امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99609
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۴
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار فارس، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، با حضور در منطقه 12 و بازار تهران، از مساجد قدیمی و تاریخی این محله بازدید و بر حفظ و مرمت آنها ...

به گزارش خبرنگار فارس، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، با حضور در منطقه 12 و بازار تهران، از مساجد قدیمی و تاریخی این محله بازدید و بر حفظ و مرمت آنها تاکید کرد.

 احمد مسجد جامعی عصر روز جمعه پس از حضور در منطقه 12 از مساجدی چون، مسجد جامع حاج رجبعلی، مسجد مرکزی اردبیلی ها، مسجد حاج رحیم خان خاذن الملک، تکیه ملک آباد، مسجد جامع بازار، مدرسه عالی مطهری و چند مسجد قدیمی و تاریخی این منطقه بازدید بعمل آورد.

بازدید از اولین مسجد با سقف بیضی

رئیس شورای شهر تهران، ابتدا با حضور در محله درخونگاه، به مسجد جامع حاج رجبعلی، یکی از مساجد با قدمت بیش از دو قرن رفت و از بخش تاریخی این مسجد دیدن کرد.

این مسجد مربوط به دوره قاجار است که ساخت آن 10 سال به طول انجامید و استاد رستم معمار بروجردی که بقعه حضرت عباس(ع) در کربلا را ساخته است، کار معماری این مسجد را عهده دار بود که به درخواست کدخدای سنگلچ و بازار بنا شده است.

مسجد جامعی پس از بازدید از این مسجد گفت: این مسجد به لحاظ تاریخی و سبک معماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: اولین سقف بیضی شکل در ایران مربوط به همین مسجد است که پیش از انقلاب داربست های چوبی و پس از انقلاب داربست های فلزی برای مرمت این بنا زده شد؛ در سال 80 کار مرمت و بازسازی آغاز شد اما در سال 84 به دلایل نامعلومی متوقف شد.

رئیس شورای شهر تهران، با ابراز تاسف از نادیده گرفته شدن حفظ این گونه بناها، تاکید کرد: طبق گفته های اهالی محل، 9 سنگ فیروزه زیبا در گنبد این مسجد کار شده بود که متاسفانه به دلیل بی توجهی، آن سنگ ها از گنبد به سرقت رفته و جای آن چند کوزه کوچک گذاشته شده است.

مسجد اردبیلی ها یا مسجد چاله حصار، مقصد بعدی تهران گردان در روز جمعه بود. مسجد جامعی در بازدید از این مسجد با اشاره به تاریخ آن تصریح کرد: این مسجد مربوط به سال 1185 است که به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و پس از تخریب آن توسط علی اصغر حکمت، مرحوم لرزاده آن را بازسازی کرد.

وی به یک واقعه تاریخی در این مسجد اشاره کرده و خاطرنشان کرد: ثقفی، اولین شهردار بلدیه تهران بود که حدود سال 1298 به این سمت گمارده شد و اولین نقد به عملکرد این شهردار و دستگاه شهرداری در منبر همین مسجد صورت گرفت.

تخصیص بودجه برای مرمت مساجد تاریخی

اما رئیس شورای شهر تهران و کاشفان تهران، پس از عبور از بیمارستان خیریه سید الشهدا و خیابان خیام، به داخل بازار بزرگ تهران رفته و از مسجد حاج رحیم خازن الملک با بیش از یک قرن سابقه تاریخی و بقعه امامزاده سید ولی، از نوادگان امام جواد (ع)، دیدن کردند.

تهرانگردان، پس از گذر از کوچه های خلوت بازار و مرور برخی خاطرات تاریخی، به پاچنار و مسجد آذربایجانی ها یا مسجد شیخ عبدالحسین رسیدند.

این مسجد در سال 1252 ه.ق به دست شیخ عباسعلی تهرانی، وصی امیرکبیر و از محل ثلث امیرکبیر ساخته شد که خاندان خراسانی بیش از یک قرن است، در آن اقامه عزا می کنند.

مسجد جامعی با اشاره به اهمیت این مسجد در طول تاریخ، گفت: این مسجد از نظر وقایع تاریخی بسیار حائز اهمیت است که برای نمونه می توان به برگزاری ختم ستارخان اشاره کرد که آن زمان فضای کشور، اجازه چنین کاری را به هیچ گروهی نمی داد.

وی اظهار داشت: میرزای نوری چون مخالف بود این مسجد به نام امیر کبیر باشد، به نام شیخ عبدالحسین ثبت کرد.

اما، بخش دیگری از این مسجد مربوط به یکی دیگر از شبستان های آن بود که دیوارهای پوسیده آن تاسف رئیس شورای شهر تهران و تهرانگردان را به دنبال داشت.

وی پس از بازدید از این مسجد و برخی مساجدی که به دست فراموشی سپرده شده اند، اما سابقه تاریخی دارند، تاکید کرد: در برنامه چهارساله شهرداری، اعتباری برای ساخت 400 مسجد در تهران پیش بینی شده است که قسمتی از این بودجه، صرف تعمیر و مرمت مساجد تاریخی تهران قرار می گیرد.

مسجد جامعی افزود: این مساجد هم خاطرات تاریخی و هم اتفاقات سیاسی- اجتماعی در آنها شکل گرفته، باید کارگروهی از شورای شهر، شهرداری، میراث فرهنگی و سازمان اوقاف تشکیل شود که حفظ این مساجد و بناها را در دستور کار خود قرار دهند.

مسجدی با بیش از هزار سال خاطره

تکیه و مسجد ملک آباد، مقصد بعدی تهرانگردان، در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان بود که در کوچه کربلایی ها واقع است.

این بنا، یک مسجد با قدمت پنجاه سال در حیاط و مسجدی با قدمت دویست سال در زیرزمین بنا دارد و از بناهای دیدنی این محله محسوب می شود که نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

از نکات جالب و قابل توجه این مسجد، غسال خانه ای بود که در زمان های قدیم، مرده ها را در آن غسل داده و شستشو می دادند؛ اما امروز به آشپزخانه مسجد تبدیل شده است.

رئیس شورای شهر تهران، پس از بازدید از مسجد ملک التجار، مسجد و مدرسه امام محمد تقی (ع) و مسجد چهارسوق بزرگ و بازدید از بخش های تاریخی آنها، به مسجد سید عزیزالله رسید.

مسجد جامعی درباره تاریخچه این مسجد خاطرنشان کرد: این مسجد بیش از یک قرن قدمت تاریخی دارد که آیت الله خوانساری و آیت الله رضوانی از منبری های پیشین این مسجد بودند و امروز آیت الله گرکانی، عهده دار این مسئولیت در این مسجد است.

مسجد چهارسوق کوچک، کوچکترین مسجد قدیمی بازار تهران با حدود سیصد سال قدمت، مقصد بعدی رئیس شورای شهر و همراهانش بود و پس از آن، تهرانگردان به بازدید از مسجد میرزا موسی رفتند.

اما یک از بخش های مهم و اصلی این برنامه، حضور در مسجد جامع بازار تهران بود که بخش های دیدنی فراوانی با قدمت تاریخی زیاد، در دل خود جای داده بود.

مسجد جامع بازار تهران، با هفت شبستان و به دلیل گرایش های علوی آن دوران، در قلب روستای تهران دوران قدیم ساخته شده است.

یکی از بخش های جالب این مسجد، شبستان شاه آبادی بود که تاریخ ساخت آن مربوط به دوران آل بویه است و به اعتقاد برخی از اهالی آنجا، به دلیل وجود دودکشی در محراب شبستان، پیش از مسجد شدن، آتشکده زرتشتی ها بود.

رئیس شورای شهر تهران، پس از بازدید از بادگیرها و بخش های تاریخی این مسجد و با حضور در شبستان چهل ستون، گفت: یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شبستان که در مساجد دیگر شاهد آن نبودیم، وجود سه محراب آجری، ترکیبی و کاشی کاری شده است که اتفاقات تاریخی و سیاسی زیادی را در خود دیده است.

تهرانگردان دو هفته دیگر در مدرسه عالی مطهری

مسجد جامعی و همراهانش، پس از صرف افطار و اقامه نماز در این مسجد، به حوزه علمیه آیت الله حق شناس (فیلسوف الدوله – امین الدوله) رفتند و از بخش های دیدنی این حوزه که مربوط به دوره قاجار است، بازدید کردند.

وی پس از گشتی در این حوزه، که قرار بود مراسم حزب موتلفه اسلامی در آن برگزار شود، درباره تاریخ آن گفت: مطب فیلسوف الدوله، پزشک دوره انتقال، در این مدرسه بود که پس از مرگش در همین مکان دفن شده است.

رئیس شورای شهر تهران، با تاکید بر حفظ این مقبره تصریح کرد: باید سازمان نظام پزشکی برای حفظ مقبره فیلسوف الدوله وارد عمل شود و عهده دار این امر باشد.

ساعت 23 و برنامه پایانی تهران گردی، حضور در مدرسه عالی مطهری بود. محلی که هر چند در تاریکی و نور بسیار کم، مورد بازدید تهرانگردان قرار گرفت، اما با استقبال و البته گلایه آنها همراه شد. گلایه ای که رئیس شورای شهر آن را شنید و این وعده را داد که در تهرانگردی بعدی که مربوط به بازدید از ساختمان های دوران مشروطه است، حتما از این مدرسه نیز بازدید می شود.

احمد مسجد جامعی در پایان بازدید خود تاکید کرد: در کشورهای مختلف شاهد آن هستیم که بناهای مهم و تاریخی، نور پردازی می شوند و از آنها به خوبی نگهداری می شود.

وی درپایان وعده داد: مساجد مهم و تاریخی شهر تهران، مانند مدرسه عالی مطهری، در آینده نزدیک نورپردازی می شوند.

دیدارهای دوره‌ای رئیس شورای اسلامی شهر تهران با عنوان «کشف تهران» هر جمعه با هدف بازدید از هویت تاریخی، فرهنگی و مذهبی تهران و آشنایی با مسائل و مشکلات مردم مناطق مختلف تهران انجام می‌پذیرد که این هفته، به منطقه 12 اختصاص یافته بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها