه‌های کتابداری(IFLA)، دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان(IBBY)، سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی آیسسکو ((ISESCO سازمان وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی، مؤسسه فرهنگی اکو به عنوان مؤسسه منطقه‌ای و بین‌المللی برای ترویج همکاری‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی اشاره کرد.

این حضور موفق باعث شده است که طی نزدیک به 50 سال گذشته جوایز و موفقیت‌های بسیار ارزشمندی در کارنامه‌ بین‌المللی جامعه‌ هنری و ادبی ایران ثبت شود و بی‌اغراق می‌توان گفت، که درصد بالایی از جوایز حوزه‌ سینمای ایران و ادبیات کودک و نوجوان آن به کانون تعلق دارد. 

* فعالیت‌های بین‌المللی با شتاب بیشتری نسبت به گذشته در حال اجرا است

در سال جاری نیز با توجه به دیدگاه مدیرعامل کانون مبنی بر ساماندهی فعالیت‌های بین‌المللی و تمرکز تمامی این فعالیت‌ها در حوزه‌ روابط عمومی و امور بین‌الملل، این ارتباط‌ها با شتاب و گستردگی بیشتری نسبت به گذشته در حال اجرا است.

در چهار ماهه نخست سال 93 حضور در عرصه‌هایی مانند «نمایشگاه بین‌المللی کتاب بولونیا در ایتالیا»، «کتاب توکیو ژاپن»، «چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر چادر خیال کشور تاجیکستان»، «فیلم کن در فرانسه»، «سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم ایگونا ایتالیا»، «دومین جشنواره فیلم‌های ایرانی پاریس»، «جشنواره انسی فرانسه»،«جشنواره بین‌المللی پویانمایی (انیمیشن) اشتوتگارت در کشور آلمان»، «نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم شرقی کشور سوییس»، «سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم هنگ‌گنگ»، «بیست و هشتمین جشنواره فیلم فریبورگ سوئیس» و«هشتمین بازار بین‌المللی فیلم بوسان کره جنوبی»، «برگزاری کارگاه تصویرگری برای یک تصویرگر لهستانی در تهران و نمایشگاهی از کتاب‌های نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن سال 2014»، در کنار اعلام موفقیت کودکان و نوجوانان ایرانی در مسابقه‌های نقاشی بلاروس و هیکاری ژاپن  حضور مدیرعامل و گروه همراه برای امضای تفاهم‌نامه همکاری با موسسه‌ «کشافه‌الامام المهدی (عج) کشور لبنان» ارتباط با دو مؤسسه «کشافه ‌الامام الحسین و امام‌الهادی(علیهم‌السلام) عراق» و انجام هماهنگی برای بازدید گروه‌های اعزامی این مؤسسه‌ها از کانون، همکاری در برگزاری جشنواره قصه‌گویی کانون، شناسایی و ارتباط با قصه‌گویان خارجی، همکاری برای حضور تئاتر و سرگرمی‌های کانون در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی، برپایی و شرکت در هفته‌های دوستی و هفته‌های فرهنگی سایر کشورها و چاپ چندین عنوان از کتاب‌های کانون به زبان‌های اسپانیایی و پرتغالی از جمله فعالیت‌های بخش بین‌الملل کانون بود.

این حضور و ارتباط‌های بین‌المللی در همه‌ عرصه‌های مورد اشاره همچنان در 8 ماه پیش رو نیز ادامه خواهد یافت.

*آموزش فرهنگی، هنری و ادبی 50 هزار کودک و نوجوان در موسسه کشافه المهدی

آقای حموله درباره کشافه المهدی توضیح بیشتری ارائه دهید؟ کانون چه میزان بودجه برای حضور در کشورهای منطقه نظیر لبنان در نظر گرفته و این بودجه از کجا تأمین می‌شود؟

کشافه در زبان عربی به معنی پیشاهنگی است و کشافه‌الامام المهدی (عج) موسسه‌ای پیشاهنگی وابسته به مقاومت اسلامی لبنان (حزب‌الله) است. سابقه‌ این موسسه که کار آن تربیت نسل جدیدی از مبارزان و مدافعان حزب‌الله در سال‌های آینده است به گفته‌ مسئولان آن به سال‌های نخست شکل‌گیری مقاومت در لبنان باز‌می‌گردد.

این موسسه اکنون افزون بر 50 هزار کودک و نوجوان را تحت پوشش آموزش‌های فرهنگی، هنری، ادبی و پیشاهنگی قرار می‌دهد و در مجامع بین‌المللی و محافل رسمی پیشاهنگی در میان کشورهای اسلامی، کشورهای عربی و حتی پیشاهنگی جهانی دارای جایگاه مناسبی است.

مسئولان این موسسه به ما گفتند که همواره جای ایران اسلامی را در سازمان بین‌المللی پیشاهنگی خالی می‌بینند چرا که ایران پس از انقلاب فعالیت‌های پیشاهنگی خود را متوقف کرد و این امر باعث شده است تا در مجامع بین‌المللی نقش دیگر کشورها به ویژه برخی از کشورهای عربی و اسلامی در تصمیم‌گیری‌های این حوزه پررنگ‌تر شود.

درباره‌ همکاری‌های کانون و موسسه کشافه المهدی باید توضیح بدهم که این همکاری‌ها به دلیل تشابه فراوان فعالیت‌های فرهنگی‌هنری و مشترکات دینی و مذهبی دو طرف از حدود 4 سال پیش و با امضای تفاهم‌نامه آغاز شد و اکنون در پی سفر مدیرعامل کانون در تیرماه امسال به لبنان تفاهم‌نامه‌ دیگری برای همکاری‌های مشترک به مدت 3 سال دیگر به امضای مدیرعامل کانون و رئیس آن موسسه رسید.

* هیچ نهادی در مشارکت با این موسسه، با کانون همکاری مشخصی نداشته است

این همکاری‌ها در زمینه‌های فرهنگی، هنری، ادبی، مشارکت و حضور در جشنواره‌ها و سوگواره‌های فرهنگی و مذهبی، آموزش مربیان، برگزاری اردوهای مربیان و کودکان و نوجوانان و تولید محصولات فرهنگی و هنری و توزیع آن در دیگر کشورهای جهان صورت می‌گیرد.

در پاسخ به بخش دوم سوال شما درباره‌ میزان بودجه‌ اختصاص داده شده و منبع تأمین آن ضروری است، که توضیح دهم میزان این بودجه بر اساس تفاهم‌نامه‌ امضا شده و برنامه‌های اجرایی زمان‌بندی شده آن، تعیین می‌شود به گونه ای که تاکنون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از منابع داخلی خود هزینه‌های این همکاری‌ها را پرداخت کرده است و هیچ نهاد، سازمان و وزارتخانه‌ای در این زمینه با کانون همکاری مشخصی نداشته است اما با توجه به محدویت‌های بودجه‌ای کانون به عنوان سازمانی که از دولت کمک زیان دریافت می‌کند و مجبور است بیش از 70 درصد هزینه‌های خود را از راه درآمدزایی تأمین کند در مذاکرات امسال با مسئولان به ویژه سفیر محترم لبنان در بیروت و ستاد حمایت از مقاومت اسلامی لبنان مقرر شد که منابع مالی جدیدی مورد توجه قرار بگیرد و با برخی از سازمان‌ها، ارگان‌های انقلابی و موسسه‌های فعال در این حوزه برای تأمین این هزینه‌ها رایزنی شود.

* راه‌اندازی مراکز ثابت و سیار فرهنگی در دنیا مستلزم حمایت مسئولان ارشد نظام است

تردیدی نیست که کانون بر اهمیت و ضرورت حمایت قاطع از مقاومت اسلامی لبنان و مسأله‌ راهبردی تربیت و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان لبنانی به عنوان پشتوانه‌های آینده مقاومت بر علیه رژیم اشغالگر قدس تأکید دارد اما تأمین هزینه‌ها به‌ ویژه در حوزه‌ تأسیس و راه‌اندازی مراکز ثابت و سیار فرهنگی ‌_هنری مشابه مراکز کانون از توان مالی کانون خارج است و در این زمینه همکاری‌های مسئولان ارشد نظام و نهادهای انقلابی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

* تأثیر برخی از حساسیت‌ها و محدویت‌های قومی و مذهبی در ایجاد رابطه با کشور افغانستان

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حوزه بین‌الملل فعالیت دارد اما متأسفانه تاکنون اقدامات موثری برای کودکان افغان صورت نگرفته است، دلیل آن چیست؟

کودکان و نوجوانان افغانی هیچگاه از محدوده‌ توجه و سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی کانون خارج نبوده‌اند. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سال‌ها پیش افغانستان را به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای منطقه که دارای اشتراک‌های فراوان فرهنگی، مذهبی و زبانی با ایران هستند در برنامه‌ریزی‌های خود مورد توجه قرار داده است.

یادآوری کنم که در سال‌های نخست دهه 80 شمسی و در زمانی که جنگ تمام عیاری میان مبارزان افغانی و جریان طالبان که آن زمان بر کشور افغانستان حاکم شده بودند، در گرفته بود کانون پرورشی در نقاط مرزی این کشور و در اردوگاه‌های آوارگان به ارائه‌ خدمات فرهنگی _‌هنری به کودکان و نوجوانان می‌پرداخت.

پس از آن نیز با حاکمیت رسمی دولت نیز همکاری‌های زیادی با موسسات مشابه در افغانستان صورت گرفته است و این همکاری‌ها همچنان ادامه دارد. در عین حال باید توجه کرد که برخی مشکلات سیاسی و امنیتی تأثیرگذار در وضعیت و ثبات افغانستان وهمچنین برخی از حساسیت‌ها و محدویت‌های قومی و مذهبی در شماری از نقاط این کشور بی‌تردید از عوامل بازدارنده‌ گسترش همکاری‌ها به شمار می‌رود.

این محدویت‌ها البته باعث نشده است که کانون اهمیت سرمایه‌گذاری فرهنگی در کشور همسایه و هم‌زبان خود را فراموش کند. در سال‌های گذشته همکاری با برخی از موسسات در کابل و موسسه‌ «دارالقرآن هرات» و مجموعه مدارس توحید مورد توجه بوده و مربیان کانون بارها برای آموزش مربیان این موسسات به افغانستان سفر کرده‌اند، چاپ کتاب به زبان فارسی دری و حضور مربیان آن کشور در جشنواره‌های بین‌المللی کانون از جمله جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، جشنواره نمایش عروسکی و جشنواره‌های امام رضا (ع) از جمله‌ این همکاری‌ها بوده است.

کودکان و نوجوانان افغانی نیز در این سال‌ها حضور خوبی در جشنواره‌ها و مسابقات کانون به ویژه مسابقه‌ بین‌المللی نقاشی تهران داشته‌اند. در همین زمینه اذعان دارم که باید تلاش بیشتری برای رفع موانع و گسترش همکاری‌های فرهنگی میان کانون و دیگر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی آن کشور صورت بگیرد. 

* تشریح برنامه‌های کانون در حمایت از کودکان جنگ زده غزه و افغان

برنامه کانون پرورشی برای کودکان جنگ زده همانند غزه و افغانستان چیست (با توجه به اینکه با ارسال محصولات فرهنگی می‌تواند تأثیر بسزایی در آنها گذاشته و به ترویج مفاهیم اسلامی کمک شایانی کرد)؟

حمایت از کودکان محروم، جنگ‌زده و آسیب دیده از رویدادها و وقایع طبیعی  در نقاط مختلف ایران و جهان همواره طی بیش از 30 سال گذشته به عنوان یک سیاست راهبردی و انسانی مورد توجه کانون بوده است و  کانون به عنوان یک نهاد فرهنگی و حامی کودکان، حمایت خود را بارها از ملت‌های ستم دیده به ویژه کودکان لبنان و فلسطین اعلام کرده است.

از جمله این برنامه‌ها می‌توان به حمایت از کودکان قانا در سال 1375، حمایت از کودکان و نوجوانان لبنانی در سال‌های 1385و 1386 با راهپیمایی اعضای مراکز کانون در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران، صدور بیانیه، برگزاری مسابقه نقاشی و نوشتن جمله‌هایی برای همدردی با آنان و جمع‌آوری و برگزاری نمایشگاه آثار و تهیه کتاب از مجموعه آثار ادبی اعضای مراکز کانون با عنوان «آشیان‌های سوخته» و کتاب «چه کسی طوفان را آرام خواهد کرد؟» شامل آثار برگزیده کودکان و نوجوانان دنیا با موضوع غزه در سال 1388 اشاره کرد.

در آخرین مورد از تجاوزهای وحشیانه رژیم صهیونیستی به غزه نیز مراکز کانون برنامه‌های گسترده‌ای را برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین به ‌ویژه کودکان و نوجوانان برپا کرده‌اند و چند روز پیش نیز مدیرعامل کانون با ارسال نامه‌ای رسمی به بان‌کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد از کشتار وحشیانه مردم و کودکان غزه انتقاد کرد و خواستار رعایت حقوق کودکان مطابق کنوانسیون جهانی حقوق کودک شد.

* فروش حق نشر حدود 100 عنوان کتاب کانون به بیش از 16 کشور

آقای حموله، بخش بین‌الملل کانون پرورش فکری چه تعداد کتاب را به سایر زبان‌های رایج دنیا منتشر کرده و چه تعداد کتاب زیر چاپ دارد ؟ بیشتر در چه حوزه‌هایی است، شعر، داستان، رمان یا نمایشنامه؟

تاکنون علاوه بر فروش حق نشر حدود یکصد عنوان کتاب به کشورهای فرانسه، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، چین، هنگ کنگ، تایوان، ایتالیا، عربستان، لهستان، نروژ، مالزی، لبنان، فنلاند، ترکیه و اسپانیا، حدود 20 عنوان کتاب به زبان بوسنیایی، 15 عنوان کتاب دوزبانه فارسی، انگلیسی، حدود 20 عنوان کتاب الکترونیک دوزبانه فارسی و انگلیسی، 3 عنوان کتاب سه زبانه فارسی، عربی، فرانسه، حدود 30 عنوان کتاب انگلیسی، حدود 14 عنوان کتاب به زبان عربی، 8 عنوان به زبان اسپانیایی و یک عنوان به زبان پرتغالی منتشر شده است.

در عین حال حدود 10 عنوان از آثار و به ویژه کتاب‌های الکترونیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که حق نشر آنها به کشورهای امارات، ژاپن و اسپانیا فروخته شده است، در آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد.

یادآوری این موضوع ضروری است که در سال‌های گذشته کانون حق نشر برخی از کتاب‌های شاخص خود را به کشورهای جهان واگذار کرده است که از جمله باید به کتاب‌های «ماهی سیاه کوچولو(آمریکا، فرانسه، لهستان، ایتالیا)»، «طوطی و بازرگان (ایتالیا، نروژ، کره جنوبی، مالزی)»، «عمونوروز(فرانسه، کره جنوبی)»، «تا مدرسه راهی نیست (هنگ کنگ، مالزی، تایوان، ژاپن)» و «قصه دوتا لاک‌پشت تنها (ژاپن، ایتالیا، کره جنوبی)» اشاره کرد. البته بیشتر این کتاب‌ها به حوزه‌ آثار تصویری برای کودکان تعلق دارد.

* ایجاد دفاتری در مدارس ایرانی خارج از کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش

کانون برای تقویت روابط بین‌المللی خود با سایر کشورهای جهان به ویژه منطقه چه تدابیری اندیشیده است؟

ایجاد هماهنگی و ساماندهی فعالیت‌های بین‌المللی در روابط عمومی و اموربین‌الملل، تقویت رابطه با تشکل‌ها و نهادهای فعال در عرصه‌های فرهنگی و هنری در سطح جهان به ویژه در کشورهای اسلامی، گسترش فروش حق نشر آثار کانون به سایر کشورهای جهان، تلاش برای ایجاد دفاتری در مدارس ایرانی خارج از کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش به منظور توسعه ارتباطات بین‌المللی، گسترش همکاری‌‌ها با وزارت‌خانه‌ها و سایر دستگاه‌های فرهنگی مرتبط با حوزه‌های بین‌المللی از جمله‌ این تدابیر است.

در همین زمینه کانون با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرده است که بر اساس آن دو طرف با همکاری یکدیگر نسبت به برگزاری هفته های دوستی در کشورهای مختلف جهان اقدام می‌کنند. تاکنون افزون بر 30 هفته‌ دوستی در کشورهای مختلف جهان در این مبنا برگزار شده است.
سخن پایانی؟

در پایان لازم می‌دانم به این موضوع هم اشاره کنم که سایت امور بین‌الملل کانون نیز به زبان انگلیسی شرایطی را فراهم کرده است تا مخاطبان خارجی از فعالیت‌های مختلف کانون در بخش‌های کتاب، فیلم، نقاشی، خبر، فعالیت‌های بین‌المللی کانون وغیره اطلاع پیدا کنند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار