امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۶:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99972
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری اظهار داشت: باغ جهانی ارم از جمله شاخص‌ترین آثار و بناهای تاریخی استان فارس و کشور محسوب‌ می‌شود که با توجه به ارزش‌های تاریخی در زمره آثار جهانی قرار گرفته است.

وی گفت: در همین راستا و به منظور حفظ این اثر جهانی ارزشمند عملیات مرمت بخش‌هایی از عمارت باغ در برنامه‌ها قرارگرفته که هم‌اکنون با اختصاص اعتباری بالغ‌بر 65 میلیون تومان در دست اجرا است.

این مسئول افزود: این عملیات مرمت هم‌اکنون در بخش حمام تاریخی باغ انجام می‌شود که شامل تعمیرات داخلی، کف‌فرش و پشت بام حمام و همچنین پشت بام فضای خلوت خانه عمارت است.

وی ادامه داد: برچیدن و جمع‌آوری کف‌فرش‌های فرسوده و اجرای مجدد با سنگ‌های لاشه گندمی و یا آجر سنتی، برچیدن عایق‌کاری‌های فرسوده پشت بام، خاکبرداری و برداشت لایه‌های اضافی و لایه‌های خاک و کاهگل و اجرای مجدد با استفاده از مصالح مرغوب، نصب شیشه در محل‌های مورد نیاز و ساخت و نصب درب و پنجره‌های چوبی (گره اسلمیی) از جمله اقدامات در راستای بهسازی وضعیت بنا است.

به گزارش فارس، باغ ارم یکی از مشهورترین باغ‌های شیراز است که در شمال این شهر و در خیابان ارم جای دارد.

پیشینه این باغ به دوران سلجوقی بازمی‌گردد و در تمام دوران آل اینجو پابرجا بوده است.

در دوران زندیه، کریمخان زند در سازندگی و بهسازی این باغ  اقداماتی را انجام داد.

در اواخر دوران زندیه و اوایل دوران قاجار این باغ به مدت 75 سال به دست سران ایل قشقایی افتاد.

در روزگار پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، حسنعلی‌خان نصیرالملک، ساختمانی زیبا در آن پی‌ریزی کرد اما با مرگ وی در سال 1311 هجری قمری، خواهرزاده او ابوالقاسم‌خان (نصیرالملک دوم) امور باغ را برعهده گرفت و ساختمان نیمه‌کاره دایی خود را کامل کرد و آن را به نحو شایسته‌ای به پایان رساند که تاکنون باقی مانده است.

این بنای ارزشمند را حاج محمد حسن، معمار برجسته دوران قاجار ساخت و پس از آن باغ به دلیل بدهی مالکان به تصرف دولت درآمد و به دانشگاه شیراز واگذار شد.

این باغ بین سال‌های 1345 تا1350 خورشیدی بازسازی شده و در سال 1359 خورشیدی به باغ گیاه‌شناسی تبدیل شد.

برجسته‌ترین ویژگی این بنا، ایوان مرکزی دو طبقه آن است که در قسمت بالایی این بنا، هلالی وجود دارد و بر روی آن نقوش کاشی‌کاری شده شامل شخصیت‌های تاریخی، ادبی و اسطوره‌ای است که به‌گونه زیبایی به نمایش گذارده شده‌اند.

در میان این شخصیت‌ها، می‌توان به نقش ناصرالدین شاه سوار بر اسب سفید، حضرت سلیمان (ع)، یوسف و زلیخا، داستان‌های فردوسی و نظامی و نقش داریوش هخامنشی اشاره کرد.

بر روی ازاره‌های عمارت، اشعاری از سعدی، حافظ و شوریده شیرازی به خط نستعلیقِ میرزا علی نقی، خطاط دوران قاجار کار شده است.

باغ ارم به عنوان یکی از سه مجموعه جهانی فارس پس از تخت جمشید و پاسارگاد در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/2448/س/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها