امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99760
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 18
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: تا پیش از جنگ در غزه بسیاری از جنگ بین شیعه و سنی سخن می‌گفتند و این فکر خام در ذهن ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: تا پیش از جنگ در غزه بسیاری از جنگ بین شیعه و سنی سخن می‌گفتند و این فکر خام در ذهن دشمنان اسلام و مسلمین بود که مردم و مهمتر از آن چهره‌های دینی و روحانیون سنی و شیعه را به جان هم انداخته‌اند.

اما این روزها با جنگ غزه این فکرها به کناری رفته است به گونه‌ای که همه چهره‌های بزرگ جهان تشیع و تسنن اگرچه معنوی در کنار هم قرار گرفته و از غزه حمایت می‌کنند.

* موضع قرضاوی، الطیب و آل‌شیخ در حمایت از مردم غزه

مهمترین این چهره‌ها شیخ یوسف القرضاوی است که گفته است: شرم بر امت اسلامی در شرق و غرب که حمله به غزه از زمین و دریا و هوا را می‌بینند و کاری نمی‌کنند در حالی که دیگر ملت‌ها فریادشان رساتر است.

این موضع او موجب حمله جریانات ضداسلامگراها در مصر و جهان عرب شد تا جایی که به او حمله کردند و پس از آن برای نخستین بار عبدالرحمن القرضاوی پسرش و از حامیان جدی مقاومت که اشعار او در مدح سیدحسن نصرالله زبان‌زد است از وی حمایت کرد و گفت: چه کسی مزدور است شیخ سابق الازهر که علیه مقاومت فتوا داد [و با پرز دست داد] یا شیخ یوسف قرضاوی که در لیست ترور رژیم صهیونیستی است؟!

دیگر شخصیت در این بین احمد الطیب شیخ الازهر است که از رهبران کشورهای عرب خواست از تفرقه دست بردارد و با طرح‌های دشمنان برای تقسیم کشورهای اسلامی مقابله کنند.

وی که در حضور السیسی سخن می‌گفت افزود: اشغالگران صهیونیست جرأت حمله به غزه را جز در سایه تفرقه اعراب و مسلمانان پیدا نکرده است.

شیخ الازهر عملیات رژیم صهیونیستی را بربری دانست و از سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب و شورای امنیت و سازمان‌های حقوق کودکان خواست اقدامات سریع و فوری برای نجات مردم غزه انجام دهند.

در طرف دیگر جهان اهل‌تسنن شیخ عبدالعزیز آل‌شیخ مفتی عربستان در خطبه‌های نماز جمعه خود گفت: زکات امانتی است که باید به مساکین و محتاجین داده شود و از ثروتمندان می‌خواهیم زکات خود را به آوارگان سوری و اهالی غزه بدهند که شاهد کشتار و تخریب خانه‌های آنها هستیم.

* حمایت آیات عظام مکارم‌شیرازی، سیستانی و سیدحسن نصرالله از غزه

اما در طرف دیگری از جهان اسلام علما و مراجع شیعه در قم، نجف و لبنان از حمایت خود از مردم غزه سخن گفتند.

علاوه بر مقام معظم رهبری که در جمع دانشجویان سخن گفتند، آیت‌الله مکارم شیرازی در بیانیه‌ای اعلام کرد: شور و غوغایی در جهان بر ضدّ اسرائیل متجاوز و خونخوار برپا شده و علیرغم سکوت مرگبار حامیان اسرائیل مخصوصآ آمریکا و عده‌ای از سران کشورهای عربی، سیل اعتراضات مردمی به سوی اسرائیل غاصب سرازیر شده است، کشتن مردم بی‌دفاع غزه مخصوصآ کودکان و تخریب منازل آنان را شدیدا محکوم می‌کنند.

وی افزود: این هجوم وحشیانه بار دیگر ماهیت اسرائیل و نیات حامیان او را مخصوصآ آمریکا و بعضی از سران کشورهای عربی را آشکار ساخت و داغ ننگی بر پیشانی آنها نهاد.

همچنین آیت‌الله سیستانی از زبان شیخ عبدالمهدی کربلایی نماینده و معتمد خود در کربلای معلا اعلام کرد: این روزها مردم فلسطین در غزه تحت حملات شدیدی هستند و ما این حملات را محکوم کرده و حمایت خود از مردم مظلوم فلسطین اعلام می‌کنیم و از جامعه جهانی می‌خواهیم کنار این ملت و مصائب آنها باشند و جلوی حملات صهیونیست‌ها را بگیرند.

در طرف دیگر در لبنان سیدحسن نصر‌الله دبیر کل حزب‌الله لبنان روز گذشته در مراسم روز قدس در سخنانی با تمجید از مقاومت غزه گفت: امروز با منطق مقاومت میگویم که غزه پیروز است زمانیکه تمام صهیونیست‌ها و جهان نتوانند حتی به یک هدف خود در غزه دست یابند، این یعنی اینکه مقاومت در غزه پیروز شد و من اعلام می‌کنم که مقاومت می‌تواند پیروزی را در غزه به سرانجام برساند و پیروز خواهد شد.

به گزارش فارس، نگاهی به مواضع اخیر چهره‌های مطرح جهان اسلام اعم از سنی و شیعه در حمایت از مردم غزه نشان از آن دارد که امت اسلامی با تمام اختلافات و انحرافاتی که دشمنان تلاش می‌کنند آن را ایجاد کنند نشان می‌دهد وحدت در جهان اسلام دست یافتنی است و تنها نیاز به اقدامی عملی است.

اینجاست که چشم‌ها به سوی «دیپلماسی وحدت اسلامی» مورد توجه مقام معظم رهبری و سازمان تقریب مذاهب اسلامی است که چگونه برای این مسیر و همراه کردن عملی همه این بزرگان که تابعین و مقلدین بسیاری دارند گام برمی‌دارد.


انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها