امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۵:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99504
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۶
تعداد بازدید: 19
علی ماجدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار کرد: اروپایی‌ها در اتاق‌های فکر به صورت کلی درباره ...

علی ماجدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار کرد: اروپایی‌ها در اتاق‌های فکر به صورت کلی درباره واردات گاز از ایران صحبت می‌کنند اما اینکه شرکت‌هایی وارد شوند و برای واردات گاز از ایران با ما مذاکره کنند، اتفاق نیفتاده است.

وی اضافه کرد: ما برنامه کلانی برای صادرات گاز به اروپا طراحی کرده‌ایم اما اینکه مذاکره جدی با مجموعه خاصی در اروپا برای صادرات گاز انجام شده باشد نبوده است و هیچ مذاکره‌ای با هدف انعقاد قرارداد نداشته‌ایم.

معاون بین‌الملل وزیر نفت تصریح کرد: اروپایی‌ها در سطح سیاسی می‌گویند برنامه‌هایی برای واردات گاز از ایران دارند اما اینکه شرکتی به طور جدی وارد مذاکره شده باشد هنوز اتفاق نیفتاده یا لااقل من خبر ندارم.

به گزارش فارس، ایران پیش از این برای صادرات گاز به اروپا اعلام آمادگی کرده است.

طرف‌های اروپایی نیز برای رهایی از وابستگی عمیق خود به گاز روسیه نسبت به واردات گاز از ایران و دیگر کشورهای منطقه تمایل نشان می‌دهند چنانکه پروفسور لوتس مز مدیر مرکز مطالعات دریای خزر برلین به تازگی گفته است دریای خزر بزرگ‌ترین گزینه جایگزین اروپا برای واردات انرژی‌های فسیلی است.

بر این اساس پیش از این سوئیس و شرکت ام وی ام اتریش برای واردات گاز از ایران به جد وارد مذاکره شده بودند که این مذاکرات به دلیل تحریم چند سالی است که متوقف مانده است.

علیرغم آنکه بحران و جنگ در اوکراین که مسیر صادرات گاز روسیه به اروپا محسوب می‌شود امنیت تامین انرژی اروپا را با مخاطره مواجه کرده است اما پافشاری آمریکا و بعضی اعضای اتحادیه اروپا بر تحریم ایران، اروپا را از گاز ایران محروم کرده است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها