امروز : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
۰۳:۰۶
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 996
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 461
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در متن جوابیه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در متن جوابیه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس آمده است:

دبیر محترم گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس؛ 
با سلام و احترام؛ 

نظر به درج گزارش بی اساس «تبلیغ مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برای خلیج بدون فارس!» در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس مورخ 19 فروردین 1392، خواهشمند است ترتیبی مقرر فرمایید تا طبق قانون، متن جوابیه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به منظور تنویر افکار عمومی منتشر گردد:

بی توجه به اصل خبر و با قلب حقیقت، حاشیه سازی نکنید! 

1) ایکاش شخص آقای نگارنده مطلب (جناب محمدرضا پارسا) بجای پرداختن به حاشیه هایی بی اساس که نمایانگر یک ذهنیت غلط است، کمی هم وقت می گذاشت تا ضمن قرائت کل خبر، به اصل آن پی ببرد و قلب حقیقت نکند! 

آقای پارسا! همانطور که در متن خبر ارسالی «مرکز» به وضوح آمده است، جشنواره فیلم دُبی با عنوان Gulf Film Festival که شش سال است در حاشیه جنوبی کشور عزیز ما برپا می گردد، فیلم کوتاه ایرانی «کورسو» را در بخش «فصل مشترک» یا InterSection خود شرکت داده که علت اصلی آن هم موفقیت این فیلم کوتاه در جشنواره معتبر «کلرمون فران» فرانسه بوده است. بعبارت دیگر، این بخش ویژه جشنواره دُبی به نمایش فیلم های کوتاهی اختصاص دارد که پیش از این، در جشنواره های معتبر جهانی موفق به کسب جایزه هیات داوران یا تماشاگران شده اند و به همین دلیل، مسئولان جشنواره دُبی با رصد جشنواره های معتبر دنیا، فیلم کوتاه «کورسو» را پذیرش و با توسل به موفقیتی که در جشنواره کلرمون فران بدست آورده، نسخه ای از آنرا در بخش ویژه جشنواره خود قرار دادند که بصورت غیررقابتی و در کنار بخش اصلی (مسابقه بین الملل) برگزار می شود. پس «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» اساساً نقشی در این داستان نداشته است و صرفاً جهت جلوگیری از انتشار اخبار غلط، اقدام به درج خبری کوتاه و نه به زعم شما "تبلیغ" این جشنواره کرده است که همانا این روش رسانه ای شما، بیشتر باعث مانور روی این جشنواره کوچک و تبلیغ روی آن شده است.

یکبار دیگر تاکید می کنیم که اصل قضیه، به وضوح در خبر اولیه ما آمده است، اما وقتی شما اصل را بر عدم صداقت کاری و حرفه ای و تاکید صرف بر حاشیه سازی می گذارید، خبر به گونه ای دیگر منعکس می شود و ذهن مخاطب رسانه را مشغول می کند که این رفتار، بی تردید از مصادیق بارز تشویش اذهان عمومی است.

2) از سویی توجه شما را به این نکته جلب می کنیم که مسئولان این مرکز و کارگردان فیلم کوتاه کورسو، هیچ قصدی برای شرکت در این جشنواره که روز پنجشنبه گشایش می یابد را نداشته و ندارند. 

3) آقای محترم! مطمئن باشید که «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» با تولید آثار ارزشمندی پیرامون «خلیج همیشگی فارس» نظیر: دریای پارس (منوچهر طیاب)، خلیج فارس و جزایر سه گانه ایرانی (علی باقرزاده نمازی)، سیراف (مهدی اسدی)، سرزمین سلمان (امیرحسین جوانشیر)، سنگ نوشته خارک (بهروز فرجی)، عَلم شمشیری (الله کرم رضایی)، آب ما را با خود برد (سعید ابوطالب)، ژئوپارک قشم (زهرا سلیمی)، از سنیز تا سیراف (بهروز فرجی)، تنگه هرمز (شهرام حیدریان)، پارس خلیج فارس ایران (علی باقرزاده نمازی)، سواحل جنوب (فرهاد ورهرام) و...، طراحی بخش ویژه و نمایش فیلم های مرتبط با بوم زیست خلیج فارس در بخش «نگین درخشان» ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، برپایی همایش علمی «سینمای تجربی» با حضور بیش از 60 استاد دانشگاه، پژوهشگر، سینماگر و منتقد سینما در جزیره ابوموسی و... در صیانت از نام جاودان «خلیج فارس» و دفاع از ارزش های میهن اسلامی، لحظه ای درنگ نکرده و خیلی جلوتر از حاشیه سازان بی دغدغه است.

4) و اما! ظاهراً نمایش 3 فیلم مستند ایرانی از تولیدات «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» با مضامین انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در جشنواره ایدفا، هنوز برای شما نویسنده محترم سؤال برانگیز است!

 استاد! با صلابت اعلام می کنیم که یکی از افتخارات مهم سینمای مستند ایران، نمایش این سه فیلم در بخش پانوراما (چشم انداز) مهمترین جشنواره سینمای مستند دنیا بود تا از این طریق، ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برای جهانیان بازتاب پیدا نماید. حال اگر این دستاورد مهم برای شما مبهم یا امر خطایی است، ایراد کار را در تفکرات خود جویا شوید. ضمن اینکه یکبار دیگر، خبر دروغ حضور مسئولان «مرکز» در جشنواره ایدفا را اعلام می کنیم.

 5) دوستان فارس! باید عنوان کنیم که شما حافظه کوتاه مدت خوبی ندارید، لذا باید حضورتان اعلام نماییم: طبق خبری که در تاریخ 1/9/91  به شماره 13910901000552 ذیل عنوان "به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس از سنندج" منتشر کردید، به نمایش فیلم مستند «من یک مزدور سفید هستم» طاها کریمی در جشنواره ایدفا اشاره کرده و اینگونه تیتر کرده اید: «افتخارات فیلمسازان کردستانی ادامه دارد: نمایش فیلم من یک مزدور سفید هستم در جشنواره بین المللی آمستردام» و در ادامه به اهمیت این جشنواره، بخش های آن و... پرداخته اید. دوستان! شما در پاراگراف پنجم همین خبر خود آورده اید: «این مستند بلند در نخستین حضور بین المللی خود، در بخش رقابتی جشنواره بین المللی فیلم «گلف» به نمایش درآمد و توانست جایزه دوم بهترین فیلم مستند بدست آورد...» حال چگونه شده که در این دو سه ماه اخیر، اینگونه علیه نمایش این فیلم در ایدفا جبهه می گیرید؟ چرا وقتی این فیلم در همین جشنواره کم اهمیت دُبی جایزه گرفت، خبرش را پوشش دادید و دم برنیاوردید؟ 
 بهرحال، ضمن انتقاد از این رفتار دوگانه، خبر اسکن شده مورد اشاره را جهت استحضار (!) تقدیم حضورتان می کنیم. باشد که در آینده، صداقت را سرلوحه کلام، رفتار و دست نوشته خود قرار دهید. 

 نکته:

 دوستان محترم مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی!

ضمن انتشار متن کامل جوابیه ارسالیتان توجه شما را به چند نکته جلب می‌کنیم:

1- اگرچه طبق قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها می‌توانیم تنها به اندازه حجم خبر منتشر شده جوابیه شما را منتشر کنیم اما با این حال به خاطر اینکه بدانید اصل را بر صداقت گذاشته ایم، جوابیه شما را به طور کامل منتشر کردیم.

2- در خبر اصلی که از سوی روابط عمومی شما برای رسانه‌ها ارسال شده دقیقا آمده بود:«فیلم کوتاه داستانی «کورسو» ساخته امید عبدالهی و از تولیدات «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی»، در بخش رسمی و ویژه جشنواره بین المللی فیلم خلیج در دُبی به نمایش در خواهد آمد» و در ادامه نوشته بودید

«فیلم کوتاه  «کورسو» هم به نمایندگی از سینمای ایران، در بخش رسمی «فصل مشترک» INTERSECTION این جشنواره(جشنواره فیلم خلیج در دبی!) و در کنار 26 فیلم کوتاه از دیگر کشورهای جهان نظیر: آلمان، برزیل، ایتالیا، سوئیس، لهستان و اسپانیا و... روی پرده خواهد رفت.

3- حضور یکی از تولیدات آن مرکز در جشنواره خلیج دبی در خبر ارسالی شما چنان با شعف آورده شد بود که حتی در عوض روابط عمومی این جشنواره هم سعی کرده بودید تبلیغ پرو پیمانی برای آن انجام دهید، مانند:«ششمین دوره این جشنواره که از روز پنجشنبه (22 فروردین ماه) در شهر دُبی امارات متحده عربی افتتاح می شود، 169 فیلم از 43 کشور جهان، در بخش های مختلف جشنواره به نمایش درآمده» و در همین خبر کوتاه سه بار نام جشنواره بین المللی فیلم خلیج در دُبی را تکرار و ضمیمه این خبر پوستر جشنواره فیلم خلیج دبی را نیز برای رسانه‌ها اراسل کردید(کاریکه به طور مرسوم بر عهده روابط عمومی جشنواره‌های مختلف است).

4- و دست آخر درباره حافظه کوتاه مدت! ما قائل به مبری بودن از خطا و اشتباه نیستیم و بر خلاف بسیاری از دوستان دیگر هرجا اشتباهی کرده باشیم آنرا می‌پذیریم و بدون فرار به جلو آن اشتباه را اصلاح کنیم، کما اینکه حالا بعد از چند ماه از انتشار خبر مورد نظر شما همچنان معتقدیم حضور در جشنواره‌ای که به عمد و با شیطنت نام خلیج همیشگی فارس در آن جعل شده،اشتباه و برخلاف مسایل ملی است.کاش شما دوستان عزیز هم به جای جوابیه و تکذیبیه،برخی اشتباهات احتمالی خود (که صد البته نافی زحمات دوستان خوب ما در آن مرکز نیست) را بپذیرید.
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها