امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9962
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۵۶
تعداد بازدید: 172
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی مدیر انتشارات سروش که در همایش بیداری اسلامی، افق آینده و انتخابات ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی مدیر انتشارات سروش که در همایش بیداری اسلامی، افق آینده و انتخابات 92 سخن می‌گفت بعد از تشریح جریان‌شناسی انقلاب اسلامی از بدو پیروز انقلاب تا تشکیل جریان اصولگرایی گفت: انتخابات آتی سه ضلعی است؛ ضلع اول اصولگرایان، ضلع دوم اصلاح‌طلبان و ضلع سوم مستقل‌ها هستند.

وی افزود: آقایان ولایتی، حدادعادل، قالیباف و جلیلی ضلع اصولگرایان، آقایان رضایی و غرضی ضلع مستقل‌ها و آقای عارف همراه با آقای روحانی ضلع اصلاح‌طلبان را تشکیل می‌دهند. گرچه ممکن است در ابتدا این ذهنیت باشد که آقای روحانی در ضلع اصلاح‌طلبان نیست اما مبانی فکری و گرایشات ایشان به اصلاح‌طلبان و کارگزاران نزدیک است.

فضائلی تصریح کرد: جریان اصولگرا که امروز تشکیل شده است، با محوریت پذیرش حکومت دینی، قانون اساسی و رهبری استوار موفق شده گروه‌های اصولگرا را دور یکدیگر جمع کند.

وی با بیان اینکه از سال 84 شکافی بین متن و حاشیه به وجود آمد، افزود: مردمی که تصور می‌کردند در دولت سازندگی به آنها بی‌توجهی شده و به قول اعضای دولت سازندگی عده‌ای زیر چرخ توسعه له شده‌اند، وارد صحنه شدند و فردی که خودش از طبقه پایین بود را انتخاب کردند.

فضائلی گفت: مردم وقتی می‌شنیدند در دولت اصلاحات بحث توسعه سیاسی مطرح می‌شد، می‌دانستند که بحث آنها این است که با شکم سیر سراغ بحث‌های تئوریک و سیاسی برویم و کاری با مستضعفان نداشته باشیم. لذا وقتی آقای احمدی‌نژاد را دیده بودند که لباس رفتگران را می‌پوشد و خودش جوی آب را تمیز می‌کند، به وی گرایش پیدا کردند و در حقیقت به عنوان حاشیه بر متن غلبه کردند.

مدیر انتشارات سروش با اشاره به انتخابات آتی و حضور 8 کاندیدا در انتخابات گفت: اگر بخواهیم شرایط هشت کاندیدا را بررسی کنیم می‌توانیم ابتدا بگوییم که آقای غرضی که نمی‌تواند هیچ بخشی را نمایندگی کند از گزینه‌های اصلی به شمار نمی‌آید.

وی افزود: در بین 7 نامزد دیگر، به نظر می‌رسد حوزه نمایندگی 6 تن از این کاندیداها مشترک باشد. مثلا آقای دکتر حداد، دکتر ولایتی، دکتر قالیباف، آقای روحانی، آقای رضایی و آقای عارف می‌توانند بخش متوسط و متوسط به بالا را نمایندگی کنند.

فضائلی گفت: همه کاندیدها شعار عدالت و توجه به طبقات پایین را می‌دهند اما مردم وقتی ببینند فردی در خانه آنچنانی زندگی می‌کند ممکن است به این شعارها باور پیدا نکنند. گرچه ممکن است این کاندیداها بحث‌شان درست باشد و واقعا نیت‌شان رسیدگی به طبقات محروم باشد اما نمی‌توان انتظار داشت که مردم چنین بحثی را از آنها بپذیرند.

وی با بیان اینکه دکتر سعید جلیلی می‌تواند بخش طبقات پایین جامعه و یا به اصطلاح حاشیه را همراه با بخشی از نیروهای ارزشی و انقلابی با خود همراه کند، افزود: فکر می‌کنم آقای جلیلی می‌تواند بخش حاشیه و توده مردم را نمایندگی کند و البته تحت گفتمان عدالت کار خود را به پیش ببرد.

فضائلی با بیان اینکه جریان اصلاحات نمی‌تواند نسبت به اتفاقات گذشته پاسخگو نباشد، گفت: اینکه آقای عارف در پاسخ به سوالی درباره توهین اصلاح‌طلبان به ارزش‌های اسلامی می‌گوید مصداقی بیاورید، جای تعجب دارد. مگر مردم از پشت کوه آمده‌اند که ندانند اصلاح‌طلبان چه بی‌احترامی‌هایی به امام حسین(ع)، به ارزش‌های اسلامی، به شهدا و انقلاب اسلامی کردند.

وی با اشاره به موضع عارف در قبال فتنه 88 افزود: این چه حرفی است که آقای عارف می‌گوید باید بنشینیم و در دانشگاه‌ها ریشه حادثه 88 را بررسی کنیم؛ در فتنه 88 جریان حق و باطل با یکدیگر درگیر بودند و همه می‌دانند که از ضدانقلاب‌ها، تا دشمنان دین و همجنس‌بازان در جبهه باطل بودند.

فضائلی خاطرنشان کرد: اینکه می‌گویم جبهه حق با جبهه باطل در فتنه 88 رو در روی هم بودند به این معنا نیست که در تمام جزئیات از جمله افراد یک طرف حق و یک طرف باطل بود. بلکه منظور این است که جهت‌گیری دو طرف حق و باطل بود.

وی افزود: مثلا در جنگ تحمیلی، جنگ حق و باطل بود و اینکه مثلا یک رزمنده در جبهه حق مشکلاتی داشته باشد و یا یک نفر در جبهه باطل که جبهه عراقی‌ها بود انسان خوبی بوده باشد، ماهیت حق و باطل بودن جبهه را تغییر نمی‌دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار