امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99485
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۹
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصوبات جلسه نهایی کارگروه بازنگری جوایز فرهنگی حوزه کتاب اعلام شد. بنا براین گزارش شورای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصوبات جلسه نهایی کارگروه بازنگری جوایز فرهنگی حوزه کتاب اعلام شد.

بنا براین گزارش شورای تخصصی بررسی و بازنگری جوایز کتاب طی حکم سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ 20/3/93  با هدف ارزیابی و  ‌بررسی و اصلاح آیین‌نامه داوری های  موجود جوایز فرهنگی حوزه کتاب ،  با حضور آقایان نجفقلی حبیبی، محمدرضا وصفی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد علی مهدوی‌راد، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا مختاری، نجفعلی میرزایی، مالک شجاعی جشوقانی، سید محمود حسینی و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد تقی سبحانی ، سید فرید قاسمی،  سعید عدالت‌نژاد، مرتضی کریمی‌نیا، جواد محقق، ابوذر ابراهیم ترکمان، علیرضا کرمانی، علی اصغر سیدآبادی، مجید غلامی جلیسه، تشکیل و در 12 جلسه کاری فشرده، و طرح مباحث مختلف در خصوص اهداف ، و رویکرد و و عملیات علمی و  اجرایی جوایز و با بهره گیری از نقطه نظرات سایر کارشناسان ، حسب مورد ،در نهایت پشنهادات خود را در تاریخ دوشنبه 22/4/93 در هفت بند تهیه و به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه نمود. 

1- جایزه کتاب خلیج فارس: برابر آیین نامه جاری در دبیرخانه جشنواره فرهنگی خلیج فارس و همزمان با آن، و با حضور پررنگ ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و استان های مجاور خلیج فارس، همچنان با قوت لازم برگزار گردد.

2- جایزه گام اول: در ذیل جایزه کتاب سال مورد ارزیابی و تشویق  قرار گیرد و به عنوان اثر ویژه در بخش جوانان معرفی گردد و ارزش مادی جایزه به منظور تشویق جوانان،  همسنگ جایزه کتاب سال گردد.

3-  جایزه جلال آل احمد و جایزه پروین اعتصامی:

الف : اجرای عملیات دبیرخانه علمی و اجرایی دو جایزه یاد شده، از سوی وزارتخانه به بنیاد شعر و ادبیات داستانی انقلاب اسلامی تفویض گردد.

ب: بنیاد مذکور، با تشکیل کارگروه کارشناسی، به بازخوانی آیین نامه های اجرایی پرداخته و پیشنهادات خود را به منظور بررسی در دوره دوم این کارگروه ارائه می‌کند، تا پس از بررسی نهایی، به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد گردد.

4- جایزه کتاب فصل

الف : تشریفات داوری علمی کتاب فصل، همچنان ادامه  یابد، لکن مراسم و تشریفات اجرایی مراسم آن و جایزه مستقل آن حذف گردد.

ب : آثار ارزشمند در هرفصل ، به عنوان بهترین های فصل و یا نامزدهای احتمالی کتاب سال ، بر روی میز داوری کتاب  سالِ همان سال قرار گیرد و لیست کلیه بهترین‌ها و نامزدهای احتمالی کتاب سال در اختیار  افکار جمعی و رسانه های عمومی کشور قرار گیرد.

ج: از رسانه‌ها و صفحه‌ها و درگاه‌های تخصصی رسانه‌ها درخواست گردد، به نقد و ارزیابی آن آثار پرداخته و نقد خود را نیز برای جشنواره نقد کتاب ارسال نمایند .

ج: آئین نامه جایزه کتاب سال - که به آن در بند آخر نیز اشاره خواهد شد -  به گونه ای بازبینی شود که زمینه رقابت  گسترده تر از قبل را فراهم آورد ، و تعداد جوایز در دو بخش برگزیده و تشویقی افزایش یابد .

5- جشنواره نقد کتاب ، با توجه به ماهیت و کارکرد متمایز آن ، به کار خود با قوت ادامه داده و کارگروه ویژه ای به بازخوانی آیین نامه و ارائه پیشنهادات جدید به دور دوم این کارگروه تشکل شود.

6- با توجه به جایگاه جهانی جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ، فعالیت آن همچنان با قوت ادامه یافته و به منظور بهره بردن از نقش آن در عرصه دیپلماسی علمی و فرهنگی ، گروه ویژه‌ای تشکیل تا روند دیدبانی علمی ، ارزیابی آثار و اجرایی آن را  با مشورت اساتید ، صاحبنظران و دست اندرکاران داخل و خارج از کشور ، بازخوانی و برابر اهداف جهانی، پیشنهادهای مناسب را به دور دوم کارگروه جهت قرار گرفتن در فرآیند تصویب نهایی؛ ارائه نماید .

7-  دبیرخانه جایزه کتاب سال، با تشکیل جلسات ویژه‌ای روندهای علمی و اجرایی کنونی را  با مشورت اساتید ، صاحب نظران و دست اندرکاران، بازخوانی و پشنهادات مناسب را به دور دوم این کارگروه- بویژه با عنایت به موارد بند دو و سه آمده در اینجا - به منظور قرار گرفتن در فرآیند تصویب نهایی ارائه نماید.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها