امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99978
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد، استان یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی خود از نعمت آبشارهای طبیعی، چشمه سارهای پرآب و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد، استان یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی خود از نعمت آبشارهای طبیعی، چشمه سارهای پرآب و رودخانه‌ها کمتر بهره‌ برده اما تعداد معدودی که در شهرستان‌های مختلف استان یزد قرار دارند، همواره مورد استقبال مردم و گردشگران قرار گرفته‌اند.

همین کم‌آبی و بی‌بهره بودن یزد از چشمه‌ها و آبشارها و رودخانه‌ها سبب شده تا طبیعت یزد کمتر سرسبز و خرم باشد اما مردم این دیار، قدر معدود درختان موجود در اطراف چشمه‌ها و ... را می‌دانند و تعطیلات خود را اغلب در سایه‌سار همین درختان می‌گذرانند.

یکی از جاذبه‌های طبیعی استان یزد، آبشار دره‌گاهان است که در واقع تنها آبشار طبیعی استان به شمار می‌رود و علاوه بر آبشار، درختان سرسبز، کوه‌های دارای قابلیت کوهنوردی و برخی جاذبه‌های دیگر دارد که حتی خشکی این آبشار نیز مردم را به دره‌گاهان می‌کشاند.

حضور جمعیت قابل توجهی از مردم یزد در منطقه دره‌گاهان در تعطیلات این روزها

در این چند روز تعطیلی، دره‌گاهان از مناطقی بوده که جمعیت قابل توجهی، تعطیلات خود را آنجا سپری کرده‌اند.

گرچه این آبشار اکنون خشک است، اما دمای هوا چند درجه‌ای از یزد خنک‌تر است و کوهستانی بودن فضا، برای مردم جذابیت ایجاد کرده است.

طبیعت یزد خشک و گرم و خشن است اما مردم این دیار، قدر همین طبیعت را نیز می‌دانند و اغلب تلاش می‌کنند تعطیلات خود را در کنار معدود جاذبه‌های طبیعی سپری کنند و دست نه چندان سخاوتمند کویر را به گرمی بفشارند.

فرماندار تفت در مورد آبشار دره‌گاهان به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان اظهار داشت: دره‌گاهان دره‌ای است که در زمان‌های دور مردم به آنجا می‌رفتند و جشن‌ها و مراسم خود را آنجا برپا می‌کردند.

محمود زارع عنوان کرد: این دره در فاصله پنج کیلومتری شهر تفت قرار دارد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: دره‌گاهان دارای آبشاری طبیعی و فصلی است که بیش از 20 متر ارتفاع دارد که در فصل بهار و اوایل تابستان، از سرچشمه‌های شیرکوه سیراب می‌شود و در ارتفاع بالای 20 متر به صورت آبشار، طبیعت بی‌نظیری را خلق کرده است.

فرماندار تفت عنوان کرد: اغلب کوهنوردان معتقدند که از دره‌گاهان تا ده‌بالا، زیباترین مسیر شهرستان تفت است.

دره‌‌گاهان میزبان مردم گرمازده کویر

در طول تعطیلات عید فطر که به تعطیلات آخر هفته متصل شده است، دره‌گاهان میزبان مردمی بود که این روزها شهر گرم یزد و سایر شهرهای استان را ترک نکرده‌اند و برای سفرهای تابستانی برنامه‌ خاصی نداشتند.

خنکای هوا مردم را به این منطقه کشانده و بیشتر افرادی که روزهای تعطیل خود را در دره‌گاهان سپری کرده‌اند، از شهرهای تفت و یزد به این منطقه آمده‌اند.

به جز مردم عادی، کوهنوردان بسیاری در ایام مختلف سال، در منطقه دره‌گاهان به کوهنوردی می‌پردازند ضمن اینکه بسیاری از برنامه‌های ورزشی مناسبتی ادارات از جمله صخره‌نوردی و کوهنوردی و پیاده‌روی در این منطقه برگزار می‌شود و نزدیکی دره‌گاهان به مرکز استان، از مزایای این منطقه گردشگری است.

یکی از کارشناسان منابع طبیعی استان یزد در مورد آبشار دره‌گاهان به خبرنگار فارس گفت: دره‌گاهان از هفت دره فرعی تشکیل شده که این دره‌ها شامل دره اصلی، دره خشک، دره آلبالو، دره آب پلنگ، دره لا انار، دره آبشار و دره باد گز است.

علی‌محمد فلاح عنوان کرد: دیواره‌های دره‌‌های دره‌گاهان بیش از 200 متر ارتفاع دارند و شرایط آب و هوایی این منطقه، تفاوت قابل توجهی به لحاظ دمایی در منطقه با تفت و یزد ایجاد کرده است.

وجه تسمیه نامگذاری دره‌گاهان؛ چرای گاوهای وحشی یا گاه‌گاه بودن جاری شدن آبشار

وی ادامه داد: عده‌ای معتقدند از آنجا که آبشار این دره، در برخی ایام سال روان است، گاه گاه بودن آبشار، سبب شده تا آن را دره‌گاهان بنامند اما عده دیگری معتقدند نام اصلی این دره، دره گاوان است و به دلیل چرای گاوهای وحشی در این منطقه در گذشته‌های دور، این منطقه را دره‌گاهان اطلاق کرده‌اند.

به دلیل علاقمندی مردم به آبشار دره‌گاهان، اکنون مدتی است که مسئولان به فکر ساماندهی این منطقه تفرجگاهی افتاده‌اند و حتی مدیریت آن قرار بود دوباره به شهرداری واگذار شود.

مسئولان منابع طبیعی نیز در صدد هستند تا با اقداماتی، آبشار دره‌گاهان را دائمی کند و تفرجگاهی دائمی برای منطقه کویری استان یزد ایجاد کند.

گرچه مسئولان منابع طبیعی می‌گویند شهرداری تفت از قبول مدیریت دره‌گاهان استقبال نکرده است اما به نظر می‌رسد همراهی دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری، منابع طبیعی و ... می‌تواند دره‌گاهان را در مقوله گردشگری گامی به جلو براند.

احتمال تبدیل شدن آبشار دره‌گاهان به آبشاری دائمی

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان تفت در این زمینه اظهار داشت: احتمال دارد آبشار دره‌گاهان با حمایت مسئولان استان و شهرستان تفت، به آبشاری دائمی تبدیل شود.

علی زارع عنوان کرد: این تفرجگاه نزدیک به شهر تفت است و پیگیری‌های بسیاری برای واگذاری مدیریت این منطقه تفرجگاهی به شهرداری و شورای شهر صورت گرفته اما شهرداری از این امر استقبال نکرده است.

وی تصریح کرد: اکنون نیز منابع طبیعی تصمیم گرفته تا مدیریت این منطقه گردشگری را به بخش خصوصی واگذار کند تا این منطقه به لحاظ وضعیت بهداشتی، امکانات تفریحی و رفاهی و .... وضعیت بهتری پیدا کند.

زارع خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این منطقه بسیار مورد توجه مردم استان یزد قرار دارد، در صدد گسترش فضای سبز در آن هستیم که در این راستا با پیمانکار طرح مذاکراتی انجام شده و قرار است 30 هکتار فضای سبز در دره‌گاهان ایجاد شود.

بوی نامطبوع مرغداری‌ها مشام گردشگران را می‌آزارد

یکی از مواردی که اکنون منطقه دره‌گاهان و طبعیت آن را تهدید می‌کند، وجود مرغداری‌های متعدد در اطراف این منطقه گردشگری است.

بوی نامطبوع مرغداری‌ها و در برخی مواقع رها شدن فاضلاب آنها در منطقه، سبب ناراحتی گردشگران می‌شود که این امر به هیچ وجه زیبنده این منطقه گردشگری نیست.

مسئولان منابع طبیعی و فرمانداری تفت از تلاش برای پیگیری انتقال این دامداری‌ها خبر داده‌اند اما هنوز اقدام موثری در این زمینه انجام نشده است.

به نظر می‌رسد اگر سرویس‌های بهداشتی، فضای بازی کودکان، تامین آب سرویس‌های بهداشتی، تامین آب شرب، ایجاد پارکینگ، نصب ملزومات بهداشتی نظیر سطل زباله و .... در این فضا انجام شود، منطقه گردشگری دره‌گاهان و آبشار زیبای آن، شرایط بهتری پیدا کنند و مردم بی‌بهره از طبیعت سرسبز در مناطق مختلف استان یزد، در شرایط مطلوب‌تری از تنها آبشار طبیعی استان یزد دیدن کنند.
انتهای پیام/2464/ق40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها