امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۶:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 99993
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 132
محمودعلی رکنی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم از قرار گرفتن هوای استان قم در وضعیت هشدار خبر داد و گفت: از صبح امروز گرد و غبار و ریزگردها در ...

محمودعلی رکنی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم از قرار گرفتن هوای استان قم در وضعیت هشدار خبر داد و گفت: از صبح امروز گرد و غبار و ریزگردها در آسمان قم افزایش یافته تا جایی که عدد 350 میکروگرم بر متر مکعب برای ذرات معلق 10 میکرونی و 170 میکروگرم بر متر مکعب برای ذرات معلق 2.5 میکرونی اندازه‌گیری شده است.

وی با بیان اینکه اندازه استاندار ذرات معلق 10 میکرونی 150 میکروگرم بر متر مکعب و ذرات معلق 2.5 میکرونی 50 میکروگرم بر مترمکعب است، اظهار کرد: ذرات معلق در آسمان دو الی سه برابر استاندارد بوده که همین موجب قرار گرفتن هوای استان در وضعیت هشدار شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم خاطرنشان کرد: عامل افزایش این گرد و غبار و ریزگردها خشک شدن تالاب‌‌ها، افزایش ذرات نمکی و بیابان‌زایی است که با شرقی بودن جهت وزش باد این ریزگردها به داخل شهر منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه در گذشته ریزگردهای 10 میکرونی در آسمان بیشتر گزارش می‌شد ولی در حال حاضر ریزگردهای 2.5  میکرونی اندازه‌گیری می‌شود گفت: این موضوع به دلیل افزایش خشکی تالاب‌ها است که نشان‌ می‌دهد باید اقدامات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

رکنی خاطرنشان کرد: در راستای حل این معضل در استان قم جلسات زیادی در کارگروه مدیریت بحران صورت گرفت که دو راه‌حل برای این موضوع مطرح شد ابتدا اجرایی شدن طرح جامع کاهش آلودگی هوا و دوم برگزاری جلسه‌ای مشترک با سازمان‌های مسئول در این مسئله برای هماهنگی‌های لازم برای رفع این مشکل بود.

وی با اشاره به اینکه گازهای آلاینده‌ با متصل شدن به ریزگردهای موجود در هوا مشکلات زیادی را برای دستگاه تنفسی ایجاد می‌کنند گفت: با همه این اوصاف در حال حاضر مهمترین مشکل آلودگی هوای استان قم وجود ریزگردها است که باید در همین راستا اقداماتی در راستای مدیریت ریزگردها صورت بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم تصریح کرد: 198 هزار هکتار بیابان‌زایی در قم رخ داده است که به عنوان یک بحران زیست‌محیطی و آب و هوایی در استان باید برای رفع این مشکل اعتبارات لازم اختصاص داده شود.

وی بیان کرد: بیابان زدایی، ایجاد کمربند سبز در حاشیه قم با گونه‌های بومی و سازگار با آب و هوای قم و جلوگیری از خشک شدن تالاب‌ها سه راه‌کار برای جلوگیری و پیشگیری از ورود ریزگردها به آسمان قم است.

انتهای پیام/78017/ذ30/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها