امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99802
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس براساس برنامه ریزی های جدید شرکت ملی گاز، ایران به دنبال افزایش صادرات گاز به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس براساس برنامه ریزی های جدید شرکت ملی گاز، ایران به دنبال افزایش صادرات گاز به ترکیه و از این طریق دستیابی به بازارهای گاز اروپا است.

که براین اساس تامین گاز قراردادهای جدید صادراتی از مرز بازرگان و از طریق خط لوله نهم سراسری انجام می شود.

خط نهم سراسری که در غرب کشور و موازی با خط ششم سراسری گاز قرار دارد گاز را از منطقه عسلویه گرفته و پس از گذر از یکهزار و ٨٠٠ کیلومتراز استان خوزستان به مرز بازرگان می رساند تا از خاک ترکیه به اروپا صادر شود. همانطور که بارها اعلام شده بود برای این خط لوله سراسری، ١٧ ایستگاه تقویت فشار در نظر گرفته شده است تا انتقال گاز با پایداری هرچه بیشتر صورت گیرد.

اگرچه خط ششم سراسری نیز به عنوان خط دیگر صادرات گاز در منطقه غرب و جنوب غربی کشور مطرح است اما به نظر می رسد شرکت ملی گاز در شرایطی که عراق در بحران های سیاسی به سر می برد تنها امیدوار است تا گاز از طریق خط نهم سراسری به اروپا ارسال شود و فعلا صادرات گاز به اروپا از طریق خاک عراق منتفی است.

در ادامه این گزارش نگاهی به 34 هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز ایران می اندازیم که می تواند حد اکثر روزانه تا 750 میلیون متر مکعب گاز را منتقل کنند اما ظرفیت این خطوط به بیش از 1000 میلیون متر مکعب هم می رسد.

* خط لوله سراسری اول در اقطار 42 و 40 اینچ به طول 1103 کیلومتر و با ظرفیت 46 و 32 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن بید بلند تا آستارا است و 10 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله سراسری دوم به قطر 56 اینچ و طول 1039 کیلومتر با ظرفیت 80 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن کنگان تا قزوین است و 8 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله سراسری سوم به قطر 56 اینچ و طول 1267 کیلومتر با ظرفیت 90 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن عسلویه- کنگان- ساوه - رشت است و 9 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله سراسری چهارم به قطر 56 اینچ و طول 1145 کیلومتر با ظرفیت 110 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن عسلویه- پارسیان- نیزار- ساوه است و 10 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله سراسری پنجم به قطر 56 اینچ و طول 504 کیلومتر با ظرفیت 95 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن عسلویه- آغاجاری است و 5 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله سراسری ششم به قطر 56 اینچ و طول 610 کیلومتر و با ظرفیت 110 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن عسلویه- بید بلند- اهواز است که 5 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله سراسری هفتم به قطر 56 اینچ و طول 902 کیلومتر به ظرفیت 110 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن عسلویه- سرخون- ایرانشهر تعریف شده و در حال حاضر 2 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند و در صورت نهایی شدن طرح صادرات گاز به هند و پاکستان، به 9 ایستگاه نیز خواهد رسید.

* خط لوله سراسری هشتم به قطر 56 اینچ و طول 1050 کیلومتر با ظرفیت 110 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن عسلویه- پارسیان - نائین- تهران است و 10 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله سراسری نهم به قطر 56 اینچ و طول 1863 کیلومتر با ظرفیت 110میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن عسلویه - اهواز- دهگلان- بازرگان است و 17 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده خواهند داشت.

* خط لوله سراسری دهم(لوپ) به قطر 56 اینچ و طول632 کیلومتر با ظرفیت 70 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن کنگان- پتاوه- اصفهان است و 3 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله سوم آذربایجان در اقطار 48 و40 اینچ به طول 470 کیلومتر با ظرفیت 50 و 40 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن ساوه- همدان- بیجار- تکاب- میاندوآب است و 3 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده دارند.

* خط لوله دوم شمال و شمال شرق در اقطار 48 و 42 اینچ و طول 905 کیلومتر با ظرفیت 50 و 30 میلیون متر مکعب در روز که مسیر آن تهران- سمنان- دامغان- میامی- سبزوار- سنگ بست است و 3 ایستگاه تقویت فشار وظیفه تقویت گاز در جریان این خط لوله را بر عهده خواهند داشت. ادامه این خط از سنگ بست تا پالایشگاه شهید هاشمی نژاد به طول 120 کیلومتر و قطر 48 اینچ در حال احداث است. با تکمیل این خط امکان ترانزیت گاز میدان دولت آباد ترکمنستان فراهم می شود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها