امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99717
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 18
«جابر عیسی»، رئیس کمیته‌های آشتی ملی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق از رضایت بسیار خود و دیگر ...

«جابر عیسی»، رئیس کمیته‌های آشتی ملی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق از رضایت بسیار خود و دیگر اعضای کمیته‌های آشتی ملی سوریه از روند مصالحه‌ها در مناطق مختلف این کشور، به ویژه مناطقی که در آنجا ارتش سوریه نقش مهم‌تری ایفا و بر گروه‌های مسلح فشار بیشتری اعمال می‌کند، سخن گفت.

عیسی تاکید کرد: پای آشتی‌های ملی به هر منطقه باز شده، تلاش‌های کمیته‌های ذیربط با موفقیت همراه بوده است، مگر در مناطقی که گروه‌های مسلحی حضور داشتند که اغلب عناصر آنها را تروریست‌های خارجی تشکیل می‌دادند و موجب شدند، این مصالحه‌ها با شکست و ناکامی و یا مانع مواجه شوند، همانند آنچه در برخی از مناطق جنوبی ریف دمشق و تا حدودی کوی «الوعر» در حمص شاهد آن بودیم.

وی افزود: تروریست‌های خارجی در گروه‌های مسلح تکفیری از بیم آنکه به دست ارتش سوریه بیفتند،‌ هرگونه مصالحه را رد می‌کنند و اجازه نمی‌دهند، چنین فرصتی برای گروه‌های مسلح محلی فراهم شود، به ویژه آنکه ارتش سوریه به مردم این کشور تعهد داده، اجازه ندهد، حتی یک تروریست بیگانه نیز از سوریه جان سالم به در ببرد.

عیسی ادامه داد: با این حال روند اغلب آشتی‌ها و مصالحه‌های ملی مثبت و تضمین شده بود و بخش اعظم این موفقیت را مدیون ارتش سوریه هستیم که با عملیات‌های خود در این مناطق بر گروه‌های مسلح فشار می‌آورد و آنها را به سمت پذیرش آشتی‌ها سوق می‌دهد.

وی در خصوص آخرین نتایج مذاکرات کمیته‌های آشتی ملی برای دستیابی به نتیجه و امضای توافقنامه‌های آشتی‌ها گفت: درحال حاضر سه روستای سوری نزدیک مرزهای لبنان آخرین مراحل مذاکرات آشتی‌ ملی را سپری می‌کند، اگرچه در این میان «خالد الضاهر»، نماینده پارلمان لبنان تلاش‌های بسیاری برای مانع‌تراشی برسر این مذاکرات کرده و وعده‌های مالی کلانی به اهالی این روستاها داده، اما با دست رد ساکنان این مناطق مواجه شده است.

عیسی ضمن پرده برداشتن از برخی آشتی‌ها و مصالحه‌ها که بخش قابل توجهی از مناطق و استان‌های سوریه را در برمی‌گیرد، گفت: این آشتی‌ها و مصالحه‌ها نتایج غافلگیر کننده‌ای برای دشمنان سوریه به ویژه در استان درعا و همچنین منطقه «التل» در ریف دمشق به همراه خواهد داشت.

وی درباره منطقه «الزبدانی» در ریف دمشق گفت: اغلب روستاها و شهرک‌های منطقه الزبدانی آخرین مراحل توافقنامه‌های مصالحه خود را سپری می‌کنند و به زودی شاهد امضای این توافقنامه‌ها خواهیم بود.

در خصوص حلب و ریف آن نیز عیسی گفت: رایزنی‌هایی با شخصیت‌های با نفوذ شهرک‌ها و روستاهای ریف حلب آغاز شده و تلاش می‌شود، با فراهم کردن زمینه نفوذ به این مناطق زمینه را برای آغاز روند آشتی‌ ملی در تمام مناطق ریف حلب فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: اغلب عناصر مسلح محلی که به آشتی‌های ملی ملحق شده‌اند، اعتراف کرده‌اند، عناصر تروریست خارجی موجب گرفتاری آنها در قضایای تروریسم و گروه‌های مسلح شده‌ و بر درد و رنج ملت سوریه افزوده‌اند و تنها راه نجات، خلاص شدن از این گروه‌هاست.

در خصوص اردوگاه آوارگان فلسطینی «یرموک» در جنوب دمشق و موانع موجود برسر راه آشتی ملی در این اردوگاه عیسی گفت: مشکل اردوگاه یرموک در اجرای بندهای آشتی‌ ملی و توافقنامه‌های مصالحه نیست، بلکه مشکل گروه‌های فلسطینی هستند، به عنوان مثال یکی از گروه‌های فلسطینی معروف موجب ناکامی اغلب توافقات حاصله در این اردوگاه شده است.

درباره «دوما» در ریف دمشق نیز وی تاکید کرد: واقعیت امر این است که هرگونه تصمیم به آشتی ملی در شهر دوما وابسته به تصمیمات عربستان سعودی است، چون «زهران علوش»، سرکرده گروه‌های مسلح مستقر در این منطقه در تصمیم‌گیری‌های خود وابسته به «بندر بن سلطان» است و عربستان نیز بالطبع هیچ‌گاه خواهان آشتی و مصالحه ملی در سوریه نبوده است.

در خصوص «حرستا» در ریف دمشق نیز عیسی گفت: اگرچه روند آشتی ملی در این منطقه به دو بخش تقسیم شده بود، اما آخرین مراحل خود را سپری می‌کرد، بخش اول از حرستا تا بزرگراه بین المللی و بخش دوم از حرستا تا غوطه.

وی افزود: مرحله اول توافقنامه اجرا شد، اما ظهور گروه تروریستی داعش اطراف دوما و حرستا موجب توقف روند آشتی‌ها در بخش دوم حرستا شد.

عیسی سخنان خود را با ابراز خوش بینی‌ از روند آشتی‌های ملی در سوریه به پایان رساند و تاکید کرد که مردم سوریه و بیداری و آگاهی آن نقش مهمی در ادامه روند آشتی‌های ملی در سوریه و موفقیت آن در اغلب مناطق سوریه دارد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها