امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99597
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۴
تعداد بازدید: 74
کبری خزعلی در گفت و گو با خبرنگار جامعه فارس با اشاره به سالم سازی فضای کار برای زنان در شهرداری تهران ضمن تقدیر از این اقدام گفت: این اقدام در حقیقت ...

کبری خزعلی در گفت و گو با خبرنگار جامعه فارس با اشاره به سالم سازی فضای کار برای زنان در شهرداری تهران ضمن تقدیر از این اقدام گفت: این اقدام در حقیقت عملی کردن یکی از قوانین بر زمین مانده نظام جمهوری اسلامی ایران است که 27 سال از تصویب آن می‌گذرد و تأکید آن قانون اجرا در دانشگاه‌ها بوده است.

وی ادامه داد: شهرداری هم اکنون در حد یک دانشگاه به خانم‌ها نگاه می‌کند چراکه طبق قانون سال 66 از رؤسای دانشگاه‌ها خواسته شده بود که شأن و کرامت خانم‌ها را رعایت کنند و حدالمقدور برای آنها امکانات خاصی را اختصاص دهند تا از نگاه ابزاری به زن جلوگیری شود.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان افزود: من به مصوبه سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره می‌کنم که از مرداد ماه سال 66 این مصوبه وجود داشته است و در اردیبهشت امسال در شهرداری تهران بخشنامه‌ای تدوین شده است که مبنی بر ارتقای شغلی و حفظ شرایط شغلی مطلوب‌تر و نشاط شغلی و آرامش خانم‌ها و تأمین امنیت روانی خانم‌ها است.

خزعلی تصریح کرد: سالم سازی فضای کار در حقیقت دور کردن نگاه ابزاری به خانم‌ها است و دادن امتیازات و امکانات ویژه به زنان تکریم و اهمیت قائل شدن برای زنان است.

وی افزود: مصوبه سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی 14 بند است که در آن توصیه شده تا جایی که امکان دارد تدابیری اندیشیده شود که محیط های اداری از اختلاط غیر ضروری جلوگیری شود و فضاهای بهتری را برای اشتغال خانم‌ها اختصاص دهند.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان افزود: هم اکنون در برخی از کلاس‌های پزشکی دانشگاه‌ها که زنان و مردان از هم تفکیک شده‌اند خانم‌های دانشجو ابراز رضایت می‌کنند.

خزعلی خاطرنشان کرد: سالم سازی فضای کار تنها خواسته زنان کشور ما نیست و در کشورهای غربی مانند انگلیس و آمریکا هم که عده‌ای آنها را الگوی خود قرار داده‌اند این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است و آنها معتقد هستند برای ارتقای علمی در دانشگاه‌ها و برای ارتقای اقتصادی در فضای کار باید این اقدام انجام شود.

وی افزود: برای حفظ و ارتقای کرامت زنان باید به دنبال حفظ آزادی زنان باشیم چراکه زنان مهمترین سرمایه‌ کشور را تربیت می‌کنند و در ازای این اقدام باید به آنها امکانات خاص و ویژه داده شود.

خزعلی با بیان اینکه امیدوار هستیم در سایر مراکز و نهادها ومخصوصاً‌ مراکز پزشکی و بیمارستان‌ها و مطب‌ها نیز این اقدام انجام شود گفت: ما شکایت ها و درخواست‌های متعددی از زنان شاغل در این مراکز داریم که چرا به ما در این محیط‌ها یک نگاه ابزاری می‌شود و متأسفانه این یک ننگ برای نظام اسلامی است.

متن مصوبه سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی به شرح زیر است:

آیین‏ نامه حفظ حدود و آداب اسلامی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی

 مصوب 121  جلسه مورخ 1366-05-06  شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاریخ ابلاغ : 1366-05-13
شرح:
فصل‌ اول‌
حفظ‌ حدود اخلاق‌ اسلامی‌ در برخوردها و معاشرت‌ها:

1- دانشجویان‌ زن‌ و مرد لازم‌ است‌ در کلاس‌های‌ درس‌ در دو ردیف‌ جداگانه‌ بنشینند.

تبصره‌: هرگاه‌ در دانشگاهی‌ جدا کردن‌ کلاس‌های‌ مخصوص‌ زنان‌ و مردان‌ میسر باشد و مشکلی‌ از لحاظ‌ بودجه‌ و کیفیت‌ تحصیل‌ به‌ وجود نیاورد کلاسها باید جدا باشد.

2 - در بیمارستانهای‌ آموزشی‌ باید کوشش‌ شود که‌ به‌ تدریج‌ بخش‌های‌ بیماران‌ زن‌ و مرد از یکدیگر جدا باشد، و همچنین‌ هر جا میسر است‌ در اتاق‌های‌ عمل‌ از اختلاط‌ زن‌ و مرد خودداری‌ شود و حتی‌ المقدور از کادر پرستاری‌ زن‌ برای‌ زنان‌ و مردان‌ استفاده‌ شود و مسایل‌ شرعی‌ رعایت‌ گردد.

3 - در آزمایشگاه‌ها و بخش‌های‌ تزریقات‌ هرگاه‌ برای‌ تزریق‌ و پانسمان‌، هم‌ متخصص‌ مرد بود و هم‌ متخصص‌ زن‌، از متخصص‌ مرد برای‌ بیماران‌ مرد و از متخصص‌ زن‌ برای‌ بیماران‌ زن‌ استفاده‌ شود.

4 - در محل‌های‌ تردد و نصب‌ اعلانات‌ در دانشگاه‌ها، هرگاه‌ احتمال‌ ازدحام‌ رود، باید محل‌های‌ جداگانه‌ برای‌ زنان‌ و

مردان‌ در نظر گرفته‌ شود.

5 - لازم‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ زن‌ و مرد از آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و سالن‌های‌ تشریح‌ و اتاق‌ کامپیوتر و غیره‌ حتی‌ المقدور در نوبتهای‌ خاص‌ و به‌ طور جداگانه‌ استفاده‌ کنند.

6 - سالن‌های‌ طراحی‌ و مدل‌ (آتلیه‌ها) و خود مدل‌ها باید منطبق‌ با شئون‌ اسلامی‌ باشد و محیط‌ کار حتی‌ المقدور برای‌

زنان‌ و مردان‌ جدا باشد.

7- دانشجویان‌ زن‌ و مرد لازم است‌ در گروه‌های‌ مجزا به‌ کارهای‌ گروهی‌ دانشجویی‌ از  قبیل‌ انجام‌ پروژه‌ها و طراحی‌

و کارهای‌ عملی‌ و مانند آن‌ بپردازند، مگر اینکه‌ مجزا کردن‌ زن‌ و مرد منجر به‌ مختلف‌ شدن‌ کار با تعطیلی‌ آن‌ گردد.

8 - دانشگاه‌ها باید تدابیری‌ اتخاذ کنند تا در محیط های‌ اداری‌ با توجه‌ به‌ امکانات‌ موجود از اختلاط‌ غیرضروری‌ زن‌ و مرد تا جایی‌ که‌ منجر به‌ اختلال‌ و تعطیل‌ کارها نشود جلوگیری‌ به‌ عمل‌ آورند.

9 - مسئولان‌ مرد باید از منشی‌های مرد استفاده‌ کنند.

10- در آن‌ قسمت‌ از دانشگاه‌ها که‌ عموم‌ مراجعه‌ کنندگان‌ مرد هستند (از قبیل‌ خوابگاه‌ها) لازم‌ است‌ از کارمندان‌ مرد استفاده‌ شود و در آن‌ قسمت‌ که‌ مراجعه کنندگان‌ زن‌ هستند از کارمندان‌ زن‌.

11 - اماکن‌ عمومی‌ مانند قرایت‌ خانه‌ کتابخانه‌ و خوابگاه‌ها و اتاق‌های‌ غذاخوری‌ باید از برای‌ زنان‌ و مردان‌ جدا باشد یا برای‌ هر جنس‌ از نوبت‌ جداگانه‌ استفاده‌ شود.

 تبصره‌ - برای‌ اماکن‌ ورزشی‌ نوبت‌ استفاده‌ مردان‌ باید جدا از نوبت‌ زنان‌ باشد.

12 - روابط‌ میان‌ استادان‌ و دانشجویان‌ و کارمندان‌ باید مطابق‌ با مقررات‌ دانشگاهی‌ و ضوابط‌ اخلاق‌ اسلامی‌ باشد و

هرگاه‌ کسی‌ خلاف‌ آن‌ را مشاهده‌ کرد بنابر اصل‌ نهی‌ از منکر به‌ متخلفان‌ تذکر دهد و اگر تذکر او موثر واقع‌ نشد مراتب‌ را به‌ مقامات‌ مسوول‌ دانشگاه‌ اطلاع‌ دهد.

13 - زنان‌ در محیط‌ کار و تحصیل‌ باید از پوشش‌ اسلامی‌ استفاده‌ کنند و از پوشیدن‌ لباس‌های‌ تنگ‌و زننده‌ و آرایش‌ و تبرج‌ پرهیز کنند و مردان‌ نیز نباید از لباس‌های‌ زننده‌ استفاده‌ کنند.

 14 - مسئول‌ اجرای‌ این‌ آیین‌نامه‌ رؤسای‌ دانشگاه‌ها و مدارس‌ عالی‌ خواهند بود که‌ می‌توانند با کمک‌ کمیته‌های‌

انضباطی‌ یا هیاتهای‌ رسیدگی‌ به‌ تخلفات‌ اداری‌ به‌ تخلفات‌ رسیدگی‌ نمایند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها