امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99434
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۷
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، سعید وزیری‌نژاد شب گذشته در حاشیه بازدید دانشجویان خارجی دانشگاه بین‌المللی امام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، سعید وزیری‌نژاد شب گذشته در حاشیه بازدید دانشجویان خارجی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) از موزه اسباب بازی‌های قدیمی گفت: برپایی چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی بازی و اسباب بازی کودکان دیروز و امروز در شهریور امسال، اقدام مهمی است که به واسطه آن قصد داریم جذابیت‌های گردشگری قزوین را به ایرانیان و جهانیان بشناسانیم.

وی ضمن برشماری دیگر برنامه‌های جشنواره روز قزوین که جشنواره بازی و اسباب بازی نیز از جمله آن‌هاست، ادامه داد: میزبانی شهرداران شهرهای آسیایی، جشنواره بین‌المللی خوشنویسی و چندین برنامه و مناسبت دیگر فرهنگی از دیگر جذابیت‌های «هفته قزوین» است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین در ادامه خطاب به دانشجویان خارجی از تمایل قزوین برای به نمایش درآوردن اسباب بازی‌های قدیمی شهر و کشور متبوعشان در جشنواره چهارم صحبت کرد و گفت: قصد ما این است که شما اول از خودتان شروع کنید و اگر خود و یا والدین‌تان بهره‌مند از اسباب بازی‌های قدیمی هستید را در جشنواره به اسم خود شرکت دهید.

وی با تاکید بر تبادل فرهنگی شهرهای کشورهای آسیایی تصریح کرد: چنانچه در کشورتان بهره‌مند از موزه اسباب بازی‌های قدیمی هستید می‌توان از طریق سفارتخانه‌ها و رایزن‌های فرهنگی این تبادل را به وجود آورد و بخشی از آن‌ها را به ایران انتقال داد و در جشنواره‌ای که 100 هزار نفر بازدید کننده دارد، معرفی کرد.

وزیری‌نژاد جشنواره بازی و اسباب بازی را مقدمه‌ای برای برگزاری «جشنواره ملل» که می‌تواند در بعد وسیع‌تری برای تبادل فرهنگی بین کشورهای آسیایی باشد، برشمرد.

این مسئول در رابطه با موزه اسباب بازی‌های قدیمی که بین 300 تا 350 اسباب بازی را در خود جای داده است، عنوان کرد: همکاری شهروندان در به نمایش گذاشتن اسباب بازی‌های قدیمی آن‌ها طی برپایی سه دوره جشنواره، ستودنی بود و قدمت تاریخی آن‌ها که اغلب از کاغذ، چوب و پارچه ساخته شدند به 40 تا 70 سال پیش باز می‌گردد.

وی بخش اعظمی از بازدید کنندگان جشنواره را علاوه بر هموطنان ایرانی و گردشگران خارجی، میهمانان و مسئولانی در حد وزیر، سفیر، نمایندگان مجلس، مدیران و نمایندگان سازمان‌های ملی و یا جهانی همچون یونیسف اعلام کرد.

وزیری‌نژاد خبر داد: 2 روز از جشنواره چهارم به اجرای بازی قدیمی چوگان در قالب مسابقه اختصاص داده می‌شود و این فرصتی برای آشنایی دانشجویان با بازی‌های قدیمی ایرانی است و اگر تمایل داشته باشند می‌توانند بازی‌های قدیمی خود را اجرا کنند.

سفر به سال‌های کهن با موزه قزوین

صبا حت از کشور تاجیکستان و دانشجوی رشته روانشناسی بالینی در دانشگاه بین‌الملل امام خمینی (ره) ضمن بازدید از موزه اسباب بازی‌های قدیمی گفت: با نگاه کردن موزه به سال‌ها قبل سفر کردم و متوجه شدم پدران و مادران ایرانی چه نوع اسباب بازی‌هایی داشتند.

وی ظروف کوچک و قدیمی به نمایش درآمده را بسیار شبیه به ابزارهای بازی که در منزل خود در کشورش وجود داشته، دانست.

صبا همچنین مجموعه تاریخی سعدالسلطنه را مکانی جالب و منحصر به فرد می‌دانست و با وجود این‌که برای دومین بار بود به این مکان می‌آمد، برایش بسیار تازگی داشت.

اسباب بازی‌هایی مطابق با فرهنگ ایرانی

مین لیان ماگ از شهر بونجوی کشور چین که نام ایرانی خود را آرین نامیده پس از بازدید از موزه، این مکان را شبیه به موزه‌ای در کشور چین دانست که در آن نقاشی‌ها و ظروف قدیمی به نمایش گذاشته شده است.

وی یادآور شد: اسباب بازی‌های قدیمی به نمایش درآمده در موزه قزوین ویژگی‌های خاص خود را دارد و کاملاً هماهنگ با فرهنگ ایرانی است.

آرین نظر خود را در رابطه با معماری سعدالسلطنه این‌گونه عنوان کرد و افزود: در چین بسیاری از ساختمان‌های قدیمی ارتفاع زیادی دارند ولی ساختمان‌های قدیمی ایران این‌گونه نیستند و کاملاً متفاوتند.

آماده برای همکاری با جشنواره بازی و اسباب بازی

جبران القانص از کشور یمن که دانشگاه بین‌الملل امام خمینی (ره) مقصد تحصیلش در رشته کامپیوتر است، موزه اسباب بازی‌های قدیمی را بسیار عالی توصیف کرد و افزود: تیر و کمان و قطار بازی به نمایش درآمده در موزه، اسباب بازی‌هایی بود که بسیار شباهت داشتند با آنچه در کشور من وجود دارد.

وی از آمادگی خود برای به نمایش گذاشتن اسباب بازی‌های قدیمی شهر و کشورش در جشنواره بازی و اسباب بازی چهارم خبر داد.

موزه قزوین شبیه موزه ترکیه 

سنا پازاباشی 20 ساله و از کشور ترکیه در رابطه با موزه گفت: وقتی به اسباب بازی‌ها نگاه می‌کردم این تفکر در ذهنم تداعی می‌شد که این‌ها برای چه کسانی بودند و چگونه با آن‌ها بازی می‌کردند.

وی که پیش از این در ایران زندگی می‌کرده، تصریح کرد: بسیاری از اسباب بازی‌های قدیمی موزه شبیه به آن وسایلی است که در کشور من وجود دارد، مثلاً نوعی دوربین عکاسی در موزه نمایش درآمده بود که من چیزی شبیه به آن را در ترکیه دارم که برای 70 سال گذشته است.
انتهای پیام/2667/م30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها