امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99976
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، محمدرضا عاملی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: روز 9 مردادماه روز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، محمدرضا عاملی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: روز 9 مردادماه روز اهداء خون و چهلمین سال انتقال خون است.

وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون در سال 53 تشکیل شده است، تصریح کرد: قبل از تشکیل این سازمان اهدای خون به صورت جسته و گریخته توسط هلال احمر و صلیب سرخ انجام می‎شد.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه در آغاز تاسیس این سازمان اهداء خون بدون انجام آزمایش از افراد انجام می‎شد، یادآور شد: در حال حاضر پنج آزمایش عمده روی خون‌های اهدایی در سازمان انتقال خون ایران انجام می‎شود.

عاملی آزمایش‎های انجام شده را شامل هپاتیت B، C، ویروس HTLV و ایدز دانست و ادامه داد: در 10 استان کشور این آزمایشات بر روی افراد قبل از اهداء خون انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اهداکنندگان خون سرمایه‎های این سازمان هستند، گفت: یکی از اهداف سازمان بهداشت جهانی این است که تا سال 2020 تمام کشورهای جهان اهدا خون آنها به صورت داوطلبانه انجام شود.

شاخص اهداء خون در کشورهای پیشرفته 39 واحد در یک‎هزار نفر است

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه در برخی از کشورها اهداء خون آنها به صورت پولی انجام می‎شود، افزود: در برخی دیگر از کشورها خون جایگزین وجود دارد.

عاملی با بیان اینکه در استان از سال 76 اهداء خون پولی حذف شده است، اضافه کرد: این امر در کشور از سال 2008 میلادی حذف شده است.

وی با بیان اینکه شاخص اهداء خون در کشورهای پیشرفته دنیا 39 واحد در هر یک‎هزار نفر است، تصریح کرد: این میزان در کشورهای در حال توسعه 12 در یک‎هزار نفر و در کشورهای فقیر کمتر از چهار در یک‎هزار نفر است.

11 مردادماه جاری هفته انتقال خون آغاز می‎شود

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی شاخص اهداء خون در کشور را 27 در یک‎هزار نفر دانست و یادآور شد: این میزان در استان ما 25 در یک‎هزار نفر است.

عاملی با بیان اینکه هفته انتقال خون از شنبه 11 مردادماه جاری آغاز می‎شود، ادامه داد: این روز به نام اهداکنندگان خون سرمایه‎های ملی نام‎گذاری شده است.

وی با بیان اینکه روز یک‎شنبه به نام رسانه و ترویج اهداء خون نام‎گذاری شده است، گفت: روز دوشنبه بانوان هستی‎بخش، سه‎شنبه نیازمندان خون، چهارشنبه مصرف بهینه خون و پنج‌شنبه خون سالم با من آغاز می‌شود، نام‌گذاری شده است.

‎AB- کمترین گروه خونی اهداکننده در استان

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه 33 درصد خون‎های اهدایی استان O+ است، افزود: این گروه خونی بیشترین نیاز بیمارستان‎های استان را تشکیل می‎دهد.

عاملی AB- را کمترین خون اهدایی در استان دانست و خاطرنشان کرد: این گروه خونی کمتر از یک‎درصد در استان است و کمترین نیاز بیمارستان‎های استان را تشکیل می‎دهد.
انتهای پیام/69010/ق40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها