امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۱۶:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99965
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
علی اکبر پورفتح الله در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس به مناسبت فرارسیدن هفته انتقال خون گفت: در سال 1974 مجمع سازمان جهانی بهداشت ...

علی اکبر پورفتح الله در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس به مناسبت فرارسیدن هفته انتقال خون گفت: در سال 1974 مجمع سازمان جهانی بهداشت قطعنامه‌ای در خصوص نقش حیاتی خون در سیستم سلامت، با تأکید بر حق همه افراد بشر برای دسترسی به خون و فراورده‌های خونی سالم تصویب کرد.

وی ادامه داد: این در حالی است که امروز با گذشت 40 سال بعد از تصویب این قطعنامه، هنوز دسترسی به خون و فراورده‌های خونی سالم و استفاده منطقی از آن، یکی از چالش‌های عمده نظام سلامت در بسیاری از کشورهاست.

رئیس سازمان انتقال خون ایران گفت: خوشبختانه در کشور ما به دلیل برخورداری از یک سیستم انتقال خون متمرکز که امسال در آستانه چهلمین سالگرد پایه‌گذاری و تأسیس آن هستیم، دغدغه‌ای برای تأمین خون و فراورده‌های سالم نیست.

وی افزود: حذف خون جایگزین و اهدای سالانه 2 میلیون و 100 هزار واحد خون به صورت ۱۰۰ درصد داوطلبانه، دستیابی به شاخص 27 اهدای خون به ازای هر هزار نفر جمعیت و 52 درصدی اهدای مستمر، گستردگی پایگاه‌های انتقال خون در اقصی نقاط کشور و تأمین خون مورد نیاز بیماران از طریق ساماندهی شبکه خون‌رسانی کشوری،  همه از دستاوردهای ارزشمندی هستند که ایران را به عنوان پیشتاز منطقه در عرصه طب انتقال خون مطرح کرده‌اند.

پورفتح الله ادامه داد: علاوه بر این موارد، از منظر استانداردهای سلامت خون نیز کشور به گواه سازمان‌های معتبر جهانی، سالم‌ترین خون را از نظر آلودگی به HIV، HCV، HBV فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: اما نکته بسیار مهمی که باید مد نظر داشت، این است که دستیابی و مهمتر از آن تداوم این افتخارات در سایه همراهی اهداکنندگان خون امکان‌پذیر خواهد بود.

وی گفت: اگر ما امروز با افتخار از دستاوردهای کشور در عرصه طب انتقال خون صحبت می‌کنیم، اگر امروز دسترسی به خون و فراورده‌های خونی مورد نیاز بیماران در دورترین و محرومترین نقاط کشور به عنوان یک حق انسانی و شهروندی محترم شمرده شده و اجابت می‌شود، اگر امروز اعمال جراحی پیچیده و پیشرفته‌ای مثل پیوند اعضا در کشور موجب نجات‌ ده‌ها زندگی می‌شود، همه به دلیل حضور صمیمانه و همراهی همیشگی انسان‌های والایی است که خون خود را بدون کوچکترین چشم‌داشت و با نیت نجات زندگی همنوع، اهدا می‌کنند.

رئیس سازمان انتقال خون ایران افزود: 9 مرداد سالروز تأسیس سازمان انتقال خون ایران و روز تقدیر از افرادی است که واژه بخشندگی و ایثار را در متعالی‌ترین شکل ممکن، عینیت می‌بخشند؛ قهرمانان گمنامی که فضای جامعه را از عطر محبت و نوعدوستی آکنده می‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها